Bilanční DVD, které shrnuje klipovou tvorbu legendy českého hip-hopu PSH mezi lety 1998 a 2011. Jako bonus obsahuje DVD dokument o kapele Tenkrát na východě.
Seznam skladeb:
10. Orion – Teritorium (Michal “Romeo” Dvořák),
11. Vladimir 518 feat. Kateřina Winterová – Du Dolu (Jiří Málek, Vladimir 518),
12. Vladimir 518 feat. Orion, Hugo Toxxx – Smíchov, Újezd (Pavel Raev),
13. Orion – Chci slyšet svý jméno (Risto Sokolovski),
14. Vladimir 518 feat. Lešek Semelka – Děti prázdnoty (Michal “Romeo” Dvořák). (J.Connor)

J.Connor

Zdaleka nejsem fanouškem hip-hopu, ale na druhou stranu nejsem ani rocker, kterému se již jen při těch dvou slovech na H dělají pupínky. Je pravdou, že fenomén PSH lze v posledních letech vnímat dost rozporuplně, ať se jedná o příklon ke komerci (na což dle mě mají po takové době svaté právo) či příklon k nabubřelému buranskému haterství, kterým hochy ovlivnila nastupující generace raperů (tady už moc shovívavý nejsem - nejsem nějakej oldschoolovej fanoušek PSH, kterému schází zvuk z 90. let, moderní rychlé beaty jsou zcela v pořádku, atmosféra a vyznění některých songů už nikoli). Tolik k rozpolcenosti. PSH jsou pionýři, udělali tu pro svůj žánr obrovský kus práce a vyšlapali cestu řadě dalších muzikantů. Co se týče klipů, z první etapy jasně vyčuhuje Anděrův "Jižák", jsem fanda na "Rok PSH" a z poslední doby samozřejmě ultravtipné "Vím já" a melancholické "Můj rap, můj svět". Ohledně sólových projektů, tam kde se svými klipy sbírá body Wladimír, odečítáme za Oriona, pochybuju, že jde o nadsázku a je to tak žánrově čisté jako moravský agro metal. Citelně tu schází "Meleme meleme Kávu" (518/toxxx), dle mě jeden z nejlepších klipů za poslední dobu. Dokument "Tenkrát na východě" je jistě povinností pro každého fanouška hiphopu, kde může vidět Oriona s mařenou či žáčka ze ZŠ Hugo Toxe, ostatní pak mají šanci se něco dozvědět o historii rapu u nás, při ořezávání videa příště doporučuji nehulit. Product placementy odpouštím, není jich přehršel a je to vydáno na vlastním labelu za skvělou cenu. ()

nessbeal

Nejznáměší rapovou skupinou z česka jsou PSH (dříve Peneři Strýčka Homeboye). Vznikli již v roce 1992 na “Jižáku v paneláku”. Nahráli 2 demo kazety, které se ve své době staly kultovními a kolovaly po celé republice. Po pokusech s živou skupinou a čtyřech skladbách vyšlých na růných kompilacích se sestava ustálila ve složení Dj Richard, Vladimír a Orion. Vychází první regulerní album a skupina naplno koncertuje po celých čechách i na slovensku, kde má také velkou fanouškovskou základnu. Po pár letech koncertování odchází Dj Richard a Orion začíná pracovat na sólovém projektu Teritorium za něž získá cenu Akademie populární hudby “Anděl”. To se píše rok 2005 a skupina startuje naplno práci na svém druhém albu, již se zapracovaným novým čenem, producentem a DJem, Mikem Trafikem. Ten se své přležitosti chytí a dodnes vyrábí věšinu skladeb, které “Peneři” hrají. V následujícím roce album s velkým úspěhem vychází (prodá se jej bez mála 10.000 kusů a PSH se rozjíždí k nekonečné koncertní šňůře, která v podstatě stále trvá a čítá stovky koncertů i se skupinami jako jsou Public Enemy, Snoop Dogg, Jay Z, The Game, De La Soul a další. Mezitím i Vladimír začná pošilhávat po dočasné sólové kariéře, která se počátkem roku 2008 přemění v realitu v podobě jeho vlastního CD Gorila vs Architekt. Deska zaznamená širokou odezvu a doslova kraluje v předávání růných hudebních cen. Získá cenu největšího hudebního webu musicserver, několik cen čsopisu Filter a Anděla v kategorii hip hop a r’n’b. Od dalšího, v pořadí třetího alba PSH nás dělí projekt Oriona a Jamese Colea (Supercrooo) pojmenovaný Orikoule, který vyšel 1. 12. 2008. Deska taktéž sklízí zájem širokého publika a potvrzuje hudební dospívání interpretů seskupených pod značou Bigg Boss. Za velice úspěný lze považovat i mixtape CD Mike Trafika s názvem HPTN, který přinesl něolik hitů jako napřklad titulní skladbu HPTN od PSH, v jejímž videoklipu si zahrál i mistr Karel Gott. Na začátku kvěna roku 2010 PSH vydávají třetí řadové album Epilog, které o měsíc později pokřtí ve vyprodaném klubu SaSaZu. Letní koncertní a festivalová sezóna je pro skupinu snad nejůpěněší v historii a PSH odjížděí desítky koncertů. V součsné době dotáčí druhý a třetí videoklip k Epilogu a přpravují klubové turné. Diskografia: PSH - Peneřina těžká dřina, demo (1993) MC PSH - Párátka Adventní Expresní Lyrici, demo(1994) MC kompilace Real Acid Juice - PSH - Ruce nad hlavou (1996) (1998) LP/CD kompilace Jižák coververze - PSH - Jižák (1998) CD kompilace East Side Unia - Peneřina těžká dřina, Jižní město (1998) CD kompilace East Side Unia 2 - PSH - Penerský desert (2000) CD PSH + Indy & Wich - Hlasuju proti/Cesta Štrýtu (2001) 12" PSH - Repertoár (2001) 2LP/CD PSH - Repertoár instrumentals (2001) LP PSH - Praha rmx (2002) 12"/CD Mike Trafik- Show of the Dirty King 1 mixtape (2003) MC Mike Trafik- Show of the Dirty King 2 mixtape (2004) MC Orion - Teritorium vol.1 (2004) 2LP/CD Orion - Teritorium vol.2 (2005) CD PSH - Rap´n´roll (2006) 3LP/CD Orion - Teritorium Remixy (2007) CD Vladimir 518 - Gorila vs. Architekt (2008) CD Orion a James Cole - Orikoule (2008) CD Mike Trafik - H.P.T.N. Bigg Boss sampler (2009) CD PSH - Zpátky do dnů - Best of (2009) CD PSH - Epilog (2010) CD Mike Trafik - H.P.T.N. vol.2 (2010) CD () (menej) (viac)

phoenixer

Preferuji sice jiný druh hudby, ale pár věcí mě přesto na tomhle výběru bavilo a asi bude bavit nadále. Jelikož PSH jsou takový průkopníci české rapové scény, je tam vidět nádherně hroznej progres. Má generace na tomhle víceméně vyrostla, takže asi bude penery cenit jinak než mladší či starší... ()

kubilov

Já si osobně rap jedu dost a v poslední době zvlášť ten český. Penneři Strýčka Homeboye jsou potom pro mě naprostí otcové rapu v Česku, kterým jejich postavení už nikdy nikdo nevezme. PSH Videodrome jsem před lety prošvihl, ale nakonec jsem ho, díky bohu, našel. Krátký dokument o začátcích, jednotlivých deskách, členech i fellácích (Indy, DJ Wich, James Cole, Hugo Toxxx, Matěj Ruppert, Sifon, LA4...) mi dal přesně to, co jsem chtěl a nic míň, díky! ()