Televízna adaptácia klasickej novely amerického autora N. Westa. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Netuším, či takýto vzťahový chaos bol už v predlohe, alebo ho vytvoril scenárista a dokonal to až režisér. Ale viem, že sa mi to nepáčilo aj pri všetkej snahe dobrých hercov o pomerne netradičnú retro kriminálnu vzťahovku. –––– Nie je možné, aby chuť na hriech neprišla. Ale beda tomu, skrze koho prichádza. ()

IdaHutt

Nathanael West patří k mým favoritům, třebaže toho nestačil mnoho napsat. Slečna Dušehojivá - v češtině novela vyšla pod názvy Utěšitelka, Přítelkyně osamělých srdcí - je literární skvost. Slovenský TV film se snažil o prvoplánovou nábožensky laděnou interpretaci, zakomponovaný hlas Boží-Otcovský coby morální arbitr a komentátor na mě působil hodně násilně, asi stejné, jako kdyby Dostojevského Idiot byl označen nálepkou: Pozor, Mesiáš! Z pronikavě depresivní atmosféry a alarmujícího pocitu bezmoci vůči záplavě tragických osudů, které West mistrovsky zachytil ve své próze, zůstala ve filmu pouze pitevně chladná mozaika figurek a situací. Teprve dobře vygradovaný závěr, zejména svou obrazovou stránkou (konečně!), zlepšil můj dojem a přidal malou třetí hvězdičku. O to více prahnu po filmové verzi s Montgomerym Cliftem, kterou zatím marně sháním. ()