Hitler's Britain

(TV film)
všetky plagáty
Veľká Británia, 2002, 95 min

Co kdyby RAF nevyhrálo bitvu o Británii? Co kdyby se Wehrmacht vylodil na britských ostrovech a úspěšně tak zakončil svou bleskovou válku na západní frontě v roce 1940? Jak by v takovém případě vypadala Británie? Tento dokument se snaží nalézt odpověď na takový hypotetický scénář v jednom uceleném snímku. (GordonCZ)

GordonCZ

Co kdyby RAF nevyhrálo bitvu o Británii? Co kdyby se Wehrmacht vylodil na britských ostrovech a úspěšně tak zakončil svou bleskovou válku na západní frontě v roce 1940? Jak by v takovém případě vypadala Británie? Tento dokument se snaží nalézt odpověď na takový hypotetický scénář v jednom uceleném snímku. Přestože je to rozhodně zajímavý pokus, provedení samotné už poměrně ztrácí. Fakt, že se film opírá prakticky jen o německé plány na vylodění a okupaci Británie, se následně promítá i do značné nevyváženosti celého pohledu. Okupace Británie by tak pro dokumentaristy jakoby automaticky znamenala německé vítězství ve druhé světové válce, odhodlání Britů dál bojovat v koloniích je rázem pryč a svět žije ve studené válce mezi USA a Německem. Tvůrci se nám tak snaží namluvit, že Británie byla tím klíčovým státem pro porážku nacistů ve válce, což je evidentně přehnané. Navíc, přestože film nese název Hitlerova Británie, je pohled na německou okupaci a život Britů za takovýchto podmínek víceméně druhotnou záležitostí. Nepřiměřeně dlouhou dobu tak sledujeme spíše příběh malé britské odbojářské skupiny během krátké německé ofenzívy na jihu Anglie na podzim 1940. Svým obsahem a provedením mě tedy tento dokument zklamal. ()