Čihajafuru

• Japonsko ちはやふる (viac)
Animovaný / Dráma / Komédia / Športový
Japonsko, (2011–2020), 28 h 45 min (Minutáž: 22–25 min)

Predloha:

Juki Suecugu (komiks)

Asami Seto, Mamoru Mijano, Tóru Nara, Ai Kajano, Kazuja Nakai, Unšó Išizuka, Hóko Kuwašima, Ikue Ótani, Daisuke Sakaguči, Kendži Hamada, Aja Endó, Cubasa Jonaga (viac)

Chihaya, Arata a Taichi boli dlhé roky najlepšími priateľmi, ktorých spájala spoločná vášeň pre starú japonskú hru zvanú "Karuta". Arata sa však musel odsťahovať a Taichi a Chihaya šli na rozdielne stredné školy. Keď sa opäť stretnú, Chihaya dúfa, že všetko bude také, ako predtým. Zistí však, že Arata už prestal karutu hrať. Dievča to tak nenechá rozhodne sa v Aratovi opäť prebudiť jeho stratenú hráčsku vášeň. (Chinese Ashio)

SonGokussj

Karuta. Hra, o které jsem dosud neslyšel, jejíž pravidla mi byly neznámé a celkově i podivné. Pětičlenný tým pod vedením energické Chihayi, jejího kamaráda z dětství a dalších tří členů, se probojovává zápasy stejně jak je tomu v Go, Shogi, hře Šachy či Tenise, Golfu a dalších sportovních aktivit. || K prvnímu dojmu: || Začátek se mi velmi líbil. Byl energický (stejně tak jako Chihaya), živý, jasný a skýtal velké možnosti. Největší potenciál se ukrýval v malém človíčkovi jménem Arata. Toho však později v seriálu nebudeme téměř vídat... || Klady: || krásná hudba, animace, nápad, emoce. Chihayafuru skýtá řadu dobrých věcí, které se vám budou za začátku líbit, jakožto už zmíněná živost a celkově sršící dobrá nálada. Za nejslabší postavu bych ze viděli Chihayu, ostatní jsou velmi povedené. || Zápory: || krásná hudba (stále stejná), nápad (nerozvíjený), emoce (stále stejné až přehnané). Emoce... Ano. Jedno z největších plusů v prvních dílech se obrátí v negativní vlastnost v dílech následujících. Je až neuvěřitelné, jak může být Chihaya stále udivená z nejmenších věcí. Stále se červenající, stále s otevřenou pusou, stále usínající. Autoři si zde podkopávají půdu pod nohama tím, že postavám dali charakteristiku, která se po celý seriál mění tak max u podřadných charakterů, u vedoucích (Chihaya a spol) je stále stejná a po několika episodách snad ještě ve větším měřítku. To i Naruto se svým "budu Hokage" to nepřehání tak moc jako právě zdejší hlavní hrdinka... || Verdikt: || Skončil jsem u 18. episody, dále nemám nejmenší náladu se koukat z důvodů vysvětlených v záporech. Chihayafuru bych zařadil do takových klidnějších, nevážnějších a odpočinkových anime, na které se není škoda kouknout, když máte mraky času. Také určitě doporučuji těm, kteří hrají Karutu, nebo o ní chtějí zjistit pár věcí. 55% Edit: [27.3.2012] Dokoukáno: Chihaya konečně skončila a dostavilo se lehké "škoda". Vskutku zajímavé. Silný začátek, extrémně nudný prostředek vystřídán velmi zajímavým koncem. Ach, jak to asi zhodnotit, že. Středně. Jak jinak. Dá se říci, že jsem popsal vše, co zde můžete čekat. Ke konci je to zábavnější, ne však o tolik, aby to vynahradilo na deset-patnáct nudných episod uprostřed série. 60% ()

xtomas252

Po 15 dílech dávám poctivé tři hvědy. Zatím se mi to víc líbí než nelíbí, není to tak dobrý, abych si musel pouštět díl za dílem, ale zároveň ani tak špatný, abych se dívat přestal. Samotná hra je zvláštní, ze začátku mi to připadalo strašně jednoduché, postupem času jsem ale zjistil, že je velmi složitá. Uvidím, jak se mi bude líbit konec řady, možná hodnocení ještě zvýším, dolů ale spíš nepůjdu. EDIT: Mám za sebou celou první sérii a nevím proč, ale nějak mě to vtáhlo a posledních pár dílů mě celkem dost bavilo. Na konci se sice žádný úspěch nekonal, ale o čem by pak byla další řada. Slabší 4, nicméně čtyři za skvělou hudbu, povedenou animaci a zajímavý námět a jsem zvědavej, jak dopadne druhá řada. :) ()

Hees

V celku zaujímave anime, ktoré sa zameralo na hranie Japonskej karetnej hry Karuto, v ktorej si rozložíte pred seba dvadsaťpäť kariet a súper tiež a keď ich čítajúci prečíta máte ich čo najrýchlejšie zobrať, alebo "vyštuchnúť" z hracej plochy. Chihayafuru v podstate túto hru propaguje vo veľkej miere pretože pre ostatných mimo Japonsko táto hra bola dosť neznáma. Takáto hra sa zdá na prvý pohľad jednoduchá, ale je nesmierne zložitá. Všetko ostatné ide v tomto anime do úzadia a dokonca aj láska, ktorá tam síce je v jednom prípade jasná v druhom nejasná. Bavili ma obe série približne rovnako a až na konci druhej série mi začala tá hra liezť už na nervy. Vo svojej podstate je anime stále o tom istom. Hlavný hrdinovia chcú byť najlepší v hraní karuta a preto stále idú na iný turnaj, alebo sa na nejaký turnaj pripravujú a podobne. Takže kto anime neprepadne v prvých dieloch tak nič iné v ňom žiaľ nenájde. Kľúčom k tomu, že mne sa anime páčilo bolo to, že mňa dané turnaje a vylepšovanie sa hlavnej hrdinky Chihaye bavili. Ak by ma to nebavilo môžem toto anime okamžite "dropnúť" čo ja nikdy v podstate nerobím (hehe) z dôvodu, že by mi to nemalo čo iné dať. Takže áno kritizovanie Chihayafuru je na mieste, že divákom neposkytuje širšie spektrálnu zábavu. Chihaya sa správala divne z dôvodu, že jediné čo videla bol svet Karuta a nič iné. Naopak iné postavy dokázali byť súčasťou aj iného sveta a nešlo im len o Karuto. Chihaya je prototypom postavy, ktorá má slabší rozum, ale keď sa do niečoho vrhne tak do toho ide naplno a v tomto prípade je to hranie karetnej hry. Je Chihaya niekto ako Naruto? (atď). Mashima zrejme Karuto hral z úplne iných pohnútok, ako ostatní hráči v prvej sezóne (keď sa bavíme len o postavách z prvej sezóny). Mashima je prototypom rozmýšľajúcej postavy a teda na jeho "bedrách" je toho veľa. Arata je zaujímavá postava takzvaného "tichého zabijaka" (niečo ako Šatan?), ktorý toho veľa nenahovorí a má vášeň pre Karuto. Hlbšie sa, ale nedozvieme o čo Arata usiluje a čo je jeho skutočným zámerom aj z dôvodu, že neskôr sa vo veľa dieloch nevyskytuje (druhá sezóna). Áno v anime je v podstate milostný trojuholník, ale bohužiaľ ten trojuholník je veľmi slabý a nemá rovnako silné všetky strany. Pochopíte keď pozriete anime Chihayafuru. Pokračovanie Chihayafuru 2 (Druhá sezóna). ()

seipy

V tomto anime se mi líbí, jak dokázaly vykreslit co to je sportovní duch a co to znamená být v týmu, bojovat o něco, obětovat tomu všechno a na nic jiného nedokázat myslet. Je zajímavé, že všechny tyto emoce byli autoři schopni vtlačit do karetní hry, kterou jsem v životě neviděl, ale to vůbec nevadí, protože vše je dobře vysvětlené a pak už se jen necháváte unášet na vlnách euforie z vítězství i proher. Hodnoceno po shlédnutí první série a 4**** jen pro to, že tam hold bylo pár trapnějších dílů. ()

Five By Five

Iba tam hrajú karty, no nemal by som problém zhliadnuť všetkých 25 častí na jedno posedenie (no keďže aj spať treba, riešil som to tak, že som si stiahol vždy iba 2 alebo 3)... Postavy sú sympatické a hlavne normálne, také, aké by ste našli na hociktorej škole... Humorné situácie nevychádzajú z trápnych alebo hlúpych scénok, ale priamo z naozaj dobre spracovaných charakterov... Veľmi zábavná dokáže byť aj úplne obyčajná komunikácia a pri niektorých momentoch sa len ťažko ubránite výbuchom smiechu... Grafika typická pre na ženy zamerané anime je celkom pekná a hudba deto... Hlavné postavy nie vždy vyhrajú, nakoniec, v živote sú aj dôležitejšie veci a o čom by inak bola druhá séria? Ak bude aj tá rovnako dobrá, možno dám plný počet, na teraz ale musia stačiť naozaj skvelé 4* ()