HonzaBez

"Proč mě mučíš? Stačí říct dost…Ne, to nikdy ty zvíře. Chci dál až do konce." Neříkám, že mě Jaromil Jireš svými obrazotvornými experimenty vysloveně mučil, ale občas jsem přeci jen kroutil hlavou co vše se dá na podkladu známého faustovského příběhu vymyslet. Zde si hlavně člověk není vždy úplně jistý, zda se aspoň část z toho odehrává v reálu (v prostředí zámeckého parku ve Veltrusech) a co na "divadle" či v nějakém fantaskním/ imaginativním světě. Jde o chvíle, kdy jeden Faust a jeden Mefisto zpívá na scéně a druzí dva to čile komentují. Trošku jsem nepochopil tu prostředí část, kdy se to vše tak nějak slilo to jednoho, aby se to v závěru (částečně) opět rozdělilo. Každopádně to považuji za zcela originální snímek plný imaginace a filmařských kreací. Ne vždy to bylo srozumitelné, a ne vždy se mi pro tentokrát líbila FIšerova (moderní vážná) hudba. Ale za tu originalitu si podle  Jireš ty čtyři hvězdičky zaslouží. ()

• Film byl (minimálně z části) natáčen v zámecké zahradě ve Veltrusech. V několika záběrech se objeví silueta samotného zámku. (HonzaBez)