Slavné Čapkovo drama "Matka" převedl režisér Evžen Sokolovský do televizní podoby v roce 1979. Hlavní postavu matky Dolores ztvárnila Jiřina Švorcová. Svým hereckým výkonem se podle tehdejších kritik měla vyrovnat takovým legendám jako byly Olga Scheinpflugová, Otýlie Beníšková nebo Leopolda Dostálová, které hrály tuto roli před ní. Hereckými partnery jí byli Petr Haničinec (manžel) nebo Vladimír Dlouhý (syn Tony). (Roman Albach)

malenka

Moc si to už nepamatuji, byla jsem malá holka, když jsem to viděla v televizi, ale troufnu si říci, že Jiřina Švorcová podala tenkrát úžasný herecký výkon, dle mého názoru byla v roli mnohem lepší, než opěvovaná Jiřina Petrovická. Ráda bych znovu Matku v jejím podání viděla, ale nikde film není ke stažení. Vím, že tenkrát jsem od obrazovky nemohla odtrhnout oči. ()

BigJohn02

Dodnes pamatuji, jak zoufale zmatená Švorcka hystericky pobíhala po scéně. Dokonce i komouši tenkrát uznali, že se to nedá a později to dali do TV znovu s Petrovickou. Bod Čapkovi, ten nemohl za to, jak rudá garda rozhodla o obsazení. ()

Jarabara

Reaguji na recenzi Malenky.   Také si Švorcovou, kterou normálně vůbec nemusím, dodnes  pamatuji v této roli. Souhlas, bylo to skvělé. Škoda, že nelze stáhnout.   Bohužel nikde není ani záznam z divadelních her s Petrovickou  a  dnes divadla matku vůbec nedávají. ()