Špecialistku na analýzu rizík Lee Wathersovú (Kate Maraová) vyšlú na odľahlé, prísne utajené pracovisko, kde má prešetriť a vyhodnotiť desivú nehodu. Zistí, že ju spôsobil na prvý pohľad nevinný človek, v skutočnosti umelá bytosť s ľudskou podobou a syntetickou DNA, ktorú vedci vyvinuli v laboratóriu v snahe vylepšiť evolúciu človeka. Experimentálna bytosť Morgan (Anya Taylor-Joyová) je však tajomná a nepredvídateľná. Bioinžinieri ju obdarili protikladnými osobnostnými rysmi a schopnosťou pracovať s emóciami, ktoré stierajú hranicu medzi ľudskou a umelou inteligenciou. V prvom mesiaci života sa naučila chodiť aj rozprávať, v šiestich mesiacoch prekročila aj tie najdivokejšie očakávania svojho stvoriteľa. Čo sa však stane, ak výtvor prekoná svojho tvorcu? (TV JOJ)

vw.cobra

Těžké rozhodování mezi odpadem a jednou hvězdou. Film naprosto o ničem, tupá vyvražďovačka není ničím novým a závěrečná pointa byla jasná už od poloviny filmu. Nuda a tuctovka, jakých bylo natočeno už mnoho a zbytečně. ()

Jirkacek

Žánr Sci-Fi mne vždy bavil ze všech nejvíce a tak jsem si nemohl ujít nabídku americké produkce, která vytvořila roku 2016 snímek s jednoduchým názvem Morgan (Anya Taylor-Joy). Toto jméno patřilo uměle vytvořenému člověku s označením L-9, jehož zplodil tým vědců v tajné laboratoři na odlehlém místě v lese. Pět let Morgan rostla jako z vody, až se v takto krátkém časovém úseku z ní stala téměř dospělá dívka, tedy spíše hybridní biologický organismus se schopností samostatného rozhodování a sofistikovaných emocionálních odpovědí, který byl chytřejší než člověk a rychle se všemu učil. Jednoho dne však při rozhovoru s doktorkou Kathy Grieffovou (Jennifer Jason Leigh) zničehonic na ni Morgan zaútočila a bodla ji tužkou do oka. Do objektu byla proto pozvána Lee Weathersová (Kate Mara), aby posoudila, zda je Morgan nebezpečná či se jednalo o ojedinělé selhání psychiky mladé dívky. Po příjezdu Le zahájila vyšetřování a tak se dozvěděla, že Morgan zaútočila, když jí bylo zakázáno opustit svůj pokoj poté, co zabila na vycházce jelena nabodnutého na padlý strom. Vědci vychovali Morgan po dvou neúspěšných pokusech a většina ji považovala za své dítě, takže Grieffová bránila Morgan navzdory zranění a její opatrovatelka Amy Menserová (Rose Leslie) chtěla pokračovat výletech. Menser slibovala dívce, že ji vezme k nedalekému jezeru, které popisovala jako úžasné místo. Přestože Morgan považovala Chengovou (Michelle Yeoh) za svou matku, vědkyně neměla o projektu dobré myšlenky a přiznala Weathersové, že ukončila výlety, protože bylo kruté ukazovat Morgan svět, do kterého nemohla vstoupit. Alan Shapiro (Paul Giamatti), expert na psychologii a umělou inteligenci, přijel posoudit Morgan a během hovoru se jí posmíval, takže ho dívka zničehonic zabila. Weathers Morgan po krátkém útěku uspala výstřelem z pistole a rozhodla, že je příliš nepředvídatelná a musí být zlikvidována. Vědci odmítli zabít Morgana a chtěli utéct s Morgan. Jenže ta se po probuzení domnívala, že ji zradili, a tak většinu z nich zabila, zatímco vedoucí projektu doktor Ziegler (Toby Jones) spáchal sebevraždu. Následně se vydala do domů vědců zabít i svou matku Cheng a pak Morgan podstoupila souboj s Weathersovou. Když ji unikla, Morgan prchla s vyděšenou Menserovou, kterou považovala za skutečného přítele. Obě ženy odjeli autem, záhy je však začala pronásledovat Weathersová a odborník na výživu Skip Vronsky (Boyd Holbrook), který správně usoudil, že Morgan donutil Menserovou, aby ji vzal k jezeru. Zde došlo k závěrečnému souboji mezi Weathersovou a Morgan, přičemž nakonec byla umělá inteligence utopena v jezeru. Poté došlo k velkému překvapení, když Weathersová zastřelila Menserovou a Vronského. Samozřejmě jsem se ptal proč a odpověď jsem dostal až v samotném závěru celého filmu o délce 92 minut. Celkově jsem byl jeho úrovni zklamán, možná mě měl varovat nízký rozpočet 8 milionů dolarů a nízké hodnocení zde na ČSFD. Vše mi připadlo moc laciné a nezáživné, takže jsem byl zklamán a mé špatné hodnocení nezachránilo ani ono závěrečné překvapení. Spíše mi film připomínal klasickou vyvražďovačku ve stylu deseti malých černoušků. Sum sumárum, snímek Morgan ode mne získal jen jednu umělou hvězdu *. () (menej) (viac)

stuj

Vzhledem k hodnocení příjemné překvapení. Lehké psychologické náběhy jsou v první polovině docela zajímavé, akční složka v druhé polovině taky dobrá. Stručná a jasná jednohubka, která bavila. ()