Most - Série 3

(séria)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, 2015, 10 h (Minutáž: 60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Maria Kulle, Dag Malmberg, Sarah-Sofie Boussnina, Nicolas Bro, Katrine Greis-Rosenthal (viac)

Tretia séria sa opäť začína po trinástich mesiacoch. Na švédskej strane mostnej konštrukcie, sa nájde telo mŕtvej ženy, naaranžovanej do obrazu tradičnej rodiny. Obeť je identifikovaná ako Helle Ankerová, dánska občianka, známa lesbická aktivistka, ktorá mala za manželku švédsku ženu. Známa bola tiež ako priekopníčka prvej dánskej škôlky, založenej na neutralite pohlavia. Dánsko-švédske prepojenie opäť privedie k sebe medzinárodný tím vyšetrovateľov na čele so Sagou Norenovou. Tá bude so svojím novým dánskym partnerom vyšetrovať ďalší zložitý prípad a nateraz sa možno bude musieť pozrieť hlbšie do svojej minulosti. (STV)

Malarkey

Chvíli mi to trvalo, než si zvyknu na nového parťáka. Přeci jen ten první dánský vyšetřovatel byl hodně fajn a zároveň dost zvláštní. U tohoto mi to chvíli trvalo, ale někdy v půlce seriálu přišel zlom a emoce se okamžitě probudily. Vyšetřování vražd je tu ale místy dost nepřehledné. A to i přesto, že jsou řádně rituální a brutální. Dokonce zachází hodně osobně do života Sagy, která v této sérii dostává náklad ze všech stran a nutno dodat, že po psychologické stránce tu herečka Sofia Helin předvádí asi nejnáročnější hereckou postavu v kriminálkách, kterou jsem vůbec kdy viděl. Ke konci jsem nicméně opravdu přemýšlel nad tím, že jsem spíš zklamaný, než potěšený touto sérií. Třeba jsem hledal souvislosti se samotným mostem. Závěrečný díl ale všechno zachránil tím, že se stal nejlepším dílem z celé série a tak u mě i třetí série zakotvila v solidní čtyřhvězdičkové lajně. ()

Fr

,,PROČ BYCH MĚL TRPĚT, KDYŽ NETRPÍ TI, CO JSOU ZA TO ZODPOVĚDNÍ?“... /// Celkem dost postav (kam se sere Temnej případ). Samozřejmostí je všudypřítomná severská ponurost, ze který i ti, kteří nikdy nic v knižní podobě nepřelouskali, pochopěj, vo co přicházej. Bron nebude nikdy fenoménem jako třeba Temný případ. V mnoha věcech ho ovšem předčí. Nejen skromností… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu zjistit, jak vypadá severskej rapl. 2.) Spojuje nás most. Mám začít vraždit? 3. Thx za titule „jaCUBE“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

gudaulin

Po druhé sérii Mostu, kde vyšetřovatelská dvojice čelila vysoce sofistikovanému spiknutí mezinárodní teroristické organizace, která má celosvětové cíle, se v třetí řadě vrátil seriál ke svým počátkům. Kriminalisté opět stojí tváří v tvář šokující sérii vražd, za kterými stojí makabrózní vyšinutý jedinec, který si vyřizuje účty se světem a všemi, kteří mu domněle či skutečně ublížili. Ten koncept funguje i napotřetí a musím přiznat, že mě samotného překvapuje, jak skvěle seriál šlape. Problémem je překombinovanost a zahlcenost množstvím postav, což je sice jev, který doprovází seriál od počátku, ale právě ve třetí sérii eskaluje. Trošku jsem se ztrácel v tom množství severských jmen. Seriálu pomohla výměna na mužském postu ústřední dvojice. Stejně jako Saga, si i její nový partner nese břímě minulosti a bojuje s vnitřními démony. Ale právě to je kořením, které pomáhá odvádět pozornost od málo pravděpodobných, ba nereálných momentů. Diváka musí fascinovat pachatel, který bez mrknutí oka zvládá roli porodníka, špičkového snipera, svářeče, zápasníka, kutila všeho druhu, umělce i designéra, člověk se potom nemůže divit, proč si severské státy vedou tak úspěšně, když mají mezi sebou takové šikuly. Z reálného života Most určitě není, ale přesto dokáže zachytit spoustu skutečných problémů současného Švédska. Navíc, a to především, seriál prakticky neustále udržuje diváka v napětí a v příhodných chvílích odvádí pozornost jinam. Za sebe bych se nebránil ani čtvrté sérii. Celkový dojem: 90 %. ()

castor

Aranžmá ukazující, jak má vypadat klasická rodina. A mezi figurínami dánská genderová aktivistka, která žije s ženou („moderní lesbička, která ničí přirozenou rodinu“). Mrtvá, naaranžovaná, nalíčená. A na švédském území. Zdá se, že opět půjde o moderní (módní) případ. Ten dle očekávání dostává Saga, a zatímco se nad druhou sérií neustále vznášel opar té první (konkrétně hlavního strůjce vražd Jense), ve třetí sérii bude patrně neustále cítit skutečnost, že Martin sedí ve vězení a Saga na tom má značný podíl. Stabilním novým parťákem se stává kodaňský policista Henrik Sabroe, který je rovněž plný tajemství. A se Sagou se snaží sblížit, ale bude to mít stejně jako jiní obtížné. Sagu čeká nepříjemné shledání s matkou, kterou viní ze smrti mladší sestry. Postav je opět hodně, nakonec mnohé směřuje k podnikateli a milovníku umění Freddiemu Holstovi, který očekává narození potomka. Henrik se postupně stává plnohodnotným členem týmu s vlastními démony a nakonec i velmi sympatickým. Vnitřní záležitosti, smrt obou rodičů, odpojení od přístrojů letitého přítele – i na Sagu je toho zatraceně hodně. Finále opět velmi silné. ()

Snorlax

Ve druhé sérii se zdálo, že Sága ztrácí dech, naštěstí jej znovu nabrala a k tomu dostala parťaka, s nímž vytvořila vyvážený pár. Tato série se mi zatím zdála jako nejlepší, velmi svižná, s perfektní atmosférou a dobře gradovaným napětím. Je velice zajímavé, že všichni únosci v seriálu svým obětem dávají pít, tvůrci i těm nejzákeřnějším vrahům dodávají špetku lidskosti. ()

Anderton

Podľa mňa seriál neustále zvyšuje svoju kvalitu aj remeselnú zručnosť. Čo-to by sa tretej sérii vyčítať dalo, vyšetrovatelia neboli občas dôslední tak ako mali. Ale čo sa týka prepletania ústredných tém naprieč spektrom väčšiny postáv, tak tu dosiahli tvorcovia vrchol. Najmä sa im podarilo tematicky spojiť prípad so Saginym životom a samozrejme aj so životom jej parťáka, ale to nás až tak nezaujímalo, že. Saga sa na konci ocitá v podobnej situácii ako minule Martin a to je ďalší dôvod, prečo pred touto sériou smekám klobouk. Napínavé od začiatku do konca, s vrahom, ktorý má skutočne silnú a pochopiteľnú motiváciu a nenávidieť ho za jeho činy nebudete. Občas zbytočne prekombinované, ale nakoniec všetko zapadlo do seba tak ako malo. ()

nascendi

V tretej sérii mi spočiatku chýbal Kim Bodnia, ale neskôr som bez mučenia musel uznať, že jeho náhradník bol porovnateľne dobrý. Čo mi prekážalo viac, bol odklon Sagy postihnutej Aspergerovým syndrómom, do polohy takmer nervnej, panike prepadajúcej ženy. Už mi prekážalo aj to, že všetky tri série odohrala v rovnakých kožených nohaviciach a kabáte, čím mi pripomenula jedného ošumelo odeného poručíka losangelskej polície. To sú však maličkosti oproti tomu, že desať dielov tretej série poskytlo rozkošatený, množstvom osôb zaľudnený a primerane napínavý príbeh. Tú prekomplikovanosť som so zaťatými zubami znášal a ani neohrozila môj záverečný štvorkový rezultát. ()

Chrustyn

Trochu mě mrzelo, že 3. série nenavázala na neukončené skutečnosti z té druhé, ale případ opět zajímavý a navíc zde máme novou postavu, která zdatně sekunduje Sáze a má své temné tajemství, které se pořádně rozvrství ve 4. sérii. ()

triatlet

Ve chvíli, kdy Sága stála u železničních kolejí, jsem ani nedýchal... Změna parťáka nevadila, přesto věřím, že tandem S + M se vrátí. Atmosféra je opět tajemná. Napětí je skvěle vystavěné. ()

Necrotongue

Ve třetí sérii už pro mě v jejím závěru děj občas zaskřípal, i tak si ode mě tato řada (stejně jako obě předchozí) připsala plný počet hvězdiček. A to jsem měl, zvlášť po první epizodě, velké obavy z absence Kima Bodnii. Thure Lindhardt se ale ukázal být velmi kvalitním náhradníkem, dal celé sérii nový náboj a já jsem si jeho kriminalistu hodně užíval. Tvůrci seriálu přišli, tak jak jsem si u nich už zvykl, s vynikající pochmurnou atmosférou, kvalitním napětím a občas i se slušnou akcí a i potřetí se jim podařilo dojít ke zdárnému konci. / Poučení: Nikdy jsem nebyl v Dánsku ani ve Švédsku, ale na mostě přes Sund si už připadám jako doma. ()

kaylin

Ze začátku jsem nemohl seriálu odpustit, že se zbavilo Martina, který mi přišel jako skvělý kontrast k Saze Norén, ale případ mě dovedl natolik strhnout, že jsem jim tuhle skutečnosti i odpustil. Navíc její nový kolega, Henrik, je natolik zajímavou postavou, že vás docela brzy dokáže strhnout na svou stranu. Děj se nám komplikuje, vztahově to není nudné a prostor pro pokračování rozhodně je. Jsem zvědavý, co bud dál. ()

Foma

Výborný, novej partner se zajímavě vyvine, Saga taky, plus propletenost zločinů a vazeb..., no, nemaj to v tej Skandinávii lehký, ale kulturně, sociologicky, psychologicky atd. je to všechno hodně poučný. ()

easaque

+4* po zkouknutí třetí a zatím poslední série můžu bez pochyb ohodnotit 5 hvězdičkami tento severský kriminální seriál. Výběr hlavních i vedlejších postav je výborný a jejich charaktery jsou důkladně vystiženy. Napětí se dá krájet a nedočkavě jsem se vždy těšil na další díl. K tomu všemu děj osvěžuje správná dávka "humoru", který vyplývá především z chování asociální Sagy. První série byla nečekané překvapení a další pokračování na ni navazuje velmi slušně. I když jsem měl párkrát námitky k logice chování postav v ději, tak si všechny série zaslouží plný počet hvězd. Doufám, že se ve 4. sérii už konečně objeví Martin ;-) ... a neobjevil, ale i tak to bylo napínavé do posledního konce. Pokud 4. sérii můžu brát podle všech indicií za konečnou, tak můžu ji označit za hezkou tečku za parádní kriminální sérií. Jediné co snad ji můžu vytknout je snad trošku přehnaná míra náhod, ale to jí rád odpustím a dávám za 5*[ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

ad

Stejný problém jako v první sérii, skvělý seriál, ve kterém je první objevení vraha na scéně tak neobratné, že je okamžitě jasné, že je vrahem... ()

campix

Osobně hodnotím třetí sérii o kousek výše než tu předchozí. Potěšilo mě výměna Martina, který si slouží svůj čas ve vězení za mladšího dánského kolegu, který se svými démony perfektně zapadá na místo vedle Sagy. Finální pointa docela ušla, jenom prvních pár dílů bylo značně nepřehledných z důvodu velkého množství postav a vedlejších dějových linií. Většinou mě u podobných detektivek štve angažovanost vyšetřovatelů ve finále, kde vlastně jde o osobní zúčtování, jako tomu bylo v předchozí sérii, a tak mě finále celkem i potěšilo. Snad kromě ve finále zbytečné linie kolem Sagy a její rodiny. ()

Martrix

Most je trochu past pro recenzenty. První řada nasadila laťku opravdu hodně vysoko a přesto se jí ta druhá přiblížila (hlavně poslední třetinou) na dostřel. Ta třetí je o dost víc překombinovaná, těch náhod a různých slepých uliček je opravdu zbytečně moc. Navíc tvůrcům opět nestačilo předložit jen kriminální příběh. Většina postav dostává pořádně zabrat, Saga speciálně. Místy je to až přehnané, protože podle tvůrců je snad každý nějakým způsobem vyšinutý. I tentokrát bude vyšetřování velmi osobní a nikdo se nevyhne ztrátám. Sagu dožene její minulost a stejně tak si své démony přiveze z Dánska i nový kolega. Myslel jsem, že za Martina bude těžké někoho dosadit, ale Henrik se k Saze skvěle hodí. Je velká škoda, že je třetí řada roztahaná do deseti epizod. Určitě šlo několik šmodrchanců vypustit a udělat třeba šest skvělých epizod, ve kterých by se sice vodil divák za nos kratší dobu, ale na intenzitě by to neubralo. I tak jde o velmi kvalitní seriál, který prostě průměrnou známkou hodnotit nejde. Navíc tento "klasický" případ mě bavil víc, než globalizací se zabývající druhá řada. . ()

kocik1

Napětí by se dalo krájet, ale místy ho je už trochu moc. Opět je to trochu moc překombinované a trochu moc dějových linek, přičemž tu se Sagy matkou bych klidně zrušila. Její jedinou funkcí je totiž odstavit Sagu mimo. Proč ale tak složitě? Zpočátku mi tady dost chyběl Kim Bodia, protože má strašně sexy hlas:-)). Musím ale přiznat, že jeho náhradník byl zvolen dobře, takže jsem po pár dílech na Kima zapomněla. 70% ()