Podpaľačka

• Česko Žhářka (viac)
Trailer 2

Desaťročná Charlie sa so svojimi rodičmi (Zac Efron a Sydney Lemmon) od narodenia neustále sťahuje z miesta na miesto. Kočovný spôsob života ju neuveriteľne rozrušuje, ale jej rodičia nevedia, ako ju inak ochrániť. Charlie je “iná”. Na zapálenie vecí nepotrebuje zápalky ani zapaľovač, stačí, keď sa rozhodne, že majú horieť. Horšie je, že svoje schopnosti nedokáže úplne ovládať, a keď je rozrušená, môže byť skutočným nebezpečenstvom pre seba aj svoje okolie. Tajná vládna agentúra, ktorá sa špecializuje na vyhľadávanie a kontrolu podobných výnimočných ľudí, ide samozrejme po Charlie, a preto je rodina neustále na úteku. Stačí jeden malý incident, aby sa Charlie dostala do ich hľadáčika, a nie je ľahké sa z neho dostať. Okrem toho sa títo ľudia nehanbia používať násilie, dokonca ani vražda pre nich nie je veľkým problémom. Proti sebe však majú zúfalých rodičov, ktorí sú ochotní obetovať čokoľvek, aby ochránili svoje dieťa, a dievča, ktoré naozaj nechcete rozčúliť, ak nemáte na sebe hasičský oblek. (CinemArt SK)

D.Moore

Pokus o carpenterovský horor, na kterém je ale nejcarpenterovštější hudba (kterou John Carpenter zčásti vážně složil) a seznam tesařů v závěrečných titulcích (což je takový můj pokus o vtip). Předloha patří k těm Kingovým knihám, jež jsem četl před nějakými dvaceti lety a pamatuji si z nich jen základní děj, ale i tak je mi jasné, že ji tvůrci nepochopili a udělali z ní bůhvíproč nevýrazné, málem televizní béčko s nezajímavými postavami, které nezachránilo ani obsazení v čele se strašlivě nevhodně vybraným Zacem Efronem. Čím vážněji se film bere, tím je směšnější. Je mi to líto, ale je to jedna z nejhorších Kingových adaptací, co jsem zatím viděl. ()

J*A*S*M

Jediným světlým bodem je hudba, na které se podílel John Cerpenter. Ta zní opravdu fajn, povedený hororový soundtrack. Jinak je ten film ale úplně bez jiskry, abych to vyjádřil takovýmhle trapným, leč nebízejícím se punem.  Hlavně scénář působí, že v něm toho spousta chybí. ()

Marceloo

Malé dievča bolo obdarené zvláštnou schopnosťou vznietiť veci okolo seba. Túto schopnosť ale nedokáže naplno ovládať, takže sú jej v pätách agenti organizácie DSI. Tí ju chcú získať na svoju stranu a nezastavia sa pred ničím. - Tvorcovia si zrejme boli vedomí mizivého potenciálu tohto filmu, takže to deň po kinopremiére vydali aj na VOD. Mňa to ale celkom zaujalo, hlavne kvôli talentovanej Ryane Kiere Armstrong, ktorá podávala parádne výkony už v minuloročnej sezóne American Horror Story. Dosť mi to pripomínalo horor Morgan z roku 2016, ktorý má takmer totožnú tematiku a rovnako ako Firestarter staval hlavne na hudbe. Dejovo je to nesmierne predvídatelné, ale má to celkom pekné posolstvo o odpustení a príjemný nábeh na pokračovanie, takže za slušné tri to dneska bude. ()

Morien

Nevím, co jsem čekala, ale takhle amatérské béčko teda ne. Největší chyba je obsazení ústřední role. Všechny scény, ve kterých je "zmítaná emocemi" jsou velmi nepřesvědčivé až směšné, a zbytek filmu pak toto naladění ochotně přebírá. Tempo je taky celé divné. Film sice nemá přepálenou stopáž a traumat se tam postavám stane možná až moc, zejména že na to vůbec nevypadají a se vším se zřejmě vyrovnají bleskově, ale stejně jsem při sledování měla plíživý pocit, že se tam "nic neděje". Z herců byl trochu zajímavý jen Michael Greyeyes, ale bohužel taky neměl nic moc co dělat. Po krátkém zvažování přidávám jednu hvězdičku za soundtrack. ()

*CARNIFEX*

Kurva veľmi solídny soundtrack. Fakt skutočne výborná hudba, ktorá ako jedna z mála ťahá túto priemerno podpriemernú záležitosť k aspoň trochu lepším číslam. Ostatok je ako obal od Horalky. Viete že v ňom bolo niečo, čo by ste si dali, no už to neni a ani nebude k mání .. ()

Nevka

Věčná škoda. Žhářka trpí klasickým problémem zbytečného zkracování a z toho vyplývající nekonzistence vyprávění. Parádní atmosféru pravidelně střídá nuda, zbrklost a nevýrazné herecké výkony... Přitom to celé má minimálně srovnatelný potenciál jako Doktor Spánek, který se však opírá o skvělou Flanaganovu režii a McGregora s Rebeccou Ferguson v hlavních rolích. Což tady prostě není... Všechny zajímavé myšlenky a charaktery postav se utápí v 95 minutách snahy o něco, co Thomas ani Teems nejsou schopni přenést funkčně na plátno. Pokud bych to měl shrnout jedním slovem, pak by to bylo... Neuspokojivé. ()

darkrobyk

Tenhle remake se inspiroval Kingem hodně volně, což nevím, jestli nakonec nebylo na škodu. Kdo zná příběh, může být překvapen jen trochu tím, že kromě schopnosti zapalovat se zde pracuje i s telekinezí a telepatií. Pokud je ale v původním příběhu permanentní napětí, kdy jsou otec s dcerou na útěku, pak zde je několik napínavých scén doplněných prázdnou vatou. A - možný spoiler - nechat ji samotnou v lese napospas sobě byl asi ten nejhloupější nápad. Velmi pak zamrzí triková stránka, kdy film z roku 1984 vychází v tomto směru jako absolutní vítěz. Žádné bombastické a explodující finále se nekoná, byť s počítači by to musela být hračka. Vizuálně nejhezčí je tak logo Universalu, což je opravdu málo. A pokud má být film od 15 let, pak bych čekal výživný masomlejn, tedy ohňomlejn, jenže na ten nedošlo. Nová Žhářka je TV film, který omylem zabloudil do kin. Přesto dám 2,5* zaokrouhlené nahoru, jelikož jsem čekal ještě větší průšvih. Vidět už ale tenhle nepodařený počin nemusím. ()

silentname

Na úvod poviem, že ak chcete film, ktorý viac sleduje pôvodný príbeh, ktorý napísal Stephen King, rovno si pozrite "Firestarters Drew Barrymore. Netvrdím, že ten film je super, no po tomto filme mu ešte jeden bod vďačne pridám, lebo sa podľa mňa aspoň snažil zachovať pôvodný príbeh a jeho kľúčové momentky. "Firestarter" 2022 podľa mňa má pár dobrých vecí v sebe. V prvom rade hudba Johna Carpentera sa miestami vie dostať pod kožu. A v druhom rade je fajn v úvode vidieť pár scénok s Vicky a Charlie ako chodí do školy. Toto sú ale elementy, ktoré by sa dali lepšie využiť v prípade, že by z toho tvorcovia robili sériu na 10 epizód, kde by sme mohli nejako nasať atmosféru príbehu. Možno by som potom aj bol schopný niektoré zmeny lepšie prijať. Ale v tomto kontexte, vôbec. Zmeny, ktoré sa sem dostali podľa mňa ani len nie sú dobré. Nechcem veľa spoilovať, no jedno by som asi mal povedať. Charlie totiž tentokrát nemá len svoje schopnosti, kde pomocou myšlienky vie založiť oheň. Ale rovnako získa aj schopnosti svojej mamy a svojho otca a využije ich vo svoj prospech neskôr. Problém ale je aj to, že vzťah medzi Charliem a jej rodičmi (a obzvlášť jej otcom) je veľmi slabý. Necítim z toho absolútne nič. John Rainbird je v tomto filme podľa mňa tiež čistá tragédia. Ak máte radi knižnú postavu alebo Georga C. Scotta v pôvodnom filme, toto vás určite poriadne naštve. Okrem toho je treba ešte povedať, že svojim scenáristickým rozhodnutím nás film pripraví o jeden z najlepších knižných momentov v oblasti finále. Mal som veľmi rád scénky medzi Rainbirdom a Charlie v knihe. No toto všetko pre jednu veci úplne vypadne... a to je pre mňa absolútne neodpustiteľné. Tvári sa to, že chcú tvorcovia robiť pokračovanie. Úprimne, neviem či film vôbec bude mať základňu na to, aby pokračovanie vzniklo. Som fakt veľmi sklamaný z výsledku. Hodnotenie: D- ()

Anderton

Film, ktorý neprekvapí, ale asi ani výrazne nesklame. A to preto, že bude viac menej každému ukradnutý. Výhodou je, že už prvá verzia bola nevydarená a tak nedochádza ku kvalitatívnemu prepadu, ale táto látka ostane asi navždy nesfilmovateľná tým správnym spôsobom. Nová Podpaľačka vyzerá pomerne lacno, čo nemusí byť nutne výčitka, avšak všetky tri prostredia, kde sa dlhšie zdržíme, mali v sebe zaujímavejší vizuálny aj naratívny potenciál. Osobne ma potešil záver, ktorý celkom slušne prekvapí. Avšak témy, ktoré scenár načrtáva, nie sú v hodinke a pol naplno rozvinuté a myšlienkovo ideme trochu do stratena... Hudba Carpenterovcov nemala chybu. ()

filmfanouch

S adaptacemi Stephena Kinga je to jako na horské dráze. Některé stojí za to (Osvícení, Mrtvá zóna, Zelená míle, Nadaný žák, Doktor Spánek), některé zase tolik ne (Cell, Ve vysoké trávě). Jeho kniha Firestarter se poté dočkala adaptace již v roce 1984 (Ohnivé oči) v režii Marka L. Lestera, zahrála si v ní tehdy mladá Drew Barrymore. Po téměř 40 letech byl ovšem nejspíš po vzoru To či Řbitovu zvířátek čas na novou adaptaci, která skutečně vznikla v režii Keitha Thomase. Ten již nyní tvrdí, že se na nové adaptaci Žhářky plánuje potencionálně vystavět celá franšíza, přičemž je možné, že dojde na pokračování, prequel i televizní seriál. Vše by ovšem především potřebovalo solidní základ. A Žhářka silnou půdu kdovíjak nepřipravuje. Nejedná se jen o nejhorší adaptaci knih Stephena Kinga o delší dobu. Žhářka totiž dokáže obstát i jako obstojný příklad toho, co je s adaptováním Kingových knih většinou špatně. Stěžejní háček je i tentokrát v tom, že se hodinu a půl dlouhý film snaží adaptovat 426-stránkovou knihu, přičemž se na jednu stranu snaží spousty věcí vměstnat právě do hodiny a půl, především si poté nová adaptace Žhářky jde výrazně svou vlastní cestou. V tom by pochopitelně nebyl problém, existuje několik filmů, kteří dokážou obstát jako dobré filmy, ale i špatné adaptace. Háček ovšem spočívá v tom, že tento ústup stranou vlastně žádné ovoce nepřináší. A vedle studia Blumhouse Marvel Studios přestává působit jako fabrika. Jedním z aktuálně nejmocnějších mužů Hollywoodu je rozhodně Jason Blum. Hlava studia Blumhouse, které je schopné ročně dodat klidně 10 snímků. Některé přitom pochopitelně stojí za to (Whiplash, Uteč, BlackKkKlansman, Halloween z roku 2018, Neviditelný muž), Blumhouse jde ovšem především zaznamenat jako fabriku na levné a ve velké míře spotřební horory. I Žhářka vyšla pouze na 12 milionů dolarů, i tady se ovšem tedy sázelo na to, že diváci si zajdou do kina na nový horor, ten se díky nízkým nákladům dokáže snadno zaplatit. Žhářce tak v tomto případě podráží nohy jen simultánní premiéra na streamovací službě Peacock, která nejspíš plánům Keitha Thomase na širší filmovou franšízu zlomí vaz. A právě po samotné Žhářce to škoda vůbec není. Knihy Stephena Kinga si rozhodně nezaslouží takové zacházení, rozhodně nejsou materiálem pro nízkorozpočtovou podívanou. Snadno se dá namítat, že nejsou důležité peníze, vždyť schopný tvůrce dokáže i z drobných udělat velkou show (jako Sam Raimi u prvního Evil Dead). Jenže to se právě nedá říct o Keithu Thomasovi. Žhářka by do velké míry měla stavět na postavách, i kvůli krátké délce je ovšem prostor především pro dohánění děje kupředu, není čas na ničem moc stavět, především právě na rozvoji postav. Postavy? Ty tam vlastně jen jsou. Zac Efron dokáže, že i s plochým scénářem dokáže předvést slušný herecký výkon, zrovna na tento film je ovšem víceméně škoda. Mladá Ryan Kiera Armstrong je také v rámci zadání fajn. Následně je jen těžké v průběhu dále chápet motivace jednotlivých postav, především vyvrcholení vztahu dvou postav rázem přijde odnikud. A snadno přitom vyvstanou myšlenky na vaření z lejn. Díky rozpočtu jsou víceméně slabé i akční sekvence, při definitivním použití pyrokinetických schopností i zobrazení základny hlavních zlosynů se definitivně projeví produkční limity. Jen díky šikovnému kameramanovi Karim Hussainovi to sem tam má nějaký ten pěkný vizuální nápad, nejvíc poté vyniká především hudba, za kterou z 1/3 stojí legendární John Carpenter, z 1/3 jeho syn Cody Carpenter a z 1/3 Carpenterův kmotřenec Daniel A. Davies. Osvědčená trojice z posledních dvou Halloweenů i tentokrát stojí za povedeným hudebním soundtrackem, který dokáže připomenout právě ty nejlepší hudební motivy z posledních dvou Halloweenů. A skutečně platí za jedno z mála, co lze na nové Žhářce chválit. V součtu jde skutečně dost možná o jednu z nejhorších adaptací knih Stephena Kinga, která vždy vznikla. Žhářka možná dokáže obstát jako snaživé béčko, režie Keitha Thomase je ovšem v součtu nezajímavá a prokazuje, že tady ten cit k původní látce dvakrát není. Na závěr si nedokážu odpustit ještě jedno rýpnutí: Dá se přeci jen snadno uvěřit tomu, že v Marvel Studios by ze spin-offu Pyra z X-Menů vymlátili brutálně víc..... ()

Chrustyn

Už původní zpracování z 1984 patří k tomu nejhoršímu z filmových adaptací Stephena Kinga, proto absolutně nechápu koho napadlo dělat adaptaci znovu. Po všech směrech nijak zajímavý ani dobře zpracovaný horor, který se nejlépe dá definovat slovem ZBYTEČNÝ. ()

Kudly4

Nejsem obeznámený s originálem, no knihou už vůbec ne. Čekal jsem nějakou dětskou, Hororovou podprůměrnost, lákadlem byl pro mě jenom Efrónek (nezklamal), ale ve výsledku jsem příjemně překvapen. Neskutečný tempo od samého začátku, nenudil jsem se a film mi strašně rychle utekl. Největším kamenem úrazu, mělo být pro mě to dítě, ale musím uznat, že mě vůbec ničím nesralo a dost jsem té milé, nažhavené holčině nakonec fandil. Potěšila výborná, Hororová hudba, několik skvělých scén a parádní finále. No, já jsem si Žhářku, nečekaně dost užil, líbilo se mi to. (336. hodnocení) ()

Omnibus

"Když se kočce škvíří kůže, humanismus nepomůže." Kinga jsem nečetl, plyšáka Soptíka nikdy neměl a v roce 1984 si se sirkami u stohu nehrál, v tu dobu se mi naopak už zapalovala lýtka. Do hořícího remake jsem tudíž vstoupil nevybaven, bez masky, sekery, hasičáku i bez jakýchkoli očekávání. Dopadlo to dobře, čili za tři. Dalo se to přežít, ale nadýchal jsem se jedovatého scenáristického kouře, kdy postavy podivně měnily svou podstatu. Z tatínka, sluníčkářského humanisty (hlavně, holčičko, nikomu neubližuj, ani těm zmrdům, co nás honí a zabili ti maminku) se stal ohnivý štváč: "Spal tady všechny na uhel!" Naopak zmrd, vlasatý vražedný indián (no tak jsem postřílel i pár policajtů, no a co) zničehonic metamorfoval do hrdiny a zachránce. Finále už pak stálo úplně za vyliž PEPO, kdy čerstvý sirotek Charlie vzala vlasatce, který jí umučil mámu, za tlapku (WTF?) a společně odkráčeli, asi ke světlým požárům zítřka. Ale jinak dobrý. Věřte mi, radši byste nasrali Hulka, než tuhle cácorku. ()

ARI50

Slušný film, slušný příběh a dobré obsazení. Jen je škoda že film s takovým námětem nedokázal že sebe dostat víc. ()

Houbiczska

Tady jsme tak nějak všichni očekávali, že to bude špatné, a ono to nakonec opravdu špatné je. Látka je uchopena nezkušeným režisérem a výsledkem je strašně nezáživné béčko, kterému ani Efron nepomáhá, ba naopak zde vůbec nesedí. Průserem je i strašně krátká 90minutová stopáž, která je tak extrémně osekaná a sestříhaná jen na to nejdůležitější, až způsobuje, že všechny dialogy působí příšerně uměle, nedávají souvislost a o nějakých emocích či prožitku s postavami si můžeme jen nechat zdát. Gore není, akce je málo, více se zde mluví, než koná, a schopnosti jsou nejen drasticky nevyužité, ale mnohdy až nedávají smysl a jedou si podle pravidel, jak se zrovna tvůrcům hodí. Díkybohu za webrip online a ušetřenou kino návštěvu, protože tu bych asi protrpěl. A pokud divák trpí u “krátké” 90minutovky, tak to asi dost vypovídá o zábavnosti filmu samo o sobě… ()

maddy

Dokážem pochopiť prečo vznikajú remaky známych hororových značiek ako A Nightmare on Elm Street, Friday the 13th a pod., aj keď to väčšinou dopadne neslávne. Remakovať však 80-tkový horor akým je Firestarter, ktorý za tie roky nenabral žiaden kultový status a ani pôvodný film nedosahuje veľkej kvality mi príde ako úplna zbytočnosť. A presne tak neprekvapivo dopadla aj nová verzia Podpaľačky ... ako absolútna zbytočnosť. Už dlho som nevidel film, ktorý je od prvého záberu do posledného takto predvídateľný. Od úvodnej scény budete ako divák vedieť čo sa stane, kam daná scéna smeruje a ako presne dopadne. Pozerať na novú verziu Firestarter je ako pozerať na žrebovanie športky z predošlého týždňa a tváriť sa prekvapene aké čísla padli. CELKOVO: 3/10 ()

peter12

Tak vobec som nečakal, že tento sa len čo i len priblíži originálu, ale i tak som čakal oveľa väčšiu nalož, ako to bolo v reále. Som jeden z tých, ktorí videl i originál a tak nemam za potrebu tu splietať filmy, ktoré sú podobne tomuto filmu. Určite by to nemalo zmysel a ani účel. keďže sa jedna o remake. Pôvodný film sa mi páčil veľmi, nielen kvôli vynikajúcej mladej Drew Barrymore, ale i kvôli parádnym trikom, A tento nemá ani jedno a ani druhé. Mladá hviezdička je nevýrazná a triky i keď sa jedna o rok 2022 sú neskutočne slabé a chabé. A to zamrzí asi najviac, lebo práve triky som tu čakal oveľa výživnejšie, ale z nejakého dôvodu tu také neboli. ()

Arsenal83

Hudobne zvládnuté na jednotku, bola tu atmosféra, čo je pri filme ako tento veľmi dôležité. S touto adaptáciou ale Stephen určite nebude spokojný, napokon, tak ako bežne. Zmenili mu totiž celý príbeh. Ja však sklamaný nie som. Film je síce priemerný, ale tá hudba mi hrá v hlave stále. Taký malý dôkaz, čo dokáže výborný soundtrack. ()

CinemaRanger

Tohle se stane, když si objednáš Xmeny z wishe. Jedna hvězda za Carpenterovu hudbu. Zbytek absolutně nezvládnutý. Nevýrazní herci, unuděná režie, ořezaný scénář,... Ještě že je ten film ke stažení, za návštěvu kina to vůbec nestojí. ()