Říkalo se jim honosně Gang z Oss, ale ve skutečnosti to byla jen banda zmetků, co bohatým brala a chudým dávala. Když se jim zrovna chtělo. A Wim de Kuyper (Marcel Musters) se považoval za jejich kápa. Ale pěkně popořádku.

Jmenuju se Johanna van Heesch (Sylvia Hoeks). Když Tiese (Matthias Schoenaerts) za dobré chování předčasně pustili, chtěla jsem začít znovu. Ukončila jsem tu věc se svým šéfem v továrně a rozhodla se Café van Heesch, jak se náš podnik jmenuje, předělat na slušnou restauraci. To se samozřejmě nelíbilo de Kuyperovi, který by tam nejradši viděl pajzl s kulečníkem, aby se se svými kamarádíčky měli kde scházet. Tiese sliboval, že přestane pít a nebude mě už nutit se v patře nad barem prodávat každýmu, kdo zaplatí. Ale nic z toho se nestalo. Vláda k nám na jih poslala protestanty, městskou policii, aby to tu vyčistili. Nejsme moc katolíci, ale protestanty nenávidíme. Pak na ulici zabili seržanta Kramera a moje plány tak pohřbili s ním. (dopitak)

Autogram

Predvojnové obdobie vo filmoch býva zobrazené ako čas hrdinských činov alebo aspoň snahy o slušné prežitie. Nie tak v meste Oss. Sympatická hlavná hrdinka Johanna má tiež za ušami, ale dokážeme jej fandiť, aby jej reštaurácia fungovala, ako si predstavuje. Je tu ale množstvo postáv s „charaktermi“, ktoré veci komplikujú. Vedie medzi nimi určite poisťovák s výbornými nápadmi a jeden z nápadov je hneď v úvodnej nechutnej scéne. Ešte horšieho zmaru je plný celý film a prieči sa mi to rozumu, ale nikdy by som si nepomyslel, že by mohla nastať situácia, keď bude žiadané, aby niekde fašisti urobili poriadok. Práve v predvojnovom meste Oss. –––– Pronásledujete chudáky a chránite ty, co mají dostatek. ()

dopitak

Tak tohle je drsňárna roku, už první ještě zahřívací scéna s fingovaným pojistným podvodem je fakt přísná, kam se hrabe Býčí šíje, ve které si hlavní roli zahrál Matthias Schoenaerts, v De Bende van Oss jedna z hlavních postav. Tu nejhlavnější má ale Sylvia Hoeks, kterou jsem zase loni viděl na Cinema Mundi v titulní roli Tirzi. Holandsko je holt malej filmovej píseček. Ale narozdíl od pana sprostého kolegy verbala si nemyslím, že De Bende van Oss bylo natočeno za pár euro. ()

emma53

Musel to být v té době vysloveně hrozný svinčík, korupce, náboženská nesnášenlivost, taková skoro mafie předválečného období v Oss. Ponurost a negace na mě čišely z každého záběru a situace. Přiznám se, že jsem občas tápala, mohlo to být trochu přehlednější a taky vyznat se v Johanně byl docela kumšt. Ties, Greef, Harry, rozhodně to neměla jednoduché, ale já se k některým jejím rozhodnutím a chování stavěla dost rozpačitě a občas jsem byla i znechucená. První pojistný podvod byl ale šokujícm úvodem, který přesně demonstroval tu celkovou prohnilost v Oss. To se tvůrcům povedlo. Nepopírám, že to byl Andrého zajímavý počin, ale myslím, že bude mít i lepší kousky. Tohle je jen taková malinečká čtyřka ()

sochoking

Oss svojimi obyvateľmi ( a hlavne hrdinami filmu teda) sa hravo vyrovná mestu hriechu- Sin City, pretože tuna nebolo nikoho, komu by som čo i len trošička nadržiaval, alebo fandil! Všetko krivé charaktery a navyše do hlavnej hrdinky Johanny zasunúť bez gumy by bol neuveriteľný heroický výkon!! A Matthias Schoenaerts opäť raz dokázal, že úlohy vypatlaných vidlákoch mu sedia úplne na mieru! ()

Fiftis

Bez pochýb sa jedná o veľmi kvalitné holandské dielo z obdobia 2.svetovej vojny. Reálne natočená dráma z predvojnového Holandska. Hoci spočiatku dejovo smerovalo k politickej zápletke, našťastie pokračovanie filmu to nepotvrdilo. Silná žena je stredom príbehu a drsný je jej život v krčme (niekedy tiež brlohu). Johanna sa musí vyrovnať s kdečím, najsprostejším tvorom je jej sadistický manžel. Jediná sympatická postava je pre mňa Harry. Film je natočený čiastočne na autentických miestach a údajne v brabantskom nárečí, čo som nemohol oceniť, ani keby som chcel. Podobné zakončenie filmu nemusím, ale tentoraz mi záver nevadil. Takže taký úctyhodný priemerný snímok, ktorý ničím neurazí a ani neprekvapí. ()