Václav Havel, vězeň číslo 9658

Česko, 2010, 15 min

Réžia:

Marcel Petrov

Václav Havel

"Za drsnými slovy žaloby, která byla proti nám vznesena, cítím zaujatost a zlobu", prohlásil disident Václav Havel před soudem v roce 1979. Ve vězení potom málem umřel. Na konci sedmdesátých let začal být komunistický režim v Československu hodně tvrdý. Mezi těmi, na které se zaměřila zvláštní pozornost, byl dramatik Václav Havel. Ten měl mezi disidenty zvláštní postavení: účastnil se už rozhovorů, které vedly ke vzniku Charty 77 a jeho jméno bylo známé i v cizině. V roce 1978 tajní policisté zřídili dozor na schodišti jeho domu v Praze a strážní domek u jeho chalupy na Hrádečku. 29. května v pět hodin ráno zahájila StB rozsáhlou akci proti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Jedním ze zatčených byl i Václav Havel. Ten měl zkušenosti s vězněním už z minulé doby, takže si stihl vzít svůj připravený pohotovostní balíček... (oficiálny text distribútora)

evapetra

Těm, kteří tvrdí, že měli političtí vězni u nás v sedmdesátých a osmdesátých letech fešácký kriminál, by asi neškodilo si ho alespoň na pár dní odskoušet. Já jsem tedy byla ráda, že zcela nehrdinně sedím doma v teple. Nenápadný a skromný dokument ze života režimu nepohodlného občana s výpovědí vlastního aktéra a dalších očitých svědků. ()

Ziral odpad!

Samozřejmně, že kriminál nebyla procházka růžovým sadem, ale bylo to správné a hlavně si museli vydělat na ubytování a stravu. Havel byl prominentní vězeň pod ochranou rukou USA, byl dobře zvolený rebel k nastolení kapitalismu, vyplatil se jim !!! ()

NinonL odpad!

Kult osobnosti VH je děsivý. Tolik propagandistických filmů se nenatočilo ani o Klementu Gottwaldovi. I Stalin s Vladimirem Iljičem by mohli závidět. Poté, co zemřel, se na jeho smrti přiživuje každý .... a stejné to bylo za jeho života. Vlastně jednoho podobného velikána znám. Je jím nesmrtelný, dokonalý a věčný soudruh Kim Ir Sen. Čest i jeho památce. ()