Zvrat: Washingtonovi špioni

• Česko Špioni americké revoluce (viac)
USA, (2014–2017), 31 h 15 min (Minutáž: 42–65 min)

Tvorcovia:

Craig Silverstein

Predloha:

Alexander Rose (kniha)

Jamie Bell, Heather Lind, Seth Numrich, Daniel Henshall, Meegan Warner, Burn Gorman, Angus Macfadyen, Ian Kahn, Samuel Roukin, JJ Feild, Michael Gaston (viac)

Farmář Abe Woodhull z Long Islandu se spolčí se skupinkou kamarádů z dětství a vytvoří netradiční oddíl špionů nazývaný The Culper Ring, který zvrátí výsledek amerického boje za nezávislost. (Viasat)

Zeck

Naprosto nudný seriál z "hrdinské" americké války za neplacení daní anglické Koruně, spíše známé pod líbivějším patriotickým heslem "za nezávislost". Čekal jsem od toho přesně to, co jsem i dostal, tvrdě démonizované Brity a dobráky od kosti (budoucí) Američany. Mezi nimi pak pingluje naivní Jamie Bell, který nepatří ortodoxně ani k jedné straně, ale čím jde děj dopředu, tím více ho to táhne k té správné (těžko uhodnout, která by to mohla být, že). Má to být špionážní drama, ale je to spíše špionážní nuda k posrání odehrávající se ještě k tomu na place o rozloze Václavského náměstí, což k navození válečné atmosféry na východním pobřeží Severní Ameriky moc nestačí. Způsob špionáže je zde vyobrazen tak imbecilně (pěstitel zelí vleze oknem do baráku, otevře šuplík a ví všechno / pěstitel zelí se náhodně zeptá kuchaře na zelí a ví všechno o pohybech armády), že vlastně ani nevím, co k tomu napsat, když je ten seriál vlastně jen o tom. Pozastavil bych se jen nad trapným démonizováním Britů, kdy ustájí v kostele koně (věřící Američany tohle musí dráždit víc než vražda dítěte), znesvěcují hroby a celkově to jsou takoví nestoudní ateisté, že skoro až z oka vypadnou Francouzům (spojenců Američanů proti Britům) po velké francouzské revoluci, mimo jiné namířené proti církvi. Není ani překvapením, že dva největší slizouni v seriálu jsou britský kapitán a skotský ranger, proti kterým stojí vždy vyfešákovaný americký jizdní dragoun v plné polní a vousatý vlastenecký retard s drsným zevnějškem, ale měkkým srdcem. Směšné je i vyobrazení černých otroků, kdy patriotická zástupkyně (Američanka) kolonie, prosperující jen díky otroctví, lobbuje za jejich svobodný a pohodlný život a Britové, tou dobou se zrušeným otroctvím jim ne a ne dopřát život bělocha. Zkrátka, směšné propagandistické prvky Patriota najdete i tady, jen nebudou tak okatě řvát, ale tiše srát. Kdo by se taky ostatně chtěl chlubit tím, že jeho vlastní pseudoarmáda otrhaných houmlesáků bez výcviku, které museli mnohdy školit a dodávat disciplínu i Němci (cizinci), vlastně nebyla tak dobrá jak je učí na školách a ti černoši tvořili nejdůležitější pilíř americké ekonomiky až do 20. století a cenu pro Američana měli asi stejnou jako čerstvě rozmáznuté hovno na podrážce, že. Viděl jsem polovinu řady, nezaujala mě vůbec ničím, seriál dokoukám pouze v případě absolutního nedostatku kvalitnější alternativy. Na závěr tohoto komentáře (který stejně nikdo nedočetl až sem) musím ještě zmínit naprosto ubohé triky, které prostupují celým seriálem, aby dotvořily duch doby, ale jsou jak vyšvihnuté z televizního seriálu z 90. let. 30% ()

Vojťas

Historické drama z období boje o nezávislost v produkci televizní stanice AMC bohužel nedopadlo tak dobře, jak jsem doufal. Nejsem schopný deklarovat, co je vlastně špatně, ale bohužel je to celé takové normální, unylé, nudné. A tohle si říkat už u druhého dílu je prostě špatně. 65% ()

Spooner

Pilot: Hodně slibný úvod plný zajímavých postav a skvělou atmosférou, která by mohla k seriálu nalákat i odpůrce dějepisu. Jen škoda malinko pomalejšího tempa a dosti klišovité typizace postav, která dělá ze všech Amíků sympatické charaktery a veškeré britské osazenstvo je naopak plné zlých, slizkých a dost divně vypadajících lidí. V tomhle ohledu je ještě rozhodně co zlepšovat. Update: Bohužel se ale nezlepší zhola nic a ze seriálu se stane jen ukecaná historická nuda. Jamieho je na takový projekty škoda. 50% ()

erased

Reklama slibovala po produkční kvalitě nástupce Breaking Bad, ale přestože bylo jasné, že takovým požadavkům seriál dostát nemohl, pokus AMC o konkurenci špionážního Homelandu a Americans těžce nevyšel i ve všech ostatních ohledech. Na prvního zmíněného mu chybí napětí, druhému zase zdaleka nestačí dobovou atmosférou ani využitím lákavé premisy. To téma je totiž jak pro historie neznalé (mě), tak i pro cílovku (domácí publikum) zajímavé a slibné, jenže provedení je většinu času buď zbytečně banální nebo prostě jen nudné. Trochu sice potěší sympatičtí herci na obou stranách barikády, dobové kulisy i kostýmy, ale ty jsou v dnešní době spíš standardem, naopak nezajímavý děj odehrávající se téměř výhradně v jediné malé vesnici téměř postrádající zobrazení většího měřítka války za nezávislost totiž nedokáže i ten průměr často ubíjí, a TURИ tak nemá šanci nadchnout. Pokračování příběhu v druhé sérii bohužel jen podtrhuje původní verdikt a marné snahy o oživení nudné šedi svou trhlostí jen zdůrazňují bezradnost tvůrců. ()

Kothy

Téma Americké války za nezávislost mě vždycky lákalo. Proto jsem se rozhodl, že tomu dám šanci. Děj se odehrává v letech 1776-1780. Jamie Bell představuje podstavu Abrahama Woodhulla. Ten žije v malém přímořském městě Setauket na Long Islandu. Jeho otec je místní vážený soudce. Moc spolu ale nevycházejí. Abraham je kontaktován svými přáteli z mládí, kteří stojí na straně rebelů ve Washingtonově armádě. Je přemluven k tomu, že jim bude dělat informátora. Pomáhá mu v tom i jeho dávná láska Anna Strong. Jejich informace se časem povstalcům začínají vyplácet. Britové tu jsou vykreslení jako krutí kolonizátoři, kteří si chtějí své území udržet za každou cenu. Po mnoha intrikách se válka dostane až do jejich malého města. Rebelové se ale po osvobození vězňů stáhnou zpět. 2. sérií seriál pokračuje a s ním i další špiónské aktivity a odboj s nimi spojený. Celá špiónská síť se rozrůstá a s nimi přibývá i intrik. Dojde konečně i na jednu bitvu. Washingtonově armádě se konečně začíná dařit. Končí to docela otevřeně. Ve 3. sérii se objevují nové problémy. Děj se hodně posune a ne všechny postavy to přežijí až do konce. 4. a poslední série je tu. Válka je u konce a vše se uklidnilo. Jsem rád za tento zajímavý pohled na válku za nezávislost. "Potřebujeme vaše náhrobní kameny." ()

• Na rozdiel od seriálu, Robert Rogers nebol Škót. Napriek tomu, že viedol britské jednotky počas americkej vojny za nezávislosť, Rogers sa narodil v Massachusetts. (KoRner)
  • V skutočnosti je Robert Rogers autorom stanovených pravidiel vojny, známych ako "28 Rules of Ranging", ktoré sú v pôvodnej alebo pozmenenej podobe používané armádou Spojených štátov, vrátane 75. jazdeckého pluku, až do súčasnosti. (KoRner)
  • V úvodnej scéne Abeovej farmy sú na oblohe jasne vidieť stopy po prúdových lietadlách. (KoRner)

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

Rupert Wyatt chystá novou sci-fi

28.08.2016

Režisér Zrození planety opic patřil v roce 2011 mezi nejobletovanější hollywoodské filmaře. Jeho úspěšný restart opičí ságy vydělal 481 milionů dolarů, Wyatt se ale kupodivu neujal pokračování. Místo… (viac)