V roku 1968 sa v blízkosti dánskej základne Thule zrútil americký bombardér, ktorý niesol štyri atómové bomby. Došlo k rádioaktívnej kontaminácii okolia i ľudí, ktorí sa zúčastnili na záchrannej akcii. Až v deväťdesiatych rokoch sa ukázalo, že dánska vláda tajne súhlasila s umiestnením amerických jadrových zbraní na svojom území napriek predchádzajúcim dohodám, ktoré to zakazovali. Jediný novinár našiel odvahu, konfrontovať politickú moc a odhaliť jej klamstvá... (RTVS)

Anderton

Pravda vyplávala na povrch. V podstate tu išlo iba o to, aj keď možno nášmu idealistovi ešte o niečo viac. Nám, verejnosti, ale pravda v podstate stačí, inak by ani nevznikol tento film. Okrem zaradenia dokumentárnych záberov ide o realtívne konvenčne nakrútenú snímku na základe skutočných udalostí, dokázala sa ale vyhnúť niektorým žánrovým klišé, ktorých som sa celkom obával. Opäť som o niečo múdrejší a preto si tento film zaslúži aj o niečo vyššie hodnotenie. 70% ()

Malarkey

Já si snad za chvíli začnu myslet, že Dánové to s tím Grónskem nemyslí vážně. Nejdřív zfilmují příběh o tom, jak dánská vláda tamní národ šikanuje, aby následně překvapili s příběhem, kterak dánská vláda svolila k uložení jaderných zbraní v Grónsku. Už jsem si zvykl na to, že Skandinávci jsou ve své kinematografii silní sebekritici, ale sem tam se nestačím divit. Film Idealista je samozřejmě natočen opravdu kvalitně. Akce je sice po málu, ale když už se něco zajímavého děje, tak nebudete ochuzeni i o kvalitní kamerové záběry. Do toho si tu tvůrci vyhráli s kombinací hrané části s dokumentárními reálnými záběry, čímž přidali na autenticitě. Autentický byl ale i novinář Poul, který bojoval a bojoval, dokud dánská vláda nepřiznala chybu. Pak už byla jen otázka času, než se najde filmař, který onen politický plevel převedl na filmová plátna. ()

gudaulin

Idealistu ocení ti, kteří upřednostňují obsah a společenskou výpověď před formou a efektností. Obvyklé thrillerové a akční prvky, honičky a úklady o život tady nečekejte. Idealista je realisticky odvyprávěný a faktů se držící příběh o středu investigativního novináře se státní mocí a politickými zájmy. Osobně nejsem nadšený z filmařského stylu režisérky, které záleží víc na udržení pocitu autentičnosti na úkor atraktivity pro diváka. Idealista se blíží žánru hraného dokumentu. Nasazené tempo odpovídá trpělivosti při houževnatém sbírání faktů v terénu a jejich následném skládání do vypovídajícího obrázku o dánské politické scéně. Tři a půl hvězdičky tentokrát zaokrouhlím dolů, ale 65 % celkového dojmu určitě není špatný výsledek. Do filmu se po mém soudu dalo vložit víc naléhavosti, vášně a emocí, ale to je pochopitelně věc názoru. ()

*CARNIFEX*

Politický thriller, opierajúci sa o citlivú tému jadrových zbraní, vyskladaný z množstva dobových, skutočných záberov, ktorý by sa kľudne mohol označiť, za polo-dokumentárny film. Veľmi pomalé tempo zrejme každému nesadne, pričom akcia ako taká, je absolútne v nedohľadne. Lenže ten, ktorý je nadšencom práve obdobne spracovaných snímkov, bude zrejme viac než spokojný .. ()

Willy Kufalt

Krásná práce hodná poklony. Obsah a forma se přímo výstižně propojují, pomalejší tempo přesně odpovídá vyčerpávějícímu mravenčímu pátrání hlavní postavy s postupným odhalováním umlčených detailů závažné politické kauzy. S podrobným studiem materiálů nabízí režisérka možnost nahlédnout do archivních dokumentů s ústřední postavou novináře a zároveň v rámci tohoto nahlížení do reálné kauzy kombinuje hranou část se spoustou dobových reportáží a archivních záběrů. Filmařská práce Rosendahlové v tomto ohledu se dokonale přibližuje k píli samotného Poula Brinka. Vzpomněl jsem si na Verneuilův film Tisíc miliard dolarů s podobně obsáhlým probíráním politické kauzy (byť u Verneuila zřejmě jen fiktivní) s investigativním novinářem, ale také na to, jak jsem loni viděl dva filmy točené dle skutečných loupeží, které obojí plynuly zcela v klasickém duchu, než v úplném závěru „jako bonus“ dodaly pár dobových záběrů s reálnými postavami. Těší mě, že jsem se v Idealistovi dočkal konečně snímku, který jde do této kombinaci hraných scén a archivních záběrů mnohem invenčněji, využívá tyto možnosti současné kinematografie sofistikovanějším způsobem a současně navzdory četným dokumentárním prkvům dokáže stále fungovat jako kvalitní a napínavý žánrový film. Během scén jízdy nočními silnicemi na mě šla až snová atmosféra, volbu tématu s přiblížením u nás málo známých událostí studené války v Dánsku, i s přesahem do současnosti, si rovněž cením a výkony herců (z nichž mě nejvíc zaujal ve vedlejší roli Søren Malling coby postarší spolupátrající kolega) dosahují rovněž nadprůměrné laťky. Idealista mi zkrátka hodně napravil můj často rozporuplný dojem ze současného dánského filmového dramatu. [95%] ()

Morholt

Naši škrabalové by se měli podívat, jak se dělá novinařina. Idealista si vlastně ani nemusí pomáhat nějakými vedlejšími linkami, nešmíruje soukromí hlavního hrdiny a vlastně ani nepouští do hry zájmové skupiny, které by usilovaly pátrajícímu novináři o život. Jen prostě mapuje mravenčí praci jednoho umanutého žurnalisty, který dokázal otřást celým Dánskem. Autentické dobové dokumenty pak jen dodávají celkovému obrazu na důvěryhodnosti. Hodně slušná práce. 90% ()

NinonL

Morholt má pravdu. Naši škrabalové by se měli podívat, jak se dělá novinařina. Jediné, co umějí, je strašit lidi a plivat na Rusko. Tento film je o jednom mladém, nesmírně statečném novináři, který chtěl, aby se dánský lid dozvěděl, že mu 30 let jeho vláda jenom lhala. Dánsko se celou dobu tvářilo (a dodnes tváří) jako mírumilovná země bez jaderných zbraní. Opak je ale pravdou a Američané tam zamořili velkou část panenské grónské země, protože jim to dánští politici v době studené války dovolili. ()

Cheeter

Další úžasný příběh o tom, jak se tutlalo a lhalo. A také úžasný příběh, že nejenom SSSR mělo problémy s jádrem. Proč se také nemluví o USA a dalších jaderných mocnostech? A další otázky by určitě mohly následovat, jako například, jestli se podobné věci dějí dodnes, za zády občanů. Ale zpět od fabulování k snímku. Rozhodně doporučuji k shlédnutí, film uteče jako voda a je skvěle vyveden. ()

laik_60

Niečo je zhnité v štáte dánskom. Film o investigatívnom novinárovi a politike, poukazujúci na to, že obyčajný človek v ľubovoľnom štáte sveta (vtomto prípade v Dánsku) je nula a obyvateľstvo a krajina sú hračkou v rukách vyššej politiky. Nie som nadšencom politických thrillerov, napriek tomu má film niečo do seba .. u mňa 3,5 bodu. A Evulienke velke Ď za titulky. ()

angel74

Mám trochu rozporuplné pocity. Velmi oceňuji, že jsem se díky tomuto filmu dozvěděla utajované informace o závažné a výrazně zpolitizované kauze, ovšem dostalo se mi toho poněkud nezáživnou cestou. Snímek působí díky použitým dobovým záběrům a dokumentům velice autenticky, ale vzhledem k tomu, že došlo v pozdějších letech k mnoha úmrtím na rakovinu u pracovníků likvidujících následky děsivé letecké katastrofy, tak bych čekala od tvůrců krapet větší citovou zainteresovanost. (65%) ()

SeanLSD

A mne sa tak akosi zdá, že nie Poul Brink, ale celý dánsky národ je jeden veľký idealista. Títo ľudia vybudovali najbohatšiu, najblahobytnejšiu a najšťastnejšiu spoločnosť na svete a s neuveriteľnou vytrvalosťou vyšetrujú a zverejňujú a naprávajú nielen svoje vlastné, ale aj svetové krivdy, ak už inak nie, tak oslavovaním svojich novinárov, ktorí to nenechali len tak. ___ Ale keby len to! Robia to totiž okrem iného mimoriadne profesionálnym spôsobom, dôslednými postupmi a originálnymi filmovými formami. Aj IDEALISTA sa sleduje ako prehľadný informačný dokument, strhujúci fiktívny príbeh a úchvatné umelecké dielo súčasne. ___  Nevedel som, že plutónium je nebezpečné ak ho vdýchnete alebo sa vám dostane do krvného obehu, ale inak ho môžete kľudne aj zjesť. ___ Poul Brink (1953 - 2002) a Kauza Thule (1988 - 1995). ()

chelseaman22

Parádní mutant dokumentu a klasického filmu, jež upozorňuje na fakt, že politici zvolení z lidu vždy neříkají pravdu. Poměrně zajímavá zápletka naráží na uskladnění jaderných zbraní na ostrově nazvaném eskymáky "Kalaallit Nunaat". Divák hlavnímu protagonistovi vůbec nezávidí neustálé dojíždění směr "Šopenhágn", kde se snaží konfrontovat prohnilé politiky. 85% ()

Tosi

Tohle téma o letecké havárii v Grónsku je možná citlivé mezi zasvěcenými stranami, tedy Grónskem a Dánskem. Ovšem pro nás je naprosto neznámé. Letadlo nesoucí čtyři vodíkové bomby (víme jak dopadlo) a dělníci z úklidových operací později umírají na rakovinu, to je téma jako hrom! Jenže film se upjatě soustředí na novinářské hledání pravdy a emoce nechává úplně stranou. To u mě hodnocení filmu docela srazilo. Pár scén je docela napínavých, ale jinak jde o většinou o reakci různých dánských politiků na nepříjemné otázky. Idealista je zajímavý thriller o zneužití moci, dobře funguje i jako dokument a je dobře, že tyhle politické sviňárny nakonec vždy vyplavou na světlo. ()

Autogram

Američania, podobne ako Rusi, majú svoje jadrové maslo na hlave a nejaký idealista na tom nič nezmení, akokoľvek sa snaží. Grónsko sa nezdá, že by malo vo svete zvlášť strategickú polohu, ale záujem Trumpa o jeho územie nie je iba náhodný. Film ako politický thriller ma veľmi neoslovil, ale nemožno mu uprieť údernosť a dôležitosť. ()

EKLEKTIK

"Strašně naivní" Žádná utajovaná bomba, ale dánská filmová bomba, jejíž detonaci by snad nepřežili ani všichni prezidentovi muži, natož tým redakce Spotlight z deníku "The Boston Globe". Takto nějak, by podle mého skromného názoru měl vypadat film ze zpravodajského prostředí, natočený podle skutečných událostí. Jeho dynamický způsob vyprávění, plný autentických záběrů z místa nehody, filmových týdeníků a z televizního vysílání, totiž diváka nepřestává fascinovat, stejně jako použitý hudební materiál. ()

JohnyD

Tak toto bola paráda! Takto nejako si predstavujem investigatívnu žurnalistiku v praxi a prenesenú na filmové plátno. Niekto bude mať problém s formou (reálne dokumentárne zábery z minulosti sa miešajú s fikciou), niekto s akciou, že sa tam až toľko nedeje a hrdina nie je vydieraný, alebo v neustálom ohrození, niekto bude namietať, že je to až príliš naivné, ako sa postupne zbierajú dôkazy, pretože v iných filmoch alebo aj v realite by toto nebolo možné. Tu si tak treba uvedomiť, že hovoríme o Dánsku, najmenej skorumpovanej krajine na svete a že tam ľudia rozmýšľajú trošku inak, ako sme na to zvyknutí na Slovensku, alebo z filmov z Ameriky (režisérka, to tam krásne naznačuje pri jednej večeri hlavného hrdinu). Sila snímky ani tak netkvie v hlavnom príbehu - havarované lietadlo B-52, ktoré nieslo 4 jadrové hlavice a havarovalo v Grónsku a odkrývaní skutočností - ale predovšetkým v tých náznakoch, ktoré režisérka Christina Rosendahl načne a odpoveď nechá vo vašej hlave. - naozaj ľudí zaujíma ešte pravá žurnalistika a musia byť o všetko informovaní - kde končí práca novinára - v odhalení pravdy, či potrestaním viníkov? - potrebujú politici média alebo média politikov - v akom svete, chceš žiť a čo pre to naozaj robíš? - zákony, ktoré sú postavené tak, že za odhalenie pravdy môžeš ísť do väzenia? - nemôžeme aplikovať svoje zásady demokracie aj hodnôt do minulosti, keď doba bola iná? Proste chceme byť Idealistami, alebo niečo medzi tým, Najväčsou devízou filmu je pre mňa používanie kritického myslenia novinára a že to tu nie je úplne, čierno-biele, kde každá informácia vo filmoch je vždy správna a dovedie nás k ďalšej správnej stope a nakonci sa odhalí ta špina. Dostal som sa k tejto informácii náhodou, alebo človek, ktorý mi ju dodal sa preriekol, môže trpieť stareckou demenciou a vymyslieť si to (celá linka s Leddym), ako to môže ovlyvniť celkovú reportáž a iné dôkazy atd. Film vo vás nezanechá silné emócie po záverečnom odhalení (kde práve tie dokumentárne zábery zaistia to čaro a silnejšiu emóciu, lebo sa to v skutočnosti stalo), ale aj množstvo otázok spomínaných vyššie. Zasadenia filmu do 80tych rokov má tiež svoje čaro, používanie a pretáčanie pásiek a ostatného vybavenia novinára. No cez víkend si musím znova pustiť All the President's Men a uistiť sa či naozaj je to môj najobľúbenejší film v tomto žanri. Herecky určite, príbehovo a spracovaním tu už si nie som až tak istý. 10/10 ()

Santino7

Žiadne zbytočné omáčky vôkol, žiadne nasilu ždímanie emócií, heroizácia postáv či samoúčelné rodinné vsuvky. Všetko sa drží v koľaji investigatívy, vyšetrovania na vlastnú päsť a čuduj sa svet, funguje to dokonale. Jasné, možno to na prvý pohľad nevyzerá ako nič extra, žiaden zázrak, no po stránke obsahovej (ktorá pochopiteľne tvorí gró celej snímky) je to skutočne záležitosť luxusná (nuž a množstvo dobových dokumentaristických záberov je nápad priam vynikajúci). A to môžem potvrdiť i ja, divák do tamojšieho diania absolútne nezainteresovaný, vopred nevediac nič o daných reáliách, no i tak sledujúci s maximálnym záujmom a zvedavosťou. Dámy a páni, takto má vyzerať investigatívna novinárčina. Tlieskam (a do budúcna si prosím viac takýchto filmov). 85% ()

Vesecký

Ano, takto to v politice chodí, na systému nezáleží. Ale faktem zůstává, že od 2. světové války a vzniku paktu NATO mají Spojené státy své evropské "spojence" za něco méněcenného a nesvéprávného. A pokud už dojde k pořádnému průšvihu, rozhodně se k němu nehodlají přiznat. Atomové zbraně nad územím, nad kterým oficiálně neměly co dělat, ale díky tajné dohodě dánské a americké vlády na grónské základně zřejmě byly a zcela určitě nad tímto ostrovem létaly stroje s nákladem atomových a vodíkových bomb. Novinář vyšetřující dvacet let starý případ sice vyvázl jen s podmínkou, ale jako profesionál skončil... Velice silný příběh. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

Severský filmový podzim zahájí Muž jménem Ove

03.11.2016

Severský filmový klub přináší tradiční přehlídku severské filmové kinematografie již po sedmé. Uvedeny budou filmové novinky, méně známe snímky staršího data výroby a na přání diváků i vybrané tituly… (viac)