Scéna z mého života č. 6882

(festivalový názov)
  • Švédsko Scen nr: 6882 ur mitt liv (viac)
Krátkometrážny / Dráma
Švédsko, 2005, 9 min

Třicetiletý muž slaví s přáteli na západním pobřeží Švédska letní slunovrat a přiměje je, aby se šli podívat na to, jak skáče do moře z velmi vysokého mostu. (Festival krátkých filmů Praha)

Radko

Dramatický príbeh vybudovaný zo zbraní dnešných mladých. Tu sú: a) filmovanie rôznych životných udalostí, dobrodružstiev aj banalít na mobilnú, prípadne fotokameru, b) vytvorenie si adrenalínového dobrodružstva nie spôsobom, čo deň prinesie, ale naopak - čo my, mladí prinesieme tomuto svetu - napr. skákanie z vysokých mostov, skál a plaveckých mostíkov, c) dokazovanie si svojho ega, d) márnomyseľnosť ako hnací princíp, e) vyjavenie svojich emócií okamžite najavo (opozícia voči kamenným tváram Apačov či čínskych obchodníkov). Dobrodružstvo pri moste zmixované tak, že pôsobí ako autentický záznam jednej akcie. Skvelá záležitosť. A pre netrpezlivých: nekončite pozeranie pred záverečnými titulkami. Akcia príde až po nich. ()

kriplozoik

Jedna scéna, tak dramaticky zajímavá, že byla zpracovaná do kraťasu. Líbí se mi její dynamika, proměny, líbí se mi to přirozené a uvěřitelné hraní. To, že nikomu z aktérů nevidíme pořádně do tváře, také není bez zajímavosti. ()

karnifex

Velmi vzdálená a rozostřená kamera znemožňuje navázat s postavami kontakt, což vytváří svým způsobem mnohem autentičtější dojem pouhého pozorovatele. Při sledování jsem si vzpomněl na dávnou sérii They Must Be Mad!, která podobné "adrenalinové sportovní výkony" břitce komentovala: "Pro někoho zkouška mužnosti, pro jiné naprostá volovina!" Zde se o podobně výstižný komentář postaral projíždějící stařík pádnou otázkou: "Kolik vám je let?!" ()

ScarPoul

Výborná etudka. Páči sa mi Ako Ruben balansuje medzi fikciou a realitou. Má to punc skutočnosti a pritom je to krásne zinscenované. ()