Spisovatele Otu Pavla známe jako autora řady nezapomenutelných próz. Televizní film Čestné kolo scenáristy Jindřicha Fairaizla a režiséra Antonína Moskalyka čerpá z okruhu sportovní tématiky Pavlovy literární tvorby (konkrétně povídek Omyl a Prokletý cyklista). Námět je inspirován skutečnými osudy československých cyklistů Jana Veselého a Jana Kubra. Nabízí nám pohled do zákulisí velkých závodů, konfliktů s trenéry a vnitřní napětí v hraničních situacích. Film vznikl už v roce 1973, na obrazovku mohl však pro svůj kritický pohled do zákulisí velkých sportovních akcí vstoupit až po roce 1989. (Česká televize)

sator

Přidán:Hudba: Štěpán Koníček a Petr Hübner, Alexandr Žurman, Vladimír Bičík, Magdalena Bičíková, Jiří Kostka, František Paul, Vladimír Huber, Karel Koloušek, Milan Mach, Hana Boříková ...................... Cyklista Franta není herec ale cyklista: Jaroslav Zsekuj. Já myslím že to drželi v trezoru (pokud je to tedy pravda ) že je to tak panoptikální a špatné až hanba podívat..Myslím že podobnou slátaninu Moskalyk nenatočil, a jak moc je v tom nevině Ota Pavel neposoudím, předlohu jsem nečetl.. ()

ostravak30

Takový nenáročný filmeček. Za rudých to nebylo v žádném sportu jednoduché. Ale co si budeme nalhávat...dneska je? Kluby tlačí na výsledky více než za komunistů, hraje se o sponzory, finance, každý klub někomu patří. V individuálních sportech platí totéž mnohonásobně víc. Mnoho tenistů funguje spíše na existenční bázi než výsledkové. Kdysi se řešila politika a státní doping, dneska se řeší sázení na sporty a vyjma rusů individuální doping. Nemyslím, že jakákoli doba je ve sportu jednoduchá, tím spíše, pokud nemáte výsledky. Špičkoví sportovci to mají vždycky jednodušší. Film se v podstatě zaobírá problematikou zkušených jezdců, kteří už nemají výsledky a soudruzi to řeší po svém. Ruku na srdce bych dal za to, že dnešní kluby by se podobně chovali k závodníkům se stejnými výsledky. Velmi nerad bych všechno házel na komunisty, že se chovali tak a tak, a že dnes by to nebylo možné. Film samotný je podle mě spíše průměrná záležitost - od scénáře až po hudbu. Zdálo se mi, že jsme viděli převážně hádání na schůzích. A do toho se jim sem tam připletl závod. ()

Saxos

Doba, kdy se ve sportu místo velkých peněz, točila soudružská mírová politika. Na vysloužilé vrcholové sportovce v lepším případě čekal čestný titul, trenérská licence, nebo místo v předsednictvu sportovního oddílu, v tom průměrném vrátnice na stadiónu a v nejhorším odříznutí od sportu. Na ty nejvíc držkující třeba i odpočinek od svobodného života. Závěr: od natočení jsme si celkem dlouho počkali až se film vytáhne že dna skříně. ()

vitekpe

Nebyt to o silnicni cyklistice, asi bych to hodnotil jeste nize. Ono totiz tak nejak nebylo na co koukat. Pribeh stokrat ohrany, podivne psychologicke myslenky cyklistu, skoro cele se to odehrava "v satnach a zasedackach" atd... Mnohem lepe, s nadhledem a atmosferou, muzete videt stejnou story ve filmu "Kolo Ghislaina Lamberta". :) ()

Big Bear

Velmi zvláštní film o nějž jsem opět čirou náhodou doslova zakopl díky Rudovi Jelínkovi. Tohohle herce mám rád a mé první setkání s ním bylo tuším v Majoru Zemanovi. Vždycky na mne působil uhlazeně ale jako taková skrytá síla. Ideální herec pro akčnější filmy. Ovšem zase se to nesmělo přepísknout jako třeba v Mravenci nesou smrt, kde si zahrál dávno před Brutální Nikitou českého Viktora čističe :-). Zde nahlédneme pod pokličku příprav na Závod míru a zůčastníme se i samotného závodu. Závod sám je jen jakousi omáčkou kolem nasazených jezdců, kteří zastupují na závodě ČSSR. Nejde tedy o klasický sportovní film, kde sledujeme  boj hrdiny ve snaze získat zlato. Na svojí dobu film ukazuje různé intriky a přístup k závodníkům od vedení teamu se stranický dohledem. Jde o to jediné. Vyhrát. Vyčerpání, nebo zdravotní íproblémy musí jít stranou. Prohra by se také dala vysvětlit jako nepřátelský postoj závodníka k idee závodu a to by mohlo mít dalekosáhlé důsledky! Film je vlastně o tom, že říci - já už opravdu nemůžu, je v tomto případě o velké osobní odvaze. Je to vzpoura proti ideové mašinerii, která absolutně nezohledňuje člověka a jde jí jen o jediné - zvítězit. Paradoxně se ale na člověka odvolává a bez něj by nemohla existovat. Sice se ke konci hodně mluvilo a méně hrálo, přesto to bylo opět docela zajímavé drama z časů o kterých se všeobecně míní, že v nich byly točeny jen samé hrůzy bez myšlenek. Jasně, závody jsou o tom vyhrát. Ale za jakou cenu? Zničení sportovce nejen zdravotně, ale i pak i doma společensky? Ve filmu mne zaujala docela povedená hudba Štěpána Koníčka, který je také matadorem československé filmové hudby.  Pěkný komentář napsal uživatel Saxos!  Dávám za 3 nové galusky. * * * --- Tak doplněno 27.6.2022. A zvedám na plný počet hvězd za tu odvahu tohle natočit. Film totiž vypráví o skutečné závodníkovi , který se jmenoval Jan Veselý. Klíčový závod se skutečně odehrál v roce 1957 a on ač byl několikanásobným vítězem dřívějších závodů tentokráte nechtěl jet. Ale funkcionáři jej donutili a ukecali. Už první část závodu měl problémy, ale vedení to okecalo technickými problémy s kolem což se objeví i ve filmu. Měl velké bolesti zad, ale souhlasil. Ze závodu nakonec s kolegou z mužstva, kterého trápily křečové žíly odstoupil. V tu chvíli se na něj vedení začalo dívat jako na póvl. Přestali mu říkat Honzo, byl to jen soudruh. Východoněmecký reprezentant Schur se jej zastával a nechápal postoje našeho vedení. I to ve filmu zazní! Nakonec po návratu dostal tento velký závodník dvouletý distanc a musel vrátit tituly. Buď rád, že tě neupálili, říkal mu prý Zátopek. --- V kontextu těchto znalostí získává film zcela jiný důraz. I tvůrčí tým získává náhle na vážnosti, když si dovolil jen 5 let po bratrské okupaci natočit cosi co kritizovalo vedení země se stranou v čele.  A samozřejmě nelze opomenout ani předlohu v podobě dvou  povídek  Oty Pavla, inspirované skutečnými osudy předních československých cyklistů, Jana Veselého a Jana Kubra. * * * * * () (menej) (viac)

• Když točili scénu, kdy jede Viktor (Ivan Vyskočil ) na kole z obrovského kopce v Brně, na který navazoval vjezd na stadion, řekli mu, aby to pustil, co to půjde. Po dojezdu se dozvěděl, že měli v autě na tachometru 80 kilometrů, do té doby netušil, že dá takhle rychle na kole jet. (sator)