Dvoudílné drama inspirované skutečnými událostmi během druhé světové války. Spojenecká loď Laconia byla potopena německou ponorkou...  Dne 12. září 1942 se stala výletní loď Laconia, kterou využívala během druhé světové války spojenecká armáda, cílem německé ponorky U-156. Pod velením Wernera Hartensteina německá posádka vypálila na parník několik torpéd a úspěšně ho potopila. Laconia však tehdy vezla na palubě mnoho civilistů – ženy, děti, zraněné vojáky a italské válečné zajatce. Ti všichni se měli utopit ve studeném oceánu, ovšem Hartenstein se tehdy rozhodl, že se je se svými muži pokusí zachránit. Toto je pravdivý příběh o nečekané statečnosti a silnému projevu lidskosti ve válkou zaslepeném světě. (oficiálny text distribútora)

Big Bear

Skvělá záležitost ! TV film, který hravě strčí do kapsy nejeden rádoby válečný film. Film je natočen podle skutečné události (koukněte třeba na wikipedii) a snad kromě některých postav z řad přeživších cestujících se ani o píď neodklonil od hitorické linie příběhu. Toto drama nastavuje v souvislosti s jednáním kapitána U156 Wernera Hartensteina (příjemně dabovaného L. Vaculíkem) celou řadu nepříjemných otázek včetně té, - může a měl by se voják ve válečném konfliktu chovat lidsky k poraženému nepříteli? Jak je to s našimi pudy, naším přesvědčením a s tím dobrým v nás? Co se v našem chování tak radikálně mění před válkou a během ní? Torpédovat loď nepřítele (zde navíc regulérně válečnou byť transportní) je jedna věc, ale co přeživší? Má se jim v zájmu nepsaných námořnických zákonů navzdory válce pomoci? ---- Nemám tomu co vytknout, herecké výkony vynikající, zpracování je perfektní - všechna ve filmu užitá technika odpovídá skutečnosti, film je plný neuvěřitelně moudrých dialogů... Zkrátka - velké a milé překvapení. ! Čekal jsem další Lusitanii či Gustloffa, tedy jen věcné, téměř dokumentárně zpracované filmové drama o potopení těchto parníků... Tohle však bylo úplně o něčem jiném. Doporučuji vidět! Tleskám a dávám 4 hvězdy! * * * * DODATEK - Hartenstein po opravě U156 stihl potopit už jen jednu loď. 8.3.1943 byla jeho ponorka napadena a potopena americkým hydroplánem PBY Catalina pilotovaným poručíkem J.E. Drydenem ze základny na Trinidadu. 5 rytířských křížů! * * * * * ()

Nyenor

12. září 1942, v Atlantickém oceánu, tisíc kilometrů od nejbližšího pobřezí v Africe, torpédovala německá ponorka britský parník HMS Laconia. Následovalo drama plné hrdinství i podlosti, na jejímž konci bylo víc obětí než u Titanicu. Tento zapomenutý příběh podle skutečné události má obrovský potenciál, který je ve filmu zužitkován jen částečně, přesto to stojí za to vidět. Trochu se ve snímku vytrácí rozsah a zoufalost celé tragédie, z části kvůli rozpočtu a celkově komornímu pojetí, s důrazem na postavy. Německo-britská produkce je nicméně kvalitní, herci víborní, zejména ti němečtí. ()

Nach

Zajímavý, ale poněkud zdlouhavý film, který dokazuje, že lidskost je doménou ne národů, ale jednotlivců. Vždy a všude se najdou Ti, kteří dokáží aktivně pomáhat, stejně jako většina těch, kteří o tom maximálně hovoří. Tento čin kapitána a mužstva německé ponorky U-156 si zasloužil filmovou adaptaci. Tato je možná až moc zdlouhavá a místy nezajímavá, přesto se v ní naleznou pasáže, díky nimž jsem rád, že jsem toto drama mohl vidět. 65% ()

Garson

Skvělý dvoudílný film který ukazuje že i kapitán německé ponorky byl především člověk a i když jeho válečný stroj dokázal způsobit zkázu a potopit loď na které nebyli jen vojáci jak si původně myslel tak našel v sobě tu lidskost a navzdory vrchnímu velení jednal sám za sebe a vrátil se zachránit ty co předtím torpédoval.Sám se pak stal terčem pro letadla i když na svou ponorku nechal umístit obrovský znak Červeného kříže.Herecká plejáda hvězd v podobě poručíka z filmu Stalingrad Thomase Kretschmanna který si zde zahrál admirála,nebo cestující na lodi skvělá Franka Potente tedy filmová partnerka Jasona Bourneho z filmu Agent bez minulosti a plno dalších skvělých herců kteří filmově dokazují že lidé zůstávají lidmi i v obtížných situacích a nepřítel občas i pomůže i když bojuje se svým svědomím. ()

warrenur

Film ma prijemne prekvapil. Kvoli Franke,ale i samotnej teme, som ho mal v poradovniku uz dost dlhy cas a kedze som nan konecne mal naladu, pustil som si ho. Atmosfera na lodi, ponorke, ci riadiacich strediskach roznych stran je spracovana v celku podarene, hoci sa mi nechcelo moc verit tomu nemeckemu ponorkovemu timu. O to je to prekvapujucejsie. Herci, vyprava, kostymi, kamera su opat na velmi vysokej urovni, napriek tomu, ze ide "len" o TV film. Dlhsiu stopaz som si teda neuvedomoval a teda nenudil som sa vobec, kedze kusok disponuje silnym pribehom a vie ho zaujimavo podat. Sceny stretu, utoku a samotneho potapania sme videli istotne lepsie vygradovane, avsak ako som spomenul vysie, reziser kladol doraz skor na pribeh prezivsich a to sa mu myslim podarilo. Istotne nadpriemer, ktory mozem odporucit. Avsak siahnut po nom v spravnej nalade s dostatkom casu. ()