Gendži monogatari: Sennen no nazo

• Japonsko 源氏物語 千年の謎 (viac)

Příběh nás provede vztahy – jak milostnými, tak i plnými nenávisti – prince Gendžiho. Tak kupříkladu poznáme Fudžicubo, jeho první lásku, nebo Mijasudokoro Rokudžono, ženu tak posedlou Gendžim, že se kvůli tomu stává duchem, či samotnou Murasaki Šikibu, která dostala za úkol od Abe Seimeiho, aby o Gendžim napsala. (Zíza)

Zíza

Tak barevné! Úžasné kostýmy! Výprava bombastická! Na herecké výkony si nelze stěžovat. Melancholické, tak nějak to dýchá dobou rozkvětu moci Fudžiwarů během Heianu. Pro lepší pochopení příběhu je vhodné znát reálie nebo alespoň přečíst Gendžiho (netvrdím všechny čtyři svazky, ale tak aspoň ty dva…). Ale ta stopáž, ach ta stopáž. Tak zdlouhavé. Asi jsem se tak moc těšila, až to uvidím celé, že mi ten film přišel nekonečný a já se u něj bohužel začala nudit. Nechtěla jsem, bránila se, ale nakonec… ovšem setkání na mostě bylo perfektní. Ne zrovna dokonalé 4*. ()

ainny

3/4 roku jsem se na film těšila a vyplatilo se mi to. Tohle je přesně můj šálek kabusé, které hodně můžu. Nádherná výprava, podpořená dokonalou kamerou. Krásný soundtrack a příběh, který mě nenechá odtrhnout oči od obrazovky. Rena Tanaka byla úchvatná a její duchařské scény patří IMHO k vrcholům filmu. Škoda jen, že do našich kin se film nechystá, protože bych ho moc ráda viděla na pořádném plátně. :^) ()

sniper18

Je to nadpriemerná historická dráma. Má iba priemerný príbeh o mladom princovi, ktorý aj vďaka svojmu vzhľadu má veľký úspech u žien, ktorý si aj vychutnáva a tak prežíva rôzne povrchnejšie, ale aj hlbšie vzťahy, pričom sa z jednej, ktorá ním bola úplne posadnutý stal agresívny duch, no skutočne miluje len tú jedinú, ktorú mať nemôže, manželku svojho otca. Spracovanie je celkom slušné, bezpochyby najväčším záporom celého filmu je to, že tu chýba nejaký výraznejší dejový motív. Jednoducho sa dej celý čas venuje prakticky len princovi a pár postavám, prevažne ženských okolo neho s rôzne podanými vzťahmi, odohráva sa to na pomerne malej ploche, takže to pôsobí aj dosť komorne a skutočne to ani na okamih nedokáže výraznejšie strhnúť. No zároveň celé prevedenie je až príliš kvalitné, takže si ani nemôžem moc sťažovať, nápad s duchom to celé príjemne osvieži, aj keď nemá až tak moc priestoru, no postará sa o niekoľko zaujímavých sekvencií a nenarazil som na žiadne miesto, ktoré by bolo úplne nezaujímavé. Takže aj keď si ma to nedokázalo skutočne získať, po celý čas si to udržuje nadpriemernú úroveň a aj napriek tejto dĺžke som sa ani na okamih nenudil. Herecké obsadenie je bez väčších problémov, síce Toma Ikuta nemá dostatočnú charizmu, aby to celé dokázal s ľahkosťou utiahnuť, ale svoj účel splní, no viac ma bavili tie najzásadnejšie ženské postavy, či už jeho manželka, otcova manželka alebo duch. Réžia a technická stránka sú výborné, skutočne prvotriedna vizuálna stránka, kulisy, kostýmy, ale aj kamera a celkové ladenie jednotlivých scén už snáď ani nemohlo byť lepšie, navyše sa mi páči aj atmosféra, obzvlášť v tých hororovejších scénach, tu nemám žiadny problém. Skutočne rád by som dal lepšie hodnotenie, keďže takmer všetky zložky filmu sú veľmi kvalitné, ale ten scenár mi nanešťastie nepríde až tak moc zaujímavý a tak celkovo je to pre mňa len čiastočný nadpriemer. 62% ()