Desaťročná Charlie sa so svojimi rodičmi (Zac Efron a Sydney Lemmon) od narodenia neustále sťahuje z miesta na miesto. Kočovný spôsob života ju neuveriteľne rozrušuje, ale jej rodičia nevedia, ako ju inak ochrániť. Charlie je “iná”. Na zapálenie vecí nepotrebuje zápalky ani zapaľovač, stačí, keď sa rozhodne, že majú horieť. Horšie je, že svoje schopnosti nedokáže úplne ovládať, a keď je rozrušená, môže byť skutočným nebezpečenstvom pre seba aj svoje okolie. Tajná vládna agentúra, ktorá sa špecializuje na vyhľadávanie a kontrolu podobných výnimočných ľudí, ide samozrejme po Charlie, a preto je rodina neustále na úteku. Stačí jeden malý incident, aby sa Charlie dostala do ich hľadáčika, a nie je ľahké sa z neho dostať. Okrem toho sa títo ľudia nehanbia používať násilie, dokonca ani vražda pre nich nie je veľkým problémom. Proti sebe však majú zúfalých rodičov, ktorí sú ochotní obetovať čokoľvek, aby ochránili svoje dieťa, a dievča, ktoré naozaj nechcete rozčúliť, ak nemáte na sebe hasičský oblek. (CinemArt SK)

Lenka.Vilka

Na začátek asi musím napsat, co si myslím o předloze. Kniha je za mě příběh o zlomeném a unaveném muži, který jako jeden malý utíká se svojí dcerou před kolečkama velkého. Proto mi bylo jasné, že tady byl scénář asi hodně předělaný, když v traileru pobíhá Zack Efron s postojem exvojáka v nejlepším kondičním stavu. A že v adaptaci nebude závěrečná konfrontace ve stájích, tím jsem si byla dost jistá. A abych dodala: už právě podle traileru na mě dýchal pocit televizní, ne kino produkce (byť chápu, že Netflix v tom dělá akorát bordel v hlavách), a možná proto jsem byla schopná akceptovat tu nehorázně krátkou stopáž. Ale uznávám, že to ani v kině nezapadlo a jsem ráda, že jsem v něm mohla vidět. A nemusela stahovat. Tak jdeme na to. Žhářka 2022 :) ***** Moje velké plus je, že se film nekoukám jako na "další Žhářku, proč?, už máme jednu", ale jako na další pohled na látku. A trpí stejným problémem jako všechny současné filmy. Není to napsané "ok, pokud si vyděláme na pokračování, tak bude", ale stylem "musíme to upravit tak, abychom mohli navázat, protože chceme přece velkou frančízu". Přístup číslo dva zničil už hodně filmu zlomilo vaz. I Žhářce? Trochu jo. ***** Děj byl fajn, jenom ke konci se to trochu zvrhlo. A dost mi vadilo, co Andy donutil Charlie udělat. Ale jinak to nešlo, chápu. Jinak bychom se k druhému dílu nedostali. A trochu je škoda, že kromě ohníčků má Charlie v DNA i věci od rodičů, protože tím se z ní stává skoro neporazitelná mašina, což finále ukázalo dokonale. Jenom je škoda, že už víc neukázalo dopady. Ale jasně...máme druhý díl ;) Jinak mě bavilo, jak to bylo natočený, napsaný i zahraný. Jasně, pokud bych se držela čistě snímků a knihy, tak je to fakt jedna z nejhorších adaptací Kinga. Ale když to vezmu jako samostatnou jednotku a zapomenu na knihu, tak jsem viděla super film, na kterém nebylo dobré jenom score, ale bylo to celý fajn. ***** Jenom si fakt nejsem jistá, komu film, i se svýma chybama a změnama, udělá radost. Tomu, kdo předlohu nečetl? Tomu, kdo předlohu četl? Pokud se od ní neumí odprostit, tak určitě ne. ***** Už dopředu bylo avizované, že film bude mít v Americe duální premiéru. Tak by mě zajímalo, kde kde místní komentátoři vzali informaci, že to bylo schválně, pokud film bude v kině propadák, tak druhý den dají na stream. U nás to sice dávali o den dřív, ale u nich to bylo duálně, ve stejným den. Se trochu nejdřív zamyslim! A jak to vypadá, film se tržbami pomalu škrábe k svému rozpočtu, takže jim asi vyjde plán pokračování (kino?) a další spin-offy (televize?). Mě to vadit nebude :) ***** Jo, a k těm slepicim. Mě to přišlo vtipný, že to je první věc, kterou Charlie na farmě zmíní. Přeci jen...scéna se slepicema byla v knize dokonalá. Tady byla holt jenom kočička... ()

J*A*S*M

Jediným světlým bodem je hudba, na které se podílel John Cerpenter. Ta zní opravdu fajn, povedený hororový soundtrack. Jinak je ten film ale úplně bez jiskry, abych to vyjádřil takovýmhle trapným, leč nebízejícím se punem.  Hlavně scénář působí, že v něm toho spousta chybí. ()

tron

Podobná situácia, aká nastala v prípade Cintorína zvieratiek 1989 a Cintorína zvieratiek 2019: v mnohých miestach skvelé, v mnohých nie skvelé a v iných sa nová verzia poučila z chýb prvej, ale pre zmenu robí nové. Čiže nadšenie sa nekoná, ale inak sa mi to páčilo (Kingov román mám rád, ale napísal aj výdatnejšie). Atmosférou a drsnosťou mi to pripomenulo deväťdesiatkové mysteriózne dramatické hororové trilery. 12-ročná Ryan Kiera Armstrong 9-ročnú Drew Barrymore nie že v pohode nahradila, ale bola lepšia. Umiernený Efron bol ako otec skvelý. Páčil sa mi viac, ako kedysi Keith David v rovnakej úlohe. Vydaril sa i kasting mrazivého Indiána, ktorého perfektne stelesnil Michael Greyeyes (rozhodne je nutné okamžite mu začať dávať viac príležitostí). Žiaľ, práve na jeho role vidno, že sa film zrejme stal obeťou brutálneho prestrihávania. Takže z relatívne hlavnej zápornej úlohy sa stalo v podstate len väčšie cameo (!). Rovnako ma zarazil minimálny priestor strávený na farme; v knihe na nej McGeeovci strávili podstatne viac času. Tak sa mi zdá, že snaha ak aj na natáčaní prítomná bola, tak len zo začiatku. Režisér však ako keby rýchlo pochopil, že na to nemá a že ho to vlastne ani nebaví. Čo je škoda, lebo Mike Flanagan (Doktor Spánok) by z toho urobil kingovku roka. Keith Thomas (divný židovský horor The Vigil) ale nie je Mike Flanagan. Celkovo Podpaľačka v mnohých aspektoch vykazuje znepokojivý stupeň odfláknutosti. Napr. som sa strácal v superschopnostiach jednotlivých postáv. Či skôr v tom, ako s nimi zaobchádzali. Zjavne mohli vyvraždiť každého zákeráka behom pár sekúnd. A oni mu radšej pomocou telekinézy hodia knihu do pleca, než televízor do hlavy. Prípadne sa mu nabúrajú do mozgu, ale namiesto toho, aby mu ho uškvarili, ho len prinútia trpieť pársekundovou halucináciou. Toto mi hlava nebrala. Tvorcovia to mysleli dobre, ale čo z toho, keď dievčatko viac oplakáva smrť mačky, než vlastnej mamy? Nie je to dôveryhodné a ako režisér, aj vy napokon rezignujete. Na filme je poznať, v akej dobe vznikal, takže postava tvrdí, že ak informácia zaznela v TV, tak predsa musí byť správna, ale daná naivná postava je alkoholik a okamžite dostane do držky (čo je fakt smutný pohľad najmä z dôvodu, že Johna Beasleyho mám rád, ale tu sa pekne strápnil). Plus z kapitána Hollistera, akým bol v knihe (vo filme z r. 1984 ho hral Martin Sheen), sa stala kapitánka Hollisterová. ()

Marceloo

Malé dievča bolo obdarené zvláštnou schopnosťou vznietiť veci okolo seba. Túto schopnosť ale nedokáže naplno ovládať, takže sú jej v pätách agenti organizácie DSI. Tí ju chcú získať na svoju stranu a nezastavia sa pred ničím. - Tvorcovia si zrejme boli vedomí mizivého potenciálu tohto filmu, takže to deň po kinopremiére vydali aj na VOD. Mňa to ale celkom zaujalo, hlavne kvôli talentovanej Ryane Kiere Armstrong, ktorá podávala parádne výkony už v minuloročnej sezóne American Horror Story. Dosť mi to pripomínalo horor Morgan z roku 2016, ktorý má takmer totožnú tematiku a rovnako ako Firestarter staval hlavne na hudbe. Dejovo je to nesmierne predvídatelné, ale má to celkom pekné posolstvo o odpustení a príjemný nábeh na pokračovanie, takže za slušné tri to dneska bude. ()

Morien

Nevím, co jsem čekala, ale takhle amatérské béčko teda ne. Největší chyba je obsazení ústřední role. Všechny scény, ve kterých je "zmítaná emocemi" jsou velmi nepřesvědčivé až směšné, a zbytek filmu pak toto naladění ochotně přebírá. Tempo je taky celé divné. Film sice nemá přepálenou stopáž a traumat se tam postavám stane možná až moc, zejména že na to vůbec nevypadají a se vším se zřejmě vyrovnají bleskově, ale stejně jsem při sledování měla plíživý pocit, že se tam "nic neděje". Z herců byl trochu zajímavý jen Michael Greyeyes, ale bohužel taky neměl nic moc co dělat. Po krátkém zvažování přidávám jednu hvězdičku za soundtrack. ()

Eliott

Na první pohled jde jen o další průměr. Však na ten druhý, je to již vcelku sympatické dílo. Žhářka sice disponovala mnohem větším potenciálem, ale i takové provedení si mne na konec získalo. Přičemž bylo radost sledovat onu finální nemilosrdnou řežbu. Hudba byla skvělá, efekty ucházející a postavy zajímavé. Jediné co by potřebovalo trochu okořenit, byl tuctový zapomenutelný příběh. Je to týden co jsem to viděl a již si nevzpomenu cíl celé této výpravy a jen mlhavě si vybavuji jednotlivé scény. 50% ()

Nevka

Věčná škoda. Žhářka trpí klasickým problémem zbytečného zkracování a z toho vyplývající nekonzistence vyprávění. Parádní atmosféru pravidelně střídá nuda, zbrklost a nevýrazné herecké výkony... Přitom to celé má minimálně srovnatelný potenciál jako Doktor Spánek, který se však opírá o skvělou Flanaganovu režii a McGregora s Rebeccou Ferguson v hlavních rolích. Což tady prostě není... Všechny zajímavé myšlenky a charaktery postav se utápí v 95 minutách snahy o něco, co Thomas ani Teems nejsou schopni přenést funkčně na plátno. Pokud bych to měl shrnout jedním slovem, pak by to bylo... Neuspokojivé. ()

D.Moore

Pokus o carpenterovský horor, na kterém je ale nejcarpenterovštější hudba (kterou John Carpenter zčásti vážně složil) a seznam tesařů v závěrečných titulcích (což je takový můj pokus o vtip). Předloha patří k těm Kingovým knihám, jež jsem četl před nějakými dvaceti lety a pamatuji si z nich jen základní děj, ale i tak je mi jasné, že ji tvůrci nepochopili a udělali z ní bůhvíproč nevýrazné, málem televizní béčko s nezajímavými postavami, které nezachránilo ani obsazení v čele se strašlivě nevhodně vybraným Zacem Efronem. Čím vážněji se film bere, tím je směšnější. Je mi to líto, ale je to jedna z nejhorších Kingových adaptací, co jsem zatím viděl. ()

*CARNIFEX*

Kurva veľmi solídny soundtrack. Fakt skutočne výborná hudba, ktorá ako jedna z mála ťahá túto priemerno podpriemernú záležitosť k aspoň trochu lepším číslam. Ostatok je ako obal od Horalky. Viete že v ňom bolo niečo, čo by ste si dali, no už to neni a ani nebude k mání .. ()

darkrobyk

Tenhle remake se inspiroval Kingem hodně volně, což nevím, jestli nakonec nebylo na škodu. Kdo zná příběh, může být překvapen jen trochu tím, že kromě schopnosti zapalovat se zde pracuje i s telekinezí a telepatií. Pokud je ale v původním příběhu permanentní napětí, kdy jsou otec s dcerou na útěku, pak zde je několik napínavých scén doplněných prázdnou vatou. A - možný spoiler - nechat ji samotnou v lese napospas sobě byl asi ten nejhloupější nápad. Velmi pak zamrzí triková stránka, kdy film z roku 1984 vychází v tomto směru jako absolutní vítěz. Žádné bombastické a explodující finále se nekoná, byť s počítači by to musela být hračka. Vizuálně nejhezčí je tak logo Universalu, což je opravdu málo. A pokud má být film od 15 let, pak bych čekal výživný masomlejn, tedy ohňomlejn, jenže na ten nedošlo. Nová Žhářka je TV film, který omylem zabloudil do kin. Přesto dám 2,5* zaokrouhlené nahoru, jelikož jsem čekal ještě větší průšvih. Vidět už ale tenhle nepodařený počin nemusím. ()

filmfanouch

S adaptacemi Stephena Kinga je to jako na horské dráze. Některé stojí za to (Osvícení, Mrtvá zóna, Zelená míle, Nadaný žák, Doktor Spánek), některé zase tolik ne (Cell, Ve vysoké trávě). Jeho kniha Firestarter se poté dočkala adaptace již v roce 1984 (Ohnivé oči) v režii Marka L. Lestera, zahrála si v ní tehdy mladá Drew Barrymore. Po téměř 40 letech byl ovšem nejspíš po vzoru To či Řbitovu zvířátek čas na novou adaptaci, která skutečně vznikla v režii Keitha Thomase. Ten již nyní tvrdí, že se na nové adaptaci Žhářky plánuje potencionálně vystavět celá franšíza, přičemž je možné, že dojde na pokračování, prequel i televizní seriál. Vše by ovšem především potřebovalo solidní základ. A Žhářka silnou půdu kdovíjak nepřipravuje. Nejedná se jen o nejhorší adaptaci knih Stephena Kinga o delší dobu. Žhářka totiž dokáže obstát i jako obstojný příklad toho, co je s adaptováním Kingových knih většinou špatně. Stěžejní háček je i tentokrát v tom, že se hodinu a půl dlouhý film snaží adaptovat 426-stránkovou knihu, přičemž se na jednu stranu snaží spousty věcí vměstnat právě do hodiny a půl, především si poté nová adaptace Žhářky jde výrazně svou vlastní cestou. V tom by pochopitelně nebyl problém, existuje několik filmů, kteří dokážou obstát jako dobré filmy, ale i špatné adaptace. Háček ovšem spočívá v tom, že tento ústup stranou vlastně žádné ovoce nepřináší. A vedle studia Blumhouse Marvel Studios přestává působit jako fabrika. Jedním z aktuálně nejmocnějších mužů Hollywoodu je rozhodně Jason Blum. Hlava studia Blumhouse, které je schopné ročně dodat klidně 10 snímků. Některé přitom pochopitelně stojí za to (Whiplash, Uteč, BlackKkKlansman, Halloween z roku 2018, Neviditelný muž), Blumhouse jde ovšem především zaznamenat jako fabriku na levné a ve velké míře spotřební horory. I Žhářka vyšla pouze na 12 milionů dolarů, i tady se ovšem tedy sázelo na to, že diváci si zajdou do kina na nový horor, ten se díky nízkým nákladům dokáže snadno zaplatit. Žhářce tak v tomto případě podráží nohy jen simultánní premiéra na streamovací službě Peacock, která nejspíš plánům Keitha Thomase na širší filmovou franšízu zlomí vaz. A právě po samotné Žhářce to škoda vůbec není. Knihy Stephena Kinga si rozhodně nezaslouží takové zacházení, rozhodně nejsou materiálem pro nízkorozpočtovou podívanou. Snadno se dá namítat, že nejsou důležité peníze, vždyť schopný tvůrce dokáže i z drobných udělat velkou show (jako Sam Raimi u prvního Evil Dead). Jenže to se právě nedá říct o Keithu Thomasovi. Žhářka by do velké míry měla stavět na postavách, i kvůli krátké délce je ovšem prostor především pro dohánění děje kupředu, není čas na ničem moc stavět, především právě na rozvoji postav. Postavy? Ty tam vlastně jen jsou. Zac Efron dokáže, že i s plochým scénářem dokáže předvést slušný herecký výkon, zrovna na tento film je ovšem víceméně škoda. Mladá Ryan Kiera Armstrong je také v rámci zadání fajn. Následně je jen těžké v průběhu dále chápet motivace jednotlivých postav, především vyvrcholení vztahu dvou postav rázem přijde odnikud. A snadno přitom vyvstanou myšlenky na vaření z lejn. Díky rozpočtu jsou víceméně slabé i akční sekvence, při definitivním použití pyrokinetických schopností i zobrazení základny hlavních zlosynů se definitivně projeví produkční limity. Jen díky šikovnému kameramanovi Karim Hussainovi to sem tam má nějaký ten pěkný vizuální nápad, nejvíc poté vyniká především hudba, za kterou z 1/3 stojí legendární John Carpenter, z 1/3 jeho syn Cody Carpenter a z 1/3 Carpenterův kmotřenec Daniel A. Davies. Osvědčená trojice z posledních dvou Halloweenů i tentokrát stojí za povedeným hudebním soundtrackem, který dokáže připomenout právě ty nejlepší hudební motivy z posledních dvou Halloweenů. A skutečně platí za jedno z mála, co lze na nové Žhářce chválit. V součtu jde skutečně dost možná o jednu z nejhorších adaptací knih Stephena Kinga, která vždy vznikla. Žhářka možná dokáže obstát jako snaživé béčko, režie Keitha Thomase je ovšem v součtu nezajímavá a prokazuje, že tady ten cit k původní látce dvakrát není. Na závěr si nedokážu odpustit ještě jedno rýpnutí: Dá se přeci jen snadno uvěřit tomu, že v Marvel Studios by ze spin-offu Pyra z X-Menů vymlátili brutálně víc..... () (menej) (viac)

mzss1

[55%] Náhodně jsem si tento skvost pustil a až tak hrozné mi to teda nepřišlo. Kdyby nebylo tak doslova přepálené a vcelku nelogické finále, nějakých pár % navíc bych možná ještě přihodil. Tu 3* jsem nakonec nechal, přeci jen mě to zpočátku docela bavilo. A jak tu mnozí píší, že film postrádá emoce tak nevím nevím. Není to herecky nějak světoborné, ale ani bych neřekl, že je to až tolik chladné vyjma finále, které se moc nepovedlo. Stopáž to má krátkou, nenudí to. Krom těch hořlavých scén ze strany té malé holky tu máme i pár slušných nápadů, kdy těchto lidí se schopnostmi je více, a to různých druhů všeho možné, co ty lidi dovedou. No a velkým kladem je rozhodně Carpenterova hudba, která nepřipomene nic jiného než slavný Halloween a někdy trochu i Saw od Clousera. Takže úplnou blbost bych z toho nedělal, dalo se to na 1 vidění v pohodě zvládnout. ()

Omnibus

"Když se kočce škvíří kůže, humanismus nepomůže." Kinga jsem nečetl, plyšáka Soptíka nikdy neměl a v roce 1984 si se sirkami u stohu nehrál, v tu dobu se mi naopak už zapalovala lýtka. Do hořícího remake jsem tudíž vstoupil nevybaven, bez masky, sekery, hasičáku i bez jakýchkoli očekávání. Dopadlo to dobře, čili za tři. Dalo se to přežít, ale nadýchal jsem se jedovatého scenáristického kouře, kdy postavy podivně měnily svou podstatu. Z tatínka, sluníčkářského humanisty (hlavně, holčičko, nikomu neubližuj, ani těm zmrdům, co nás honí a zabili ti maminku) se stal ohnivý štváč: "Spal tady všechny na uhel!" Naopak zmrd, vlasatý vražedný indián (no tak jsem postřílel i pár policajtů, no a co) zničehonic metamorfoval do hrdiny a zachránce. Finále už pak stálo úplně za vyliž PEPO, kdy čerstvý sirotek Charlie vzala vlasatce, který jí umučil mámu, za tlapku (WTF?) a společně odkráčeli, asi ke světlým požárům zítřka. Ale jinak dobrý. Věřte mi, radši byste nasrali Hulka, než tuhle cácorku. ()

Anderton

Film, ktorý neprekvapí, ale asi ani výrazne nesklame. A to preto, že bude viac menej každému ukradnutý. Výhodou je, že už prvá verzia bola nevydarená a tak nedochádza ku kvalitatívnemu prepadu, ale táto látka ostane asi navždy nesfilmovateľná tým správnym spôsobom. Nová Podpaľačka vyzerá pomerne lacno, čo nemusí byť nutne výčitka, avšak všetky tri prostredia, kde sa dlhšie zdržíme, mali v sebe zaujímavejší vizuálny aj naratívny potenciál. Osobne ma potešil záver, ktorý celkom slušne prekvapí. Avšak témy, ktoré scenár načrtáva, nie sú v hodinke a pol naplno rozvinuté a myšlienkovo ideme trochu do stratena... Hudba Carpenterovcov nemala chybu. ()

Kudly4

Nejsem obeznámený s originálem, no knihou už vůbec ne. Čekal jsem nějakou dětskou, Hororovou podprůměrnost, lákadlem byl pro mě jenom Efrónek (nezklamal), ale ve výsledku jsem příjemně překvapen. Neskutečný tempo od samého začátku, nenudil jsem se a film mi strašně rychle utekl. Největším kamenem úrazu, mělo být pro mě to dítě, ale musím uznat, že mě vůbec ničím nesralo a dost jsem té milé, nažhavené holčině nakonec fandil. Potěšila výborná, Hororová hudba, několik skvělých scén a parádní finále. 3+ (336. hodnocení) ()

silentname

Na úvod poviem, že ak chcete film, ktorý viac sleduje pôvodný príbeh, ktorý napísal Stephen King, rovno si pozrite "Firestarters Drew Barrymore. Netvrdím, že ten film je super, no po tomto filme mu ešte jeden bod vďačne pridám, lebo sa podľa mňa aspoň snažil zachovať pôvodný príbeh a jeho kľúčové momentky. "Firestarter" 2022 podľa mňa má pár dobrých vecí v sebe. V prvom rade hudba Johna Carpentera sa miestami vie dostať pod kožu. A v druhom rade je fajn v úvode vidieť pár scénok s Vicky a Charlie ako chodí do školy. Toto sú ale elementy, ktoré by sa dali lepšie využiť v prípade, že by z toho tvorcovia robili sériu na 10 epizód, kde by sme mohli nejako nasať atmosféru príbehu. Možno by som potom aj bol schopný niektoré zmeny lepšie prijať. Ale v tomto kontexte, vôbec. Zmeny, ktoré sa sem dostali podľa mňa ani len nie sú dobré. Nechcem veľa spoilovať, no jedno by som asi mal povedať. Charlie totiž tentokrát nemá len svoje schopnosti, kde pomocou myšlienky vie založiť oheň. Ale rovnako získa aj schopnosti svojej mamy a svojho otca a využije ich vo svoj prospech neskôr. Problém ale je aj to, že vzťah medzi Charliem a jej rodičmi (a obzvlášť jej otcom) je veľmi slabý. Necítim z toho absolútne nič. John Rainbird je v tomto filme podľa mňa tiež čistá tragédia. Ak máte radi knižnú postavu alebo Georga C. Scotta v pôvodnom filme, toto vás určite poriadne naštve. Okrem toho je treba ešte povedať, že svojim scenáristickým rozhodnutím nás film pripraví o jeden z najlepších knižných momentov v oblasti finále. Mal som veľmi rád scénky medzi Rainbirdom a Charlie v knihe. No toto všetko pre jednu veci úplne vypadne... a to je pre mňa absolútne neodpustiteľné. Tvári sa to, že chcú tvorcovia robiť pokračovanie. Úprimne, neviem či film vôbec bude mať základňu na to, aby pokračovanie vzniklo. Som fakt veľmi sklamaný z výsledku. Hodnotenie: D- ()

Chrustyn

Už původní zpracování z 1984 patří k tomu nejhoršímu z filmových adaptací Stephena Kinga, proto absolutně nechápu koho napadlo dělat adaptaci znovu. Po všech směrech nijak zajímavý ani dobře zpracovaný horor, který se nejlépe dá definovat slovem ZBYTEČNÝ. ()

Marze

V puvodnim filmu z roku 1984 hrala Drew Barrymore a tento film se radi na dno seznamu adaptaci Stephena Kinga. Nebo ze by se jeho kniha nedala vubec natocit? Urazlive nepovedene to neni, ale herci jsou tuzi, dreveni, zvlastni efekty pusobi lacine a moje emocionalni vtazeni dovnitr filmu byla nula. Hudba se snazi vyvolat napeti, ale je to takove nesoudrzne. ()