IS: Otoko demo onna demo nai sei

• Japonsko IS ~男でも女でもない性~ (viac)

Seriál především řeší problematiku intersexuality (nemožnosti určit na základě fyziologických znaků pohlaví). Hlavní postavou je Haru, který se narodil jako intersexuál a jeho rodiče ho nechali zapsat jako dívku, ovšem kvůli projevům chlapeckých zájmů byl vychováván jako chlapec. Aby si však mohl splnit sen a stát se cukrářem, musí nastoupit na střední školu tak, jak je úředně zapsán, tedy jako dívka. Haru se poprvé setkává s problémy, když narazí na neschopnost společnosti přijmout jakékoli odlišnosti, ale poznává také přátelství a lásku a díky vnitřní síle a víře v lepší lidské stránky se snaží bojovat s předsudky. Během toho poznává, že kdokoli z okolí také může mát svá tajemství. (Mikah)

Zíza

Přeloženo. (Seriál samozřejmě poukazuje na fakt, že nejsme všichni stejní a že není správné škatulkovat do úzce profilovaných skupin. Na druhou stranu díky tomu přežíváme, takže se není čemu divit, že ke škatulkování lidé tíhnout a co se do škatulek nevejde raději odmítají. Opravdu po dlouhou dobu jsem ze seriálu měla velmi špatný pocit, zřejmě za to nemohlo jen ne moc dobré herecké výkony hlavních bezpohlavních, ale i celkové chování různých postav a nucení druhého se cítit a jednat, jak si ostatní myslí, že je správné. Vlastní volba? Nezájem. Člověku je z toho až špatně. Ačkoliv chápu, že se snažili divákovi opravdu ukázat, jak je škatulkování špatné, přišlo mi že jsme se až moc dlouho točili v kruzích a nic se nedělo. Pak už si samy postavy řekly, že toho bylo dost a všechno se to v posledních dílech vyřeší, i kdyby mělo dojít k náhlé změně chování u různých postav. Škoda. Nakonec veškeré nucení diváka se cítit špatně přišlo vniveč a to mi přijde jako další mínus. Přesto seriál se zajímavým námětem, takže pokud by někdo dostal chuť na seriál ze střední s něčím neotřelým, jen do toho.) ()

Mikah

Tento seriál zobrazuje nesmyslnost striktního rozdělení na muže a ženy a neschopnosti přijmout jakékoli odlišnosti. Má tedy velmi cennou myšlenku a záslužný cíl ukázat, že takoví lidé existují a jsou naprosto normální a že všichni kolem nás mohou mít svá tajemství, která by nikdo neočekával, ať už se jedná o intersexualitu či cokoli jiného, a to samozřejmě nesnižuje jejich kvalitu. Myšlenka je podána poutavě, avšak mám několik výtek. Vzhledem k tomu, že seriál inklinuje spíše k vážnosti, mi příliš neseděla úvodní znělka plná úsměvů a kytiček, která evokuje bezstarostný seriál a pravděpodobně chce nalákat co nejvíce diváků a divaček. Celý seriál také doprovází skutečně hrozná hudba a žasnu nad výběrem hereckého obsazení, protože tolik nesympatických tváří jsem snad ještě v žádném japonském seriálu neviděla. Také při připadá, že problémy s IS jsou zbytečně vyhroceny, jejich neustálé řešení a přehnané reakce okolí nejsou podle mě tak realistické, protože přece žijeme v době, kdy přinejmenším mladší generace má otevřenou mysl a měla by být schopna tolerance a respektu. Přitom mě ale IS: Otoko demo onna demo nai sei moc bavilo a těšila jsem se na každý další díl. Za to a za hlavní myšlenku a kontroverzní téma dávám krásné 4 hvězdičky a doufám, že brzy přibudou i další hodnocení, jelikož myslím, že tento seriál má co říct. ()