Čapkovy kapsy

Zločin na poště (E04)

(epizóda)

Televizní povídka podle stejnojmenné předlohy o hledání lidské spravedlnosti. Na venkovskou poštu přichází kontrola a najde mladé úřednici Helence manko dvě stě korun. Nikdo z obyvatel nechce uvěřit, že by se tato poctivá a všemi oblíbená dívka něčeho podobného mohla dopustit. Tím spíše o tom pochybuje strážmistr Brejcha, který se po dívčině sebevraždě ujme pátrání na vlastní pěst. Netrvá dlouho a objeví, že nová úřednice na poště je láskou místního adjunkta, který veden snahou být se svojí vyvolenou konečně pohromadě nastražil na důvěřivou Helenku past, aniž by samozřejmě tušil, že ji to bude stát život. Strážmistr proto bere spravedlnost do vlastních rukou a oběma sobeckým a lehkomyslným milencům se dostává tvrdého a málo žádoucího ponaučení. Jsou mimo očištění Helenčiny pověsti opět odloučeni. (Česká televize)

Anderton

Ešte lepšie, než Zmiznutie herca Bendu. Zločin na pošte aj na krátkej ploche ponúka viacero prekvapení a typických Čapkovských morálnych dilem. Strážmajster sa bude snažiť zistiť, kto ukradol 200 korún na pošte. Viac je lepšie nevedieť, pretože hneď nasledujúca udalosť pôsobí ako veľký šok. Mimochodom tunajší obsah všetko vykecáva, tak sa mu určite vopred vyhnite. Navrátil sa predviedol v najlepšom svetle. ()

ostravak30

Nelze se vyhnout srovnání, když původní Zločin na poště jsem shlédl jen před pár dny. Jistě, původní povídka má několik trumfů nad nimiž nelze vyhrát. Především je to Dietl a Menšík. Tady se ta dramatizace malinko sklouzla někam jinam. O. Navrátil se na roli četníka moc nehodí. Zatímco V. Menšík působil v roli spravedlivého, ale laskavého. O. Navrátil se své přísnosti, se kterou hraje většinu svých rolí, těžkopádně zbavuje. A alternovat J. Abrháma taky není jednoduché. M. Novotný si s tím moc neporadil, když v jednu chvíli, kdy četník vysvětluje adjunktovy, jak přišel na to, co udělal, se mírně usměje, i když jen na malinkou chvilinku. A nepomáhá ani hudba, která po chvíli začíná být silně otravná. Zatímco v Dietlově verzi je drama dovedeno až do konce i tichem při závěrečných titulcích. Tak nějak mám pocit, jako by herci tušili, že starší verzi nepřekonají, tak to úplně nebrali vážně. Ale trefili se, nepřekonali. ()

Cheeter

Výborný výběr herců, Navrátil jako četník, kdyby mi to někdo řekl a neviděl jsem to, tak nevěřím. Rímský a jeho charisma k hraběti sedí. A o dalších nemluvě. Navíc děj je skvělý, takže bez rozmyslu plný počet. ()

blackrain

Raději dám přednost staršímu filmu s Vladimírem Menšíkem. Tam byli všichni mnohem více uvěřitelnější, živelnější a životnější. Tady jsem měla pocit, že si to všichni přišli jenom odkecat a pak rovnou na kafe nebo domů. Oldřich Navrátil se snažil, ale nebylo mu to moc platné. Škoda, tohle není vůbec špatná povídka. Taky mi připadalo, že stopáž je asi tak deset krát delší, než byla ve skutečnosti. ()

• Čapek se při psaní povídky inspiroval osudem Otilie Gabrielové, která sloužila na poště v Podhrází na Benešovsku. (Cheeter)
  • Povídku „Zločin na poště“ vydal Karel Čapek poprvé v „Lidových novinách“ 1. srpna 1928. (Cheeter)