Mapy krajiny

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2011, 26 min

S geologem Václavem Cílkem se projdeme krajinou Českého ráje. Budeme si všímat, o čem tato krajina vypovídá z hlediska geologického, jak jí prošla historie i jak byla a je inspirativní z hlediska kulturního. Zeměpisná mapa ožívá a zaplňuje se mapami poznání z pohledu různých oborů. (oficiálny text distribútora)

Jirkacek

Dokumentární krátkometrážní snímek Mapy krajiny se dostal do mého zorného pole zejména kvůli Václavu Cílkovi, který nás provázel coby moderátor tímto pozoruhodným dílem. Tohoto pána velice obdivuji, jelikož dokázal zpopularizovat tak nudnou vědu jako je geologie a také zato, že netradičním způsobem přinesl na TV obrazovky nové pořady z řad historie a přírody. Smekám před vámi pane Cílku za váš počin a díky za to, že se jako chodící studna historických informací s námi o své vědomosti podělíte. Mapy krajiny si vzaly za úkol shrnout krásy Českého Ráje a ukázat její zajímavosti divákovi, který snad ještě do tohoto kouzelného koutu naší země nezavítal. A těm, kteří tam již byli, což byl i můj případ, připomenout, jak moc příjemně v ráji je. Mapy krajiny žel bohu Českým rájem spíše proběhly, než že by hlouběji přiblížily pamětihodnosti a přírodní krásy, které se zde nacházejí. Prostě je zde toho tolik, že se za 26 minut tohoto pořadu absolutně nedalo vše pořádně ukázat - ono by se to nestihlo ani za dvojnásobnou délku, snad za 10 x 26 minut by už člověk pochopil, proč sem jezdí tolik turistů. Já jsem zde byl s rodinou už pětkrát a zase sem určitě přijedeme, protože pořád máme co objevovat. Mému oku prostě lahodí pohled na dominantu České ráje hrad Trosky, mé nohy s nadšení pokládají nohy do písčité půdy zdejší krajiny, když jsem procházeli Klokočské průchody, toulali se okolím Turnova, navštívili hrad Valdštejn a zámek Hrubá Skála či bývalé lázně Sedmihorky. A stačilo se přesunout o pár kilometrů dál a z vyhlídky na Hamštejnu, Vyskeře, rozhledny Dubecko či Kozákova jsme snadno přehlédli celou krajinu i s těmi sousedními. A tak bych mohl pokračovat - Drábské světničky, Prachovské skály, hrad Kost, zvonice v Rovensku pod Troskami, zámek Hrubý Rohozec - co jméno, to důvod k výletu. Václav Cílek tedy dostal v tomto pořadu velmi málo času, aby nám vše přiblížil, ale i přesto si opět vysloužil mé díky za to, že se toho zúčastnil. Jen si říkám, proč nevznikly ještě další Mapy krajiny...Ty o Českém Ráji ode mne získaly tři hvězdičky na mapě krajiny ***. ()

blitzer

Typicky cílkovská multioborová pouť krásnou českou krajinou, tentokrát Českého ráje. Kromě nádherných záběrů podzimní přírody se dozvíme něco o zdejší geomorfologii, hradech, lidové architektuře, tamních umělcích a mnoho dalšího. ()

rakovnik

Český ráj je tak nádherný, že se filmaři střídají v této krajině jeden za druhým, někteří opakovaně. Krajina se tak stává důvěrně známou. Přesto má stále co nabídnout. I v tomto dokumentu lze vidět místa mnohokrát spatřená a navštívená, ovšem často z jiného úhlu pohledu. Jako obvykle mě nejvíce potěšil Václav Cílek. ()