Fenomén

(relácia)
Súťažný
Česko, 2011, 26 min

Deset mimořádně inteligentních Čechů prověří hádanky, logické problémy a zdánlivě neřešitelné hlavolamy. Nábor soutěžících Česká televize spustila už začátkem července, když prostřednictvím upoutávek nasměrovala soutěžící k testu na webových stránkách fenomen-soutez.cz. Ti, kteří úspěšně absolvovali internetový test, postoupili do dalšího kola, kde prošli osobním pohovorem a standardním IQ testem. Ti nejlepší se propracovali až do televizní soutěže. V deseti částech budou nejslabší soutěžící postupně vypadávat, abychom ve velkém finále poznali vítěze, který získá titul Fenomén a studijní pobyt v hodnotě 100 000 Kč. Jedná se o originální formát z produkce české společnosti Kuul.tv. Podle námětu Barbory Vallové a Rada Štefanova, jej vyvinul dramaturg pořadu Pavol Kohút, spolu s porotci a garanty soutěže Miroslavom Mackom (předseda Mensy na Slovensku) a Václavem Fořtíkem (bývalý předseda Mensy v České republice). Cílem soutěže je propagovat schopnosti lidské mysli a ukázat, že nejen zpěv nebo tanec, ale i myšlení dokáže být hravé, zábavné a především užitečné pro život. Fenomén je unikátní v tom, že na rozdíl od vědomostních soutěží, klade důraz na logické myšlení a talent najít originální řešení problémů. Přesto jsou v některých úkolech vědomosti a znalosti a znalosti dané problematiky nezbytné. Soutěžní úkoly jsou zaměřeny na různé oblasti lidské inteligence. Ve slovně jazykovém kole se soutěžící otestují ve tvoření slov, umělém jazyce či doplňování slov do věty. Úkoly ve smyslu číselných řad, slovní matematice či logických posloupnostech, prověří jejich matematické schopnosti. Nebudou chybět ani úkoly, na jejichž řešení bude potřeba prostorová představivost, paměť, pozornost nebo schopnosti orientace.
Logické vztahy v kultuře a jejich správné určování, doplní řešení pestré škály úkolů, přes které se soutěžící budou muset propracovat cestou do finále a pak, po deseti dílech poznáme vítěze a budeme moci říct - to je skutečný Fenomén!
Sponzorem soutěže je společnost Samsung, který kromě hlavní ceny pro vítěze, daruje všem soutěžícím i špičkový notebook.
Fenomén, při své premiéře na druhém okruhu veřejnoprávní slovenské televize dosáhnul v pondělním prime time (v konkurenci nejsilnějších programů komerčních televizí a veřejnoprávní Jednotky) vysoce nadprůměrnou sledovanost (4,3 - 5,9 % share, cca 90 - 120 tis. diváků, což bylo 2 až 3 násobek denního průměru stanice) Na Slovensku se zatím odvysílaly 2 série a na podzim se chystá Fenomén junior, ve věkové kategorii 14 - 18 let.
Oproti prvním dvěma sériím, které se na Slovensku vysílaly od října do března, se diváci České televize, kteří uvidí první díl soutěže již v pátek 9. září 2011 v 17:30 na ČT1, mohou těšit na novinky v grafice, scéně, ale i samotném formátu. (oficiálny text distribútora)

Peregrina

já se vždy ráda podívám na to, jak jsem úplně blbá :-DDD Ale soutěžící z této porapodivné soutěže zase nejsou použitelní pro normální život, při jejich představovaní jsem brečela smíchy.....Moderátor: "a Honza s iq 168,co vy Honzo, co děláte?" "Já....já nee...nedělám.....nic...." Moderátor: "Studujete?" Honza: "Joo, ano...a a ano, studuju...." Moderátor: "A co mimo studium, co děláte?" Honza: "Eeeee.....nic..." Moderátor: "Vy ani nechodíte ven?" Honza:"kdy?" Moderátor: "Třeba po škole.." Honza: "Ne, nechodim....eeee...ven....." Moderátor: "Aha, tak to mi Honzíku stačí, svižně k dalšímu účastníkovi!!" A budu radši hloupá, když nevyřeším ty šílené rébusy, co tam ti nerdi řeší, než abych byla servilní a patolízalská, jako obludný moderátor, který se očividně stydí za to, že je tak blbý a chová se k nim jako komoří k císařpánovi.....jedna hvězda za srandu, kterou mám ze soutěžicích a druhá je za srandu, kterou mám z moderátora, který ač se snaží na ně prostě nemáááá :-D ()

tom.cube

Koncept poměrně dobrý - soutěž pro chytré mozky, proč ne... Ale vadí mi tam jednak moderátor, který je dost plochý (Den D mu slušel daleko lépe), který neustále podkuřuje soutěžícím a dělá ze sebe idiota, jak nechápe ani to nejpolopatičtěji podané vysvětlení, a pak zbytečná divadélka alias "kruh pravdy"... Takže nápad zajímavý, ale šlo by to udělat mnohem lépe. ()

desnik odpad!

Nezlobte se, ale toto pro mě byl opravdu otřesný zážitek......dlouho jsem to rozdýchával...jak se v dnešní době může uchytit takhle STRAŠNÝ moderátor???!!!!!!!!! I moje osmdesátiletá sousedka by to odmoderovala líp a s větší šťávou.....> > > > výsledkem byla nuda, podřimování a skřípání zubů! ()

Knor

Já vím, že každej je nějakej a tyhle ,,podivní lidé'' mají vlastní svět, ale koukat na ně je hrozná sranda. Jejich mozek je mnohokrát rychlejší než mozek normálního průměrného člověka a dá se tím dost bavit. Nejvíc mě dostal kluk, který měl sen postavit si svého domácího robota a jeho koníček bylo procházet se v noci pod jasným nebem a pozorovat satelity :).... no prostě bomba!!!! Tihle intelektuálové mě fakt baví. Jediné co bych změnil, je moderátor. Tenhle Jan Pokorný je děsnej, nudnej trapnej sucharskej blbec, který neustále skáče do řeči a nemá ani sebemenší smysl pro humor. ()

UncleG

V České televizi se objevil vskutku zvláštní "fenomén". Prokládat pořad větami "zůstaňte s námi...", aniž by však následovala reklamní pauza. Tento fakt prozrazuje naprostou bezduchost tvůrčího týmu, který pouze mechanicky kopíruje vzory komerčních stanic. Samotná náplň pořadu lehce zavání nudou, celkovou impotenci podtrhuje Honzík Pokorný svou pozoruhodnou nepohotovostí a až obludným sucharstvím. ()

• Nejvyšší hodnoty IQ, jenž dosahovali soutěžící české verze, byly okolo 160. V souběžné vysílané slovenské junior verzi se jednalo o průměrnou hodnotu. (dmk)