Televizní povídka podle stejnojmenné předlohy vypráví o třech neuvěřitelných náhodách, které pomohou hrdinovi objasnit tři kriminální činy. Televizní realizace jedné ze známých Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy. Scénář Věry a Václava Šaškových, podobně jako umělecký přístup mladého režiséra Josefa Tuky, je veden snahou o co největší věrnost Čapkovu pohledu na svět a způsobu jeho vnímání. Souznění s tímto postojem je viditelné i na kameramanské práci mladého kameramana Jana Cabalky.

Sám příběh stojí na „detektivně-kriminalistické" zápletce, v jejímž centru stojí konzervativní a nepraktický pan Janík, který se však navzdory těmto vlastnostem stane nečekaně pro policii neocenitelným pomocníkem. Podaří se mu totiž v krátké době nejen objevit, ale i napomoci vyřešení tří „kriminálních činů". Režisér si zvolil pro tuto povídku optimální a skutečně zdařilé obsazení stěžejních rolí. Do titulní role obsadil Arnošta Goldflama, dále Viktora Preisse, Miroslava Táborského, Oldřicha Navrátila, Matěje Hádka, Janu Synkovou, Milana Markoviče a další. (Česká televize)

ostravak30

Nebýt Arnošta Goldflama, možná by ta povídka neměla to své kouzlo. Ale jemu všechno, co se tam odehrává lze uvěřit. Jenže...za mě je ta povídka až moc natažená a některé věci by se daly vypustit. Obsazení je přitom silné, ale herci nedostali moc prostoru se projevit. A Oldřich Navrátil jako četník mi opět neseděl, i když tentokrát v jiné roli byl uvěřitelnější než při Zločinu na poště. ()