Kolaborovali s nacisty

• Česko Nacističtí kolaboranti (viac)

Politická situace v evropských zemích okupovaných nacisty za druhé světové války zůstává dodnes středem zájmu historiků, pamětníků i mladších generací. Dilema "spolupráce s nepřítelem" a "záchrany domácích zájmů" se ale v dějinách lidstva vyskytovalo opakovaně před léty 1939-1945 a také potom. Málokdy ale byla ona "spolupráce-kolaborace" tak dobře zdokumentována filmem, fotografií a konečně i listinnými archivy. To byly důvody, které britské dokumentaristy vedly k vytvoření dvanáctidílného cyklu střihových filmů věnovaných nejznámějším historickým postavám a režimům, jež svůj osud spojily s osudy Třetí říše. Ne náhodou je prvním smutným hrdinou cyklu Vidkun Quisling, muž jeho jméno se stalo symbolem zrady a kolaborace. (oficiálny text distribútora)

farmnf

Viděl jsem pouze 2 díly ale jsem velmi spokojen. Táborského komentář sedí, informace sedí, archivní záběry sedí, čili není to sračka Spectrumu ani History.-12.3.12 I k dílu Židé, co bojovali s nacisty, nemůžu dodat, jen chválu.19.3.12 Hitlerovi zabijáci-příběh Litevců a Ukrajinců, nesmírně zajímavé, komentář opět Táborský.3.4.12 Finsko, kolaborace z nezbytnosti-Naprosto famózní díl. 6.4.12 Kolaborant z lodžkého ghetta, tak to jste mě páni dokumentaristi úúúúplně dostali.7.4.2012 jsem to viděl doslova Fšechno. Spojení britských tvůrců a našeho Táborského doslova na jedničku. Význam tohoto dokumentu zcela zřejmý. Lidi jsou kurvy, kurvy a jen kurvy. Možná, že války mají význam v tom, že ty kurvy vylezou z ulity, pak je popraví(když nezdrhnou) a pak už jejich semeno nemá šanci další kurvy plodit. No a nebo je tomu zcela úplně jinak... ()

ghatos

Vidkun Quisling (79%) Pierre Laval (78%) Leon Degrelle (82%) Dinko Šakič (80%) Finsko (79%) Anton Mussert (78%) Ioannis Rallis (77%) Mohamed Amin Al-Husejný (75%) Židovští míšenci (76%) Litva a Ukrajina (78%) Chaim Rumkowski - nejextrémnější příklad morálního dilematu, jaký lze tady najít (81%) Lotyšsko (77%) = nematematické celkové hodnoconí je 82%. Pozoruhodný dokumentární seriál, jenž by si zasloužil pokračování. ()

Tommassi3

"Ty největší hrůzy v historii lidstva mnohdy měly kořeny v dobrých úmyslech !!" Jeden z nejoriginálnějších nejhodnotnějších i nejopomíjenějších dokumentů týkajících se ( nejen ) 2. světové války, který nám v přeneseném smyslu slova ukazuje, proč vlastně nejděsivější konflikt 20. století trval tak dlouhou dobu !! Velmi sofistikovaný dokument skýtající nepřeberné množství skutečností, na něž se stalo zvykem příliš hlasitě neupozorňovat, které by však rozhodně neměly být zapomenuty, se tématu věnuje s až neuvěřitelnou objektivitou.. ()

Arsenal83

Nepochybne veľmi prínosný dokument. Zameriava sa skutočne na dejinami opomenutých "hrdinov". Každý pri druhej svetovej vojne myslí len na Hitlera, no zabúda sa na to, že z jeho poverenia bola moc vykonávaná niekym a nejakým spôsobom. Je škoda, že si tvorcovia nespomenuli aj na Slovensko, zaujímal by ma západný pohľad na túto našu kapitolu dejín. Najlepšie časti boli s Lavallom, Lotyšmi, Ustašovci. ()

Marek1991

Áno aj komunisti neboli a nie sú dobrí, áno aj kapitalisti neboli a nie sú dobrí, ale to neznamená, že treba obhajovať činnosť nacistov a fašistov. Ja som katolík, súhlasím s národnými štátmi prepojenými obchodom, zmluvami, no nevadia mi iné národy a preto na tomto seriály nevidím nič neobjektívneho. Týka sa to činov spojených s nacizmom a preto tu nie sú dôležité nejaké iné veci. Riešia sa tu konkrétne veci a na to treba dbať, ľudia by to mali vidieť, aby vedeli, kde všade a čo sa dialo. Chcelo by to pokračovanie, taktiež ekvivalenty na iné režimy. Videl som všetky diely, no niektoré boli slabšie a nezaujali, boli dosť povrchné a tiež neboli robené úplne objektívnym spôsobom. ()