Jednoho dne se seznámí chudý Perechil s neznámým, nemocným Maurem. Za přístřeší a sklenku mléka mu řekne o tajemném pokladu. Ale Perechil mu nevěří. Maur náhle zemře a z jeho smrti je podezřelý Perechil, kterého viděl v noci pohřbívat tělo holič Pedrugo. Ten vše prozradí chamtivému soudci Manuelovi. Manuel nevěří, že Maur nebyl zabit ze zištných důvodů a žádá po Perechilovi peníze. Nebohý muž bude muset dokonce obětovat svého osla, jediné, co má. Perechilova dcera Sanchica chce otci pomoci a kouzlo u tajemné kašny, hlídané dvěma tajemnými nymfami, vyzkouší. Přinese si však z tajemné jeskyně jenom několik zlatých dukátů. Její matka je ale dceři vezme a hned utratí za různé ženské cetky. Chudá žena je nápadná místnímu holiči. Nešťastný Perechil je opět obžalován a tak jeho dcera prozradí, odkud peníze pocházejí. Sanchica provází oba muže do tajemné jeskyně. Ta se otevře jenom na zaklínací slova při rozsvícené svíčce, když ta zhasne, zavře se i jeskyně. Když soudce a holič uvidí tolik bohatství, vyprovodí děvče s jediným prstýnkem z jeskyně a sami se perou o zlatý poklad. Zhasnou přitom nechtěně svíčku a musí pak v jeskyni zůstat do konce svého života. Sanchica se konečně může provdat za svého milovaného mládence - písaře Miguela, který klíč k pokladu, zaklínadlo ze starých maurských pergamenů, pomohl své nevěstě rozluštit. (Česká televize)

vaviva

Televizní inscenace podle pohádky Washingtona Irvinga. Jako děcku se mi moc líbila, myslím že byla černobílá, i když nás Ametyst jiné barvy nehrál. Dneska mi ji připoměla Probuzená skála , ale na tu původní vzpomínám moc, třeba ji někde z archívu vykutají? Taky mi trvalo, než jsem tento správný název zde našla, celé roky jsem totiž vzpomínala na pohádku maurův poklad , tak jsem ráda, že tu je a doufám , že nebudu, jako zatím , jediná kdo ji pamatuje . ()

lake-lake

tajemná televizní pohádka o skále, která se zavírala; seděli jsme u toho jak zařezaní. stejně jako vaviva bych dala krk za to, že se to jmenovalo Maurův poklad. ()

• Podle stejného scénáře vznikla v roce 2000 v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka „Zlaté tajemství". (Miggi90)