Příběh života a smrti

• USA Into the Abyss (viac)
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2011, 107 min

Příběh trojnásobného vraha Michaela Jamese Perryho, který čeká ve vězení na popravu, se snaží odpovědět na palčivou otázku, zda je trest smrti správný nebo ne... Světově známý režisér Werner Herzog se zaměřil se zaujetím a pochopením na osudy dvou mužů, kteří zničili život nejen sami sobě v případu trojnásobné vraždy. V Příběhu života a smrti nahlíží do propasti lidské duše a nechává je, aby vylíčili světu vlastní verzi krvavých událostí. Až tento rozhovor skončí, jeden z nich bude za osm dní popraven. Příběh života a smrti je ostrým a provokativním dokumentem, který patří k Herzogovým nejlepším filmům. Diváky rozhodně nenechá v klidu. (TV Prima)

DavidS.

Zabijete-li kvůli krádeži auta tři lidi, přestáváte být lidskou bytostí a trest smrti vykonaný na vás po deseti letech je více než milosrdný...Herzog s pachateli mluví až s příliš humanistickým akcentem a nepokládá ty opravdu konfrontační otázky, protože si je vědom faktu, že před sebou má muže čekající na smrt...Ale lítost není na místě... ()

Kmyn

hm takže uživatelé kteří schvalují trest smrti, dávají nižší hodnocení hodnocení, a jsou s tématem rychle hotoví. mě teda dokument vzal tak silně, že se mi o něm v noci zdálo, a jsem rozhodně proti trestu smrti - chtěl bych vidět ty zdejší hrdiny, jak suverénní by byli jako členové popravčí čety. zde vystupuje člen čety, který byl prý u cca 120 poprav, a když mu pak přivedli první ženu, tak se zhroutil a musel té práce nechat i za cenu ztráty služební renty. kněz kterej drží odsouzené při exekuci za kotník, dokud nezmizí tep, brečel, a nedokázal vysvětlit jaktože Bůh schvaluje tak krutý trest. já si taky myslim že společnost ve které probíhají tresty smrti, se jen snižuje na nízkou, barbarskou úroveň. brrr ty oči Perryho, který rozstřílel 3 lidi brokovnicí kvuli krádeži auta, ty oči byly naprosto šílené, během rozhovoru 8 dní před exekucí. poprava byla myslim 11 let po vraždách, a jedinej komu to údajně prospělo, byla sestra a dcera 2 zavražděných, která na popravu šla a pak řekla že se jí ulevilo. ()

ghatos

Grizly007 má pravdu, a také mi vadilo, že Herzog to nikam nevedl. Pouze nastavil kameru, do které hučeli poněkud nesympatické existence. Ta obhájkyně (megapi*a) - to byl teda materiálek nebo tatínek "vzorňák" orodující za svého synka...málem jsem se pozvracel. Pokud to chtěl režisér pojmout jako citovou obhajobu antitrestu smrti, tak se mu podařil pravý opak. Plně podporuji trest smrti. PS: Jak ta kráva začala hrdě mluvit o dítěti, co čeká s kriminálníkem...no to už bylo příliš. 36% ()

René.girl

!SPOILER! Ze začátku dokumentu na mě padala silná deprese, strach a smutek. Sestra/dcera dvou obětí mi také moc nepřidala, když začala vyprávět, jak během 6 let přišla prakticky o celou rodinu. Později mi ale došlo, že tenhle dokument je svým způsobem komický, protože postupně zjistíte, že v USA snad není rodina, která by neměla někoho ve vězení. První vězeň tam má rovnou celou rodinu, což je vlastně fajn, protože na den Díkuvzdani můžou všichni jist krocana spolu. Pak tu máme příběh o tom, jak se obhájkyně zamiluje do svého klienta, který je samozřejmě nevinný (důkazy nedůkazy že jo) a miluje ho tak moc, že s ním chce mít dítě i za cenu toho, že se na něj bude dívat přes vězeňské mříže. No a nevinný je stejně tak i druhý vězeň, který se (i přes svou nevinnu) smířil s trestem smrti, protože ho na "druhé straně" čeká Bůh. O bohu se v tomhle dokumentu mluví dost, ale to by diváky nemělo vlastně ani moc překvapovat, vždyť motem všech Američanů je "In God We Trust" - je to kouzelná formulka, která omlouvá všechny jejich činy (hlavně ty špatné). Asi si říkáte, proč tedy dávám 5* že? Je to prosté - takový je život - komický, neuvěřitelný, často nespravedlivý a tragický. Jak řekl jeden z vězňů: "every action has a reaction". A člověku vlastně nezbývá nic jiného než doufat, že čin někoho jiného nebude mít za následek reakci, která úplně obrátí váš život naruby nebo hůře, vám ten život vezme. Tenhle dokument považuji za jeden z nejsilnějších dokumentů, které jsem kdy viděla. !DOPORUČUJI! 100% ()

*CARNIFEX*

Werner Herzog je človek, ktorý odsudzuje trest smrti. Väčšina ľudí, ktorá dúfa v túto formu odplaty, však žiada satisfakciu a zadosťučinenie. No a ja to plne rešpektujem. Dokument ako taký, ma príliš emotívne nezasiahol. Prípadu sa venuje viac menej okrajovo, na základe čoho, som si skrátka nedokázal vybudovať vzťah k pozostalým. Áno, divák sa síce postupne dozvie, čo sa onoho osudného večera stalo, no hlavným zámerom, nie je hľadanie odpovede na otázku z pohľadu viny či neviny, ale adekvátnej formy udelenia trestu za daný skutok. No a odpoveď na túto otázku, som Ja poznal ešte skôr, ako som natrafil na tento výtvor. Videl som rozhodne lepšie spracované dokumenty, toto je priemer, pričom najväčším mínusom, je forma spracovania, ktorá nedokáže diváka vtiahnuť do deja. Na mňa bohužiaľ málo emotívne. ()