Píše se rok 1950. Zatímco někteří lidé budují s nadšením totalitní stát, jiní lidé z něho v hrůze utíkají. A někteří se ztratí. Tak jako se ztratila Jarmila, sestra lékařky Marie. Sice od ní přišel dopis ze Západního Německa, ale je adresován Marušce a tak Jarmila sestře nikdy neříkala. Tak začíná dramatický příběh scenáristy Václava Šaška Kráska a netvor 1950. Na začátku je jen skoro nedoložitelná pochybnost, pak intuice milující sestry a Marie se vydá po stopách. Víc prozradit nelze. Je to příběh napínavý, syrový a jde v něm o život a ne jen o jeden! (oficiálny text distribútora)

Autogram

Najskôr som rozmýšľal, akého idiota napadlo rozdeľovať obraz na časti, dokonca do častí dať iné scény z rôznych miest a časov. Na to by som potreboval dve nezávislé oči, občas aj tri. Prekvapilo ma, ako som si za chvíľu zvykol a bol som rád, že mám dva až tri uhly pohľadu na jednu scénu a môžem si vybrať. Z filmu sú najlepšie ťaživé scény so štátnou bezpečnosťou, a to už od autobusu. Zvyšok je nanič, zvlášť ten nepodarený nekompletný záver, kde sa vlastne nič poriadne nedozvieme. Pobyt na chalupe hrôzy bolo iba scenáristické Šaškovanie, ktoré autor nevedel zmysluplne ukončiť. –––– Stalo se jí něco? – Tu sa pýtame iba MY, slečna! ()

MaMitti

Taková "noir" televizní inscenace. No jenže nic moc.... možná se mi to machruje takhle z téhle doby a místa, ale tuším, že bych TT nevěřila nos mezi očima už na tom nádraží (natož si k němu sedla do auta a odjela s ním)..... ty herecké výkony byly rozporuplné a celková atmosféra postrádala trošku víc napětí. ()

Slarque

Další epizoda majora Zemana trochu jinak. Nebo spíš hodně jinak. Scenáristicky výborně vystavěné drama, rozehrané až do thrillerového konce. Herecky stojí zejména na výkonu Kláry Issové, Tomáš Töpfer jako vraždící bestie mi přijde o poznání méně přesvědčivý. Režisér Svoboda to celé drží pevnou rukou a jeho hrátky s rozděleným obrazem mají hlavu i patu a velmi dobře pomáhají vytvářet patřičné napětí. Rozhodně povedený televizní film. ()

sator

Je to zbytečně protahovaná nuda. Tento příběh podle pravdivé události byl zfilmován minimálně dvakrát. V TV inscenaci Měsíc s dýmkou podle Hany Proškové a v dílu 30. případů praporčíka Zemana v dílu Bestie který je mnohem lepší než tento film.. Případ byl zdokumentován v policejním muzeu v Praze a nesl ještě děsivější reálie než jsou v příbězích... ()

lucascus

Silná látka, ale dle mého názoru zpracována velice špatně. Herci byli velice fádní, televize se pro takový scénář vůbec nehodila, lépe by se to vyjímalo na plátně kina a pod taktovkou lepšího režiséra. Co se týče herecké stránky filmu, bylo zde šlápnuto vedle. Issová se tu prostě nehodila, s tím svým jedním výrazem si prostě nevystačila, ani Töpfer si tuto roli nemůže hodit za výlohu a zbytek herců se ani herci nazývat nemůže, spíše je to hrající komparz. Škoda, tematika filmu vypadala tak slibně... ()

• Film vyšel na DVD jako příloha knihy Schůzky se stíny Jiřího Svobody v rámci Edice Finále. (NinadeL)
  • Najdrastickejšou skutočnosťou, ktorú si netrúfli zobraziť tvorcovia ani jedného z televíznych spracovaní vrahovho vyčíňania, bolo väznenie dvanásťročnej netere zavraždenej Renáty Balleyovej. Tú Pilčík niekoľko mesiacov v tajnom úkryte mučil a zneužíval. Zachovala sa aj polstrovaná debna, ktorú jej nasadzovali na hlavu. (Raccoon.city)