Děsivé setkání s uprchlým trestancem na mokřadlech a pozvání od záhadné slečny Havishamové navždy změní sirotku Pipovi život. (Viasat)

Arsenal83

"Nesiem novinky, skvelé novinky, drahá pani." "Kto zomrel?" Typický Dickensovský dialóg, ktorým začína ďalší príbeh, v ktorom sa k deťom opäť nikto milo nespráva. V tomto prípade je prvá časť na začiatku tak trošku priemernejšia, aby to v závere zaujímavo vygradovala. Len Estellu mohli dať krajšiu, veď vyzerá trikrát horšie než vybledlá Gillian Anderson. ()

PKD

Předlohu mám zatím rozečtenou,ale nemohl jsem odolati aspoň co se týče 1.dílu. Prvních 11min. může směle soupeřiti s těmi nejlepšími thrillery+horory a agentka Scullyová se v klidu vyrovná těm nejslavnějším hororovým ikonám. Skvěle vybraný barevný kamerový filtr,takže máte většinu děje pocit,že jste pod vodou. Sice z toho i přes to přesné zasazení do doby děje cítím tu ( blbě řečeno) modernost uchopení Dickense ve smyslu dravosti (v porovnání s téměř komorním a pomalým tempem např. Našeho Vzájemného Přítele z 98),ale to nic nemění na tom,že jsem si vybral zatraceně nadprůměrnou adaptaci a pochybuji,že zbytek bude nějak výrazně slabší. Stejně to pak budu hodnotiti jako celek,jen jsem musel hned něco k tomu napsati,než to uvidím celé.:) P.s. opět to dokazuje,že aby jste dostali plnohodnotného Dickense,jděte jen a pouze do tv BBC adaptací,páč filmy (ať jsou sebelepší) nikdy nepostihnou celou šíři díla (taky na to ani nemají potřebnou délku,což jest hl.kamenem úrazu,zvláště když má hodně mistrových románů kolem 500str. a to do 2h prostě nedáte i kdyby jste se na hlavu stavěli) a ještě k tomu se často mění i už tak zkrácený děj. A když si připočtete fakt,že už dávno jsou tv série,seriály tohoto typu na vysoké úrovni co se týče,herců,kostýmů,interiérů/exteriérů,tak je opravdu zbytečné se čučeti na Dickensovku ve formě filmu. Není už dávno k tomu důvod. Tv verze v mnoha případech jednoznačně vítězí kvalitou (je jedno,zda tam zrovna není nějaký Oscarový herec,a co jako?) a nemusí se tak podbízeti jako laciná děvka,jako kinofilmy. ()