Napadlo vás niekedy, aké by to bolo žiť večne? Existuje stvoriteľ? Čo by sa stalo, keby na nás zaútočili mimozemšťania? Prečo je sex príjemný? Zistíte to v celkom novom seriály Zvedavosť, ktorý sa pokúša zodpovedať tie najvýznamnejšie otázky života. Program moderuje rad hviezdnych celebrít vrátane Stephena Hawkinga, Morgana Freemana a Maggie Gyllenhaalovej. Každá epizóda sa sústredí na jednu jedinú večnú otázku v oblasti vedy, techniky a spoločnosti. Tento unikátny a zaujímavý program podniká fascinujúcu výpravu za poznaním a veľmi obšírne sa pokúša nájsť prekvapivé a vzrušujúce odpovede na záhady života. (oficiálny text distribútora)

Aqualung

Pan Hawking se snaží přivést obyčejného člověka na práh uchopení příčiny počátku.Jako vedlejší "produkt" jeho výkladu se dovozuje logickou cestou neexistence Boha a likviduje se tím například celý deismus.Snad v 16 století jeden vědec napsal na tehdejší dobu skvěle logicky vykonstruovaný traktát o tom, že člověk nikdy nepostaví létající stroj těžší než vzduch.Nemyslím to jako útok na logiku pana Hawkinga.K tomu bych se nikdy nesnížil a ani bych si to z pochopitelných důvodů nedovolil.Uvádím to jako možnou alternativu k úvaze nad tímto dílem seriálu.Se zájmem jsem si přečetl sentence od jistého pawn866. Řekněme, že kvalita jeho rozboru ční vysoko nad jeho znalostí českého pravopisu.Ovšem tohle je jen jemná ironie.Obojí je totiž hodně mizerné. Už vyloženě nevhodné až vulgární jsou jeho výpady na adresu pana Hawkinga. Teď ale k podstatnému, tedy jeho myšlenkám.Je pro mne a myslím, že zdaleka nejsem sám velmi obtížné přijmout tezi, že něco vzniklo z ničeho.Ale právě tohle je klíč k uchopení podstaty záhady vzniku existence všeho.Takže, tady na prahu drtivá většina lidí zůstane stát.Ovšem ne tak výše jmenovaný.Už několik řádků (pokud dobře počítám je to 4.a 5.řádek)od začátku udělal to, co panu Hawkingovi vyčítá.Nelogičnost.Jestliže uděláme menší exkurz do mikrokosmu, tak se dostaneme přes kvantovou teorii ke strunám.A tady se setkáváme s možností, že následek předchází příčině.Podtrhuji, že je to jen možnost.Takže, v momentu a bez příčiny začala existovat energie v obou svých formách, ano část energie "zamrzla"v částicích, rozletěl se prostor,vše pochopitelně už za současné existence času.V relaci nedávno do toho byla přimíchána temná hmota a energie.Tady bych svoje úvahy ukončil. Nemám příliš hluboké znalosti kvantové fyziky, abych mohl vést svoje myšlenky dál.Nicméně, je jasné, že jestli neexistoval čas,prostor,hmota ani energie před velkým třeskem, neexistoval ani stvořitel.Snad si kvantová fyzika jednou podá ruku s Einsteinovými teoriemi a lidé se dozví, co bylo.........,ale dost.Abych celou věc zlehčil uvedu jednu z myšlenek A.C.Clarka.Jestliže pracujete s předpokladem, že vesmír byl cituji"stvořen" konec citátu entitou, kterou označujete jako Bůh, tak nutně tvůrce musí být složitější než jeho výtvor.Takže jste rozsah původního problému zdvojnásobili a učinili tak první krok na divergentní důkazové řadě, která je nekonečná.Už ve 12 století jistý William z Occamu poukázal na to, že entity nemají být bezdůvodně zmnožovány. Howgh!Domluvil jsem. ()

Karp

Dobrý seriál. Jinak mě docela fascinuje, když se najdou lidé, kteří ostatní (např. vědce) považují za namyšlené tupce a všeználky a přitom jen tak od stolu v pohodě vyvrací základy fyziky a matematiky na základě smyšlenek, protiřečení si a vlastních ničím nepodložených domněnek:-) Patrně žijí kdesi ve vakuu a např. obyčejnou GPS navigaci považují za kouzelnou skříňku, která navzdory všemu (a Einsteinovi tím spíš) funguje tak, jak má:-) Humorné:-) ()

spawn866

1. díl dokumentu nepřináší absolutně nic nového(stvořil bůh vesmír?), to co tam Hawking tvrdí že bůh nestvořil vesmír, protože v bodě kdy byl vesmír nekonečně hustý bod tak prej v tomto bodě se zastavil čas, tudíž neexistovalo žádné teď, včera, zítra a tudíž neexistovala příčina a důsledek, což by mohla být pravda, ale potom tvrdil že se sám rozběhl čas, sám od sebe, ale měli byste se zeptat sami sebe jak se mohl nastartovat čas sám od sebe, když neexistovala příčina, nějak se čas musel rozběhnout, sám od sebe se nemohl prostě nastartovat(Hawking tvrdí že se sám rozběhnul čas- bez příčiny), ale vesmír nedělá vyjímky! Takže v tom nultém bodě neexistoval čas, tudíž neexistovala příčina a důsledek, protože není žádné teď a ani žádné potom, bylo jen nic, na to aby začal čas existovat je potřeba příčina nebo-li start času- počátek času a co je ta příčina? Možná bůh, možná srážka dvou membrán(membrána viz. dokument elegantní vesmír) Tím mám na mysli že něco muselo odstartovat samotný čas, nějaký impulz, zkrátka něco(možná něco mimo náš vesmír)- to je ta příčina, díky příčině se teď rozběhl samotný čas a tím pádem existuje teď a pokuď existuje teď tak v tomto bodě už je možný vznik z ničeho do velkého třesku, samotný velký třesk je tudíž důsledek... Podle Einsteina je čas relativní, on měl však na mysli že je čas relativní všude, o čemž pochybuju, relativní může být jen pro nás! Řídil se svojí nevyvratitelnou konstantou- rychlost světla, jenže jak mohl určit rychlost světla když neměl potřebné vědomosti jak o energii tak o celkové hmotě a ani o tzv. konstantě vesmíru - rychlosti světla... . Všechno to jsou jen oblbovačky! Vědci si nejsou jistý vůbec ničím, v knihách píšou nesmysl které nedávají smysl, v dokumentech z lidí dělají pitomce, navzájem si vědci kradou nápady, soupeří spolu jak to jenom jde, každý se chce proslavit a vůbec jim nezáleží na pravdě, jde jim jen o slávu... co Hawking dokázal v tomto dokumentu? Nic! Poukazuje na to že neexistuje žádný bůh, na nic víc nepoukazuje, snaží se vyvrátit něco co stejně nikdy nezjistíme, pro nás může být bůh cokoliv, křestanství, budhismus a další víry hledají něco co nikdy nenalzenou, vědci hledají pravý opak, co vlastně lidstvo hledá?! Takový malý příklad toho jak jsou vědci pitomí: např. Hawking a ta jeho tupá teorie o supermasivních černých dírách a jejich postupnému vypařování- jak Hawking mohl na základě matematiky a fyziky určit že supermasivní černé díry se postupně vypařují, celkově černé díry, jak?! Nemohl k tomu aby mohl počítat něco potřebuje znát základní stavební kameny hmoty+ energie, což znamená jít od počátku vesmíru, po vývoj vesmíru až po konec, tudíž černé díry, k tomu abyste určili vypařování řerné díry + nenasytnost černé díry potřebujete znát naprosto přesně gravitaci+ magnetismus+ silnou jadernou sílu + slabou jadernou sílu = co to vlastně jsou tyto síly?!! to je jen naše představa o vesmíru, o základních zákonech, jenže základní síly( zákony ) určují kvanta, ty absolutně nejmeší částečky vesmíru, které se můžou například spojovat jako superstruny, jde o to že žádné zákony jako gravitace nebo magnetismus ani nemusí existovat! Takže jak se Hawking dobral k něčemu tak složitému a celkově všichni vědci, jak se dobrali k tzv. konstantám vesmíru když ani neví co je to gravitace, co to jsou kvanta, co jsou základní stavební kameny vesmíru? odpověd zní NIJAK! Prostě na základě debility a namyšlenosti a chtíče - proslavit se vytipovali výsledek, aniž by znali přesné zadání, co vlastne vedci počítají při těch svých ULTRA složitých matetických vzorcích?! Na takové věci byste se měli ptát pokaždé když vidíte ty pitomé vědce machrovat jak si támhle ve Švédsku přebírají NOBELOVU CENU!!!!!!!!!!! Podtrženo a sečteno : Hawking se snaží vyvrátit nevyvratitelné! Za 1. Náš velký třesk může být jeden z BILIONU podobných vesmírů, tím pádem je možné použít zákon o zachování energie= 1. termodynamický zákon (jen pro představu) - z čehož vyplívá že se ta energie musela někde vzít ještě než vznikl náš vesmír, tudíž muselo existovat něco před naším velkým třeskem a proto nemusí a nemůže být náš velký třesk 1. svého druhu ---> příčina a důsledek , rozhodně to dává větši smysl :) ... nezáleží odkuď se vzala energie, jestli pochází od supermocné bytosti nebo se samovolně spojila v mohutný HYPER výbuch... celé to snažení dokázat že bůh neexistuje nikam nevede, ukazuje nám jak jsme namyšlený LIDI, protože, pokuď se např. přesuneme do budoucnosti o miliony nebo o miliardy let, pak budeme mít potřebné znalosti k vytvoření vlastního vesmíru pomocí kvantových PC které dokážou nasimulovat celičký vesmír přesně tak jako by se vyvíjel náš vlastní vesmír. A co z toho vyplívá? Vyplívá z toho že pokuď mi budeme moci dokázat vytvořit vlastní vesmír který se bude vyvíjet miliardy let a bude se v něm vyvíjet život tak jako v našem vlastním vesmíru pak se i mi snatene BOHY(bůh znamená že je to někdo kdo má oproti nám božské schopnosti, např. může stvořit vesmír, pohrávat si s časem, pohrávat si se zákony vesmíru atd.)!!! A také tady můžete vidět obrovskou podobnost v tom jak může vzniknout vesmír, k tomu aby mohl vzniknout vesmír je zapotřebí nějaký impulz energie, většinou z venčí, velký třesk nemusí být tudíž nic jiného než jen pouha realistická simulace života a smrti... ALE pravidlo příčiny a důsledku bude platit stále a nelze ho obejít jen tak( toto pravidlo nemusí platit všude, u 1.vesmiru toto pravidlo nemusí platit, ale to už je opravdu nad naše schopnosti, možná navěky!), jenom proto že si vědci neumí poradit a že se jim nechce řešit pravdu, tím že si dosadí vlastní čísla a počítají vlastní neexistující rovnice... Snad vám toto pomůže pochopit jak jsou lidé hloupí a namyšlení a jak se nás snaží oblbovat a vnucovat nám jejich názory ;-) takže schrnuto a sečteno: Hawking a jeho teorie o nedokonalosti vesmíru, o tzv. nemožnosti existence BOHA, jde jednoduše vyvrátit, už jenom proto že to nelze prokázat, proč? Pokud by o tom někdo chtěl diskutovat tak stačí napsat :))) () (menej) (viac)

Chipsonator

Tak mám za sebou díl o invazi mimozemšťanů. Těm kteří můj profil aspoň jednou řádně pročetli a spolu s ním i komentáře musí být jasné proč jsem si vybral zrovna tenhle díl. No přeci kvůli mé milované Michelle Rodriguez. No a musím říct že se mi její úloha v tomhle dokumentu líbila a rozhodně bych ji zase jako průvodce ještě v nějakém dokumentu rád viděl. Jinak téma samotné ohledně invaze mimozemšťanů bylo zajímavé, ale co se týkalo animací to byl prostě průser na entou, ty byla vážně hrozné (ale což hlavně že tam účinkovala Michelle juchů :). Scénáře útoku a obrany proti mimozemšťanl byly taky přinejmenším zajímavé, ikdyž je pravda že některé věci se mi zdáli přehnané. Takže moje hodnocení dílu o invazi emzáčků je 65% ale za Michelle opět nějaké to procento přidám (jó kdyby tam strávila víc času, tak bych vám přidal víc), takže se dostáváme na konečných 68%. ()

Drom

Další dokumentární cyklus natočený populistickým a líbivým způsobem, jak přes kopírák reportáž na TV NOVA, kde náš reportér je živě přímo na místě. Tří hvězdičky dávám za první díl Stvořil bůh vesmír? se Stephenem Hawkingem a za třináctý díl Podstata zla, který je sice natočen příšerně, ale ukazuje velice zajímavý aspekt chování lidí. Ostatní díly jsou slabota. ()