Vavča

Nedělá mi nic větší potěšení, než bořit zavedené mýty. Historické seriály z produkce Japonska byly ve všech mnou (a mnoha jinými známými) viděných případech zdlouhavé, nudné, absolutně bez spádu a napětí, prostě koncentrované utrpení. Nevěřil jsem, že lze najít výjimku a hle Samurajské vlajky ji představují! A mohu dokonce s klidem říci, že divák nemusí sledovat nějaké nepovedené začátky, než se seriál rozjede. Naopak je vtažen do éry válčicích států naplno hned od prvního dílu. Souboj klanu Takeda a Uesugi v polovině 16. století je skutečně strhující, Uchino Masaaki v hlavní roli kulhavého, jednookého generála - Yamamoto Kansuke je prostě výborný, v dalších hlavních i vedlejších rolích uvidí znalí diváci různé veterány a známé tváře, ať už Shosuke Tanihara, Sasaki Kuranosuke, Sato Ryuta, Mizukawa Asami aj. Slečny budou muset zadržet svoje koně, Gackt - Uesugi Kenshin se přířítí na bělouši až v polovině série a jeho role démonického mnicha/generála, jehož náboženské vytržení, arogance občas nezná mezí je prostě dokonalá, svůj protějšek (Takeda Šingen) zcela zastiňuje. Seriál vpraví i zcela neznalého diváka japonského historie do místní topografie, mytologie, náboženství, seznámí ho podrobně s érou, zejména průvodce na konci. Režisér Shimizu Kazuhiko odvedl zatraceně dobrou práci, kamera, výprava, souboje, scénář, občas to bylo jako sledovat Shogun Total War 1,2! Geniální obrazové kompozice, mizanscéna jako oživené japonské dřevoryty, zástěny, obrazy. Senju Akira složil k tomu všemu stylovou symfonickou hudbu. Jsem stále plný dojmů, podrobnější recenze a rozbor bude následovat později. ()