Effie Grayová

• Veľká Británia Effie Gray (viac)

Mladá žena trpí v manželství se slavným viktoriánským kritikem umění Johnem Ruskinem. A když se pak zamiluje do mladého malíře, rozhodne se vzít život do vlastních rukou. (Netflix)

Jaro_slav

Poté, co jsem vygůglil příběh Effiin, pochopil jsem, že tento zdánlivě nudnej příběh je pro Británii docela významnej. Film je totiž jenom další jeho zpracování - jako by Emma Thompson měla potřebu si to natočit pro svou radost. Ta zdánlivá nuda je ve skutečnosti spíš nemilosrdnou ukázkou tehdejší viktoriánský pokrytecký morálky, kdy během let technickýho pokroku společenský pokrok neexistoval. Trošku tomu pomáhaj kamerový filtry zvvýrazňujíci pocit šedi doby, což pro mě je v ostrym kontrastu s přehnanou barevností Hlučícího davu, jenž jsem viděl jen o den dřív. Kdybych byl Brit, asi bych dal 80, ale pro Českostánce je to řemeslně precizní šedesátka, kterou na sedmdesát pozvedla jen jakási radost z toho, že DF je i jako dospělá furt slušnou herečkou s těma velkejma očima. ()

vesper001

Emmu Thompson mám ráda jako herečku a ještě radši jako scénáristku, ani v jedné disciplíně mě zatím nezklamala a v obou zraje jako víno. A místní filmoví experti jsou také z velké části zralí – na reparát z výtvarky. Jistě, každý nestudoval dějiny umění jako Vesperka, a pravdaže Effie není v našich končinách moc známá, obrazově vytříbený film s dobrým obsazením (Claudia Cardinale mě sice trochu vyděsila, zato Dakota Fanning příjemně překvapila a David Suchet byl samozřejmě skvělý), navíc s citlivě zakomponovanými historickými fakty by měl alespoň mírně zkušený filmový fanoušek ocenit. A komu nebylo z hůry dáno a v apatyce s ním vyběhli, měl by svůj úděl pokorně přijmout, konat skutky milosrdenství pro chudinu a nehrát si na Spáčilku. ()

Aljak

Márnotratnosť na plátne. Vzhľadom na to aký to malo kvalitný základ so zaujímavými postavami, očarujúcou atmosférou a krásnymi scenérie vidieka i Benátok, tak to celé pochoval absolútne nevyvážený scenár s totálne chabou dejovou líniou. Načo sa John vlastne ženil, keď napokon mal svoju krásnu a racionálne uvažujúcu ženu len na okrasu? Pre mňa úplne nepochopiteľný vzťah. Čo iné sa dalo čakať ako to, že zvedavá Effie bude chcieť objavovať čaro života za každú cenu aj bez neho? Nuž, kamera a atmosféra naozaj veľmi pôsobivé, ale ostatok nič moc. Za mňa sklamanie hodné prinajlepšom 2*. ()

Gaia.M

Věřím, že pro mnoho lidí se jedná o celkem nudný snímek. Já ale na takové filmy jsem. Je to přesně typ filmů, které mě baví sledovat. Děj klouže opravdu pozvolna. V podstatě se tam nic moc neděje, ale přitom se toho děje tolik! Moc se mi líbí herecké obsazení, to se opravdu povedlo. Takže jo, za mě hodně dobrý. ()

Arsenal83

Tak suché a pritom celkom zaujímavé. Chybu tu trochu iskra, aby sa tu stalo niečo veľké. A pritom anglický impotent a chladné dievča v rozpuku mohli priniesť viac. Opäť je to jeden z tých typických viktoriánskych filmov, kedy sa muži hrali na gentlemenov, ženy sa pri pomyslení na sex fackovali a vonku furt chcalo. Avšak máme tu zaujímavú zápletku. Chlapík si vezme o 20 okov mladšiu ženu, ale nechce s ňou súložiť, aj keď sa mu tam predvádza nahá. Radšej si (pozor spoiler!) vyhoní v posteli zatiaľ čo ona sa tvári, že spí. Od presťahovania scény do Benátok to začína ale príbehovo stagnovať, koniec je logickým vyústením, ale nie je to nič extra. ()

• Roli Effie původně měla patřit Elle Fanning, ta však s blížícím se natáčením vyrostla ještě o dalších 10 centimetrů, a tak se tvůrci rozhodli svěřit roli její starší ale menší sestře Dakotě Fanning. (hansel97)
  • Ve filmu se objevilo několik chyb souvisejících s datací, všechny se týkají scény ve vlaku. Lokomotiva, kterou Effie (Dakota Fanning) jede, totiž pochází z roku 1934. Při jízdě míjí viadukt, jehož stavba bylo dokončena v roce 1898. Tato scéna se odehrává krátce po svatbě Effie Gray a Johna Ruskina (Greg Wise), která se však konala už v roce 1848. (hansel97)

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (viac)