Vyhodili ho z práce. Nemůže splácet hypotéku na dům. Soukromý detektiv Easy Rawlins je na dně. Začne hledat ženu, kterou nikdo neviděl. Daphne Monet je ďábel v modrém, dáma, která sice slušně platí, ale vybírá si velkou daň. V jejích patách se plíží vraždy, vydírání, lži, brutální praktiky policistů a špinavá politika. Easy naskočil do rozjetého vlaku, ze kterého není úniku. (Bonton Home Video)

Stegman

Detektivka průměrná, ale ocenil bych zde výtvarné řešení, které sice není nijak nadpozemsky skvělé, ale zaujme. Film je stylizovaný do 30./40.let, vlastně je to noir. Mezi námi: trochu je podezřívám, že ta stylizace nebyla původní záměr, anóbrž že všechny herce tak oblékli, protože chtěli, aby si kostymérka také pro jednou užila něco té filmařiny..... dodatek: Po nějaké době jsem se zase dostal na profil tohoto filmu a moc nechápu, co jsem tou větou o kostymérce myslel. Tak se mě na to neptejte. ()

Fiftis

Výborný Denzel Washington. Sedí v poloprázdnom bare, v ruke pohár whisky, v srdci beznádejný smútok. Zadymený negerský pajzel plní len jazz a dym z cigariet, ktorý sa unavený vetrák márne snaží rozptýliť. Píše sa rok 1948 a automechanik Easy Rawlins stratil napriek povojnovej prosperite prácu. Žije v onej časti Los Angeles, kam beloch vlastne nikdy nevkročí.. a keď, tak len preto, že hľadá černocha, ktorý by za sto dolárov vypátral stratenú milenku politika, ktorá je známa svojou sympatiou k modrým šatám a čiernej pleti. Jedna z najlepších snímok všetkých čias, z tých, ktoré sa odohrávajú v 40.tych rokoch minulého storočia. Tá atmosféra. TÁ ATMOSFÉRA ! Noir detektívka ako sviňa. Milujem tento snímok a mám ho pekne uložený na disku, medzi ostatnými klenotmi, ku ktorým sa rád vraciam. ()

Gilmour93

Neobvyklé ve věci hlavní role afroamerické komunity a souvisejících obousměrných bariér segregace, jinak se žánrové zvyklosti nemění. Muž na stopě tajemné ženy je použit, aby byl využit a mezi kupením otázek a mrtvol postupně zjišťuje, že od začátku jde o něco jiného. O něco, co provází souložení, střelba a pár zlomených srdcí.. Franklin to rozhodně mohl podat poutavěji, ale pár jednotlivostí stojí za pozornost. Bourák Denzel, různé druhy bouráků značky Cadillac, cynický Sizemore, s ničím nesouvisející angažmá přehnaně aktivního dřevorubce ze sousedství a v neposlední řadě bláznivý texaský Myšák Cheadle, v jehož okolí není bezpečno. „If you ain't want him dead, why you leave him with me?" ()

Brooks

Nemastno-neslano zrežírovaný noir s monotónne rozpletanou zápletkou a nevhodne obsadenou, nevýraznou femme fatale Jennifer Beals. Medzi ňou a Denzelom je nulová chémia, vďaka čomu, nie sú ich záverečné scény tak emocionálne, ako by mali byť. Denzelovi úloha sadla, ale v úlohe chladnokrvného zabijaka by som si vedel predstaviť aj iných hercov a nie večného sympaťáka Dona Cheadlea. A vôbec, tunajší casting celkovo nepatrí k najvydarenejším. Kredit filmu zdvíha hlavne vydarené kameramanské angažmán a skvelo vystihnutá atmosféra doby. 3* ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,140,822Tržby Celosvetovo $-║ Z mojej strany poviem že to je nečakane odbitý film, kde je dejová línia a rovnako tak aj charaktery postáv stratené v nevýraznosti a je to škoda lebo film mal dosť slušné obsadenie. Z toho čo som videl od režiséra Carla Franklina len dodám, že ani jeden film nedotiahol do úspešného konca. Jeho štýl sa nedá označiť ani za rutinérsky, on sa proste postupne v deji stráca až tak, že na konci ani nevie čo chcel filmom vlastne povedať. /25%/ ()

• Cenu Národní společnosti kritiků USA pro nejlepšího kameramana za rok 1996 získal za svou práci na filmu Tak Fujimoto. (Terva)
  • Natáčení probíhalo převážně v kalifornském Los Angeles, konkrétně také třeba na Griffithově hvězdárně ve slavném hotelu Ambassador. (Terva)
  • Režisér Carl Franklin byl v roce 1996 oceněn cenu Edgara Allana Poa za nejlepší film roku. (Terva)