Skutečný Robin Hood

(TV film)
  • USA Real Robin Hood, The
všetky plagáty

Po 700 let, legendární příběh o psanci z Nottinghamu, který okrádá bohaté, aby pak následně kořist rozdal chudým, se objevil jako jeden z nejdéle trvajících lidových hrdinů v populární kultuře, a jako jeden z nejvšestrannějších – Robin Hood. Jeho příběh začíná již na přelomu 13. a 14. století a možná ještě dříve. Přičemž od počátku 16. století je pak jeho osoba ztotožňována se šlechticem Robertem z Lockley. A v 19. století spisovatel a ilustrátor Howard Pyle přizpůsobil příběh, jakožto tradiční pohádku pro děti. Zpopularizoval ho nejen ve Spojených státech, ale i po celém světě. Nakonec se příběh o Robinovi dostal několikrát i na stříbrné plátno.

Vědní akademici zatím odhalili historický záznam balady a další důkazy o skutečném Robinu Hoodovi. Z dochovaných poznatků zatím vyplývá, že ve 14. století v Anglii, kde vzniká mezi zemědělci pře a velká nespokojenost, začal místní zeman, jakýsi "Robehod" či "Rabunhod", který žil v Sherwoodu se svými muži a často se střetl s šerifem z Nottinghamu, poškozovat feudální systém. Objevuje se jako rebel, který vraždí vládní zmocněnce a bohaté vlastníky půdy. Pozdější odchylky v jiných baladách od těch dob více méně upouští od tohoto společenského pozdvižení, až nakonec od spisovatele Waltera Scotta Ivanhoe je Robin obsazen v románu jako nemajetný šlechtic se srdcem ze zlata a s milostným zájem o lady Marianu.

Zatímco většině současných badatelů se nepodařilo zase až tak pevně stanovit život a pravdivost o Robinu, jelikož středověcí kronikáři považovali za samozřejmé, že historický Robin Hood zkrátka a jednoduše žil a dýchal v 12. nebo 13. století. Možná tak nikdy nebudeme vědět jistě, zda Robin Hood vůbec existoval mimo verše balad a stránek knih.

A i když jsme si jistí, že mladí i staří fanoušci se určitě budou hrnout do oblasti anglického Nottinghamu na prohlídku legendárních míst, například starého dubu v lese Sherwood, o němž se tvrdí, že byl použit jako Robinův úkryt. Co víme je, že pojem statečný rebel, který žije na okraji společnosti, v boji proti nespravedlnosti a útisku s haldou jeho společníků, má stále velkou přitažlivost, ať už jej hraje: Russell Crowe, Kevin Costner či Patrick Bergin. (CANNIBAL)

Zeck

Klasická prácička History Channel, mám něco dodávat? Celý tento krásný "dokument" není nic jiného, než dobře zaplacená reklama na celovečerní film "Robin Hood" od Scotta a Crowea. Pokud by zůstalo jen u permanentního sraní ukázek z filmu do dějové linie dokumentu a téma by se striktně drželo Robina Hooda, dalo by se to přejít, jenže to se nestalo. Crowe a Scott si nejenom vyšvihli ohavnou reklamu na film, vydávanou za historický dokument, ale ještě v něm sami vystupují v roli ->historiků<-, a naučenými frázemi bez znalostí souvislostí říkají, jak to tenkrát v té středověké Anglii vlastně chodilo. No kurva, díky! Když si pustím historický dokument, chci se dozvědět pádné informace, ne abych čuměl na hollywoodského režiséra a australského herce, kteří se obsadí do role historiků a na základě scénáře k filmu mi převypravují historii. Nejvíc v prdeli je pak to, že v dokumentu vůbec nejde o vypátrání skutečného Robina Hooda a nějaké to přiblížení jeho legendy, jak mate název, ale jen o to, rozvinout veškerá témata, která se objevují ve filmu, jen aby se k nim mohly pustit příslušné ukázky. Jako bonus na DVD, určitě, jako samostatný dokument, otřesné. 55% ()

sir-dave

Dokument vzájemně propojený se Scottovým velkofilmem. Snaží se ukázat především reálný pohled na dobu Robina Hooda a zároveň netvrdí, že musel existovat. Rozebírá mimo jiné i způsoby boje, druhy zbraní a ostatní postavy. I v našem století se vracíme k legendám o Robinu Hoodovi, neustále je upravujeme a převypravujeme, protože každá generace má zapotřebí aby pochopila ducha Robina Hooda. ()

farmnf

Robin, můj dětský hrdina. Dychtivě jsem mačkal tlačítko Play, abych se o tomto svém vzoru něco dozvěděl. Dozvěděl jsem se žvásty typu 200 let po jeho smrti se objevila zmínka o zbojníkovi podobného jména. 2* dávám pouze za informace o Richardovi. Nevěděl jsem, že byl francouz a Anglii nesnášel včetně jídla a podnebí. Cítím s tebou Ríšo, mě totéž sere v Čechách, natož v Anglii! ()

Lukoh

Dokument je akýmsi spojením tvrdení historikov a producentov filmu Robin Hood - Ridley Scott & Russell Crowe... Celý dokument sa opiera o zachované záznamy a snaží sa nájsť postavu Robina Hooda v minulosti... Zo zápiskov vyplýva, že Robin Hood žil niekedy medzi rokmi 1180 - 1280, teda dokument sa sústreďuje práve na toto obdobie... Veľmi pekne je tu popísaná aj tretia krížová výprava, ktorú viedol Kráľ Levie Srdce, o ktorej si myslia, že mohla Robina ovplyvniť... Dokument určite stojí za pozretie a je veľmi zaujímavý pre ľudí, ktorí majú obdobie stredoveku v láske... ()

Isfio

3, ale za toho military historian, dávam 4. To je teda pán historik, s mečom aj lukom mu to ide dobre, a prežíval to tak, ako by on sám bol Robin Hood. Výborný dokument, sú tam scény z filmu, ale to nevadí. Dozvedel som sa celkom dosť nových vecí, hlavne o zbraniach. ()