V malém království Shakya se narodí Siddhartha, následník trůnu a dle slov mnicha budoucí vládce světa. I přesto, že se mu dostává vojenského výcviku, mladý princ se nejraději vydává za hradby paláce, aby sledoval skutečný život jeho poddaného lidu. Mezitím, v království Kosala, se mladý otrok Chapra díky záchraně starého generála stane vojevůdcem jejich mocné armády, se kterou dobude mnohá okolní království a chystá i na podmanění Siddharthovy Shakye. (Raztubyl)

Raztubyl

Filmové zpracování první části mangy legendárního Osamu Tezuky. Kromě mládí samotného Siddharty se příběh točí i kolem vymyšlené postavy, mladého otroka Chapry a jeho matky, což sice není ta hlavní ale tady, oproti vcelku nudnému dětství ještě neosvíceného prince, poněkud zajímavější část. Zezačáku film působí poněkud infantilně a kýčovitě, obzvláště úvodní scéna se zvířátky, avšak po té, co se Siddharta začne s paláce vydávat mezi prostý lid tak film dosti přidá na vážnosti a drsnosti. Jeho procházky mezi nemocnými otroky, s úžasně pozitivním komentářem o nemocech a smrti i masivní bitvy působí impozantně. Jsem zvědavý na další díly, pokud se na ně tedy někdy dostane (a pokud ne tak je tu pořád původní manga). ()