Rok konopí

• USA Year of Mari©huana

V roce 2009 byl Janu Hrnčířovi diagnostikován nádor v oku. Aniž dodnes s jistotou ví, zde jde o zhoubný či nezhoubný nález, začal se intenzivně zajímat a možnosti léčby rakoviny. Ta ho zavedla až k léčebným vlastnostem konopí. Jako autor námětu a producent dal vzniknout celovečernímu filmu mapující téma konopí, jeho léčebných účinků a legislativního rámce nejen v České republice, ale i ve Světě – zvláště v Izraeli, kde je konopí zkoumáno již desítky let a tolik diskutovaná látka THC zde byla poprvé objevena. Rok konopí sleduje řadu postav, které se věnují tématu konopí z nejrůznějších úhlů. Potkáváme českého vědce Lumíra Hanuše, který konopí vnímá jako přírodní zdroj cenných látek. Rozmlouváme s objevitelem THC profesorem Raphaelem Mechoulem. Dozvídáme se o boji lékaře a konopného aktivisty Dušana Dvořáka. Po dva roky sledujeme časosběrnou metodou nemocné s diagnózou rakoviny nebo roztroušené sklerózy. Konopí a legislativní rámec České republiky komentují politické a policejní špičky, adiktologové, účastníci konference v parlamentu, příznivci Million Marihuana March a další. Film Rok konopí hledá hranici osobní svobody každého jednotlivce s právem na zdraví a zrcadlí absurdnost současné reality. (oficiálny text distribútora)

Tsunami_X

Natočený je to hrozně, o tom žádná. Parta lidí, kterou pohání společná vize, prostě sebrala odvahu s kamerou a rozhodla se udělat biják podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale za tohle by je mohl grilovat snad jenom magor. Celý je to nakonec docela pozitivní a když si odmyslíte, že schéma (člověk - příběh - marihuana - diagnóza - katarze) se opakuje do zblbnutí, nemáte důvod se na nikoho zlobit. Ale trvalka z toho nebude, na to to kolem vás moc prošumí, hlavně díky častému tlaku na pilu. A to je škoda, protože distanc je přítel. ()

Raven0

Quipovi: Dokument jsme viděl a byl jsem mile překvapen. Citace, které obsahuje tvůj text se ve filmu vyskytují, ale film není věnován jen těmto trochu exotickým či profláklým názorům. Na filmový dokument se vcelku slušně snaží o objektivní nahlédnutí na situaci, ač je názor tvůrců jasný. Můžeš mrknout na mou recenzi: http://www.studentpoint.cz/271-recenze-novinky/6530-rok-konopi-neni-jen-o-huleni#.T46ges3AHyU ale dle mého názoru se film povedl, ač jsem byl zpočátku stejně skeptický jako ty... ()

NeosinneR

[38. Letní filmová škola Uherské Hradiště 2012] Celkom nudné a ešte horšie natočené. Samotné príbehy ma až tak nezaujímajú (ale to nikdy na takýchto dokumentoch), ja vlastne neviem, prečo som to pozeral. Asi som čakal Kto hulí, ten umí v českej dokumentovej verzii. ()

quip

Film jsem ještě neviděl a jsem zvědavý na komentáře. Už trailer mě ale děsí: "Člověk je v podstatě takové konopí a konopí možná je vlastně člověk." "Umění alchymie vždy pomáhalo lidem udržet kontinuitu lidského ducha. Ve všech nesvobodných časech." "Díky tomu, že společnost je dnes ovládána strachem a uměle vyvolávanými předsudky, byli tito lidé nuceni jít až na hranu zákona a svůj lék, tedy konopí, shánět nejrůznějšími pokoutními způsoby." "Dycky přece lidstvo uznávalo dary přírody, dary země jako dary, který jsou jeho. Přece mu to nikdo nemůže zakazovat a pak mu to prodávat. To je zvrhlost." WTF? WTF? WTF? Proč musí být film tak mimo a řezat si pod sebou větev? Na tohle by stačilo říct jenom: už to nehulte, prosím vás. Takhle ho nebude brát nikdo vážně - stačí se podívat na oficiální stránku http://www.rokkonopi.cz/. Vůbec je zvláštní, že všechno, co se týká marihuany se veze v lehce bobmarlyovském stylu. Stejně tak fascinace listem marihuany už mi přijde otravná. Kůrnik šopa, když už má být nějaká akce pro legalizaci marihuany účinná (fandím), nemůže to někdo vzít trochu seriózně? Pro srandu je tu přece Garfunkel and Oates http://www.youtube.com/watch?v=CRm1yqSmsGY EDIT: To Raven0: 90%? Tak to tvůrcům tleskám. Trailer je totiž (spolu s anglickým názvem - viz diskuze) opravdu šílený. Tak se těším na film. ()

kaylin

Určitě se na to podívejte, ať se o marihuaně něco opravdu dovíte. To, že to obsahuje celkem spoustu zbytečných keců kolem, je jedna věc, ale na druhou stranu se prostě jen ukazuje, že kolem marihuany je příliš velký humbuk, protože je to droga. A tohle pořád říkáme ve světě, kde je alkohol i tabák volně dostupný. ()

• Podnětem pro vznik snímku bylo setkání producenta filmu Jana Hrnčíře s Kanaďanem Rickem Simpsonem, který je ve své zemi stíhán za držení a obchodování s marihuanou a který emigroval do České republiky. (Sufferer)
  • Natáčení dokumentu trvalo 2 roky a probíhalo na území České republiky a Izraele. (Sufferer)