The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

• USA The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (viac)

Londýnská spisovatelka Juliet Ashton (Lily James) v roce 1946 sbírá materiál pro román o u nás poměrně neznámé události – totiž německé okupaci britských ostrovů Guernsey a Jersey v kanálu La Manche, ke které došlo v roce 1940. Silný příběh života za okupace autorku přiměje k cestě na ostrov, aniž by tušila, nakolik setkání s místními lidmi změní celý její život. Zvláštní název filmu pochopíme po úvodní scéně, kdy okupanti zadrží na pobřeží ostrova skupinu lidí, kteří zde – nezákonně, proti přídělovému hospodářství opékají prase. Postupně se odvíjejí drobné příběhy rozdělených rodin a dvojic - část dětí totiž byla těsně před okupací odeslána do Británie a stejně jako u nás, část mladších šla na nucené práce do Německa). Vidíme zabavování úrody a nízké příděly, občasnou kolaborací některých spoluobčanů, odlišnosti života ve válečném Londýně a na okupovaném ostrově, pochopíme lépe význam přátelství i roli literatury. (Peabody)

pepo

Cudujem sa, ze sa na zaciatku neobjavilo logo Netflixu, pretoze taketo filmy tam bezne koncia. Ambiciozne a nie idealne zvladnute. Expopoluska je stale zlaticko, ma to peknu hudbu aj velmi slubny zaciatok. Postupne sa vsak zacnu nabalovat dalsie, dalsie, dalsie a dalsie a dalsie motivy a niekde za polovicou to uplne strati tah na branu. Je to skoda, pretoze podobne ladene cervene kniznice sa uz prilis netocia. Newel to ako (sikovny ale nie vynimocny) remeselnik ustal aspon na remizu. 6/10 ()

Vxxx

"Would you like to marry me? I'm in love with you so I thought I'd ask". Neobyčejný příběh o obyčejných lidech. Nádherně odvyprávěný, s citem pro svou významnost. Každý herec sedl své roli jak zadek na hrnec a celé atmosféry filmu se prostě nešlo nabažit. Rozhodně chci vidět znovu, klidně i znovu v kině. Moc se mi to líbilo. 5* ()

Dave Lister

Jsem člověk, který má rád nezávislé i artové filmy, samozřejmě ne jen tyto. O tomto dílku jsem slyšel ve spojitosti s úspěšnou knihou. Knihu jsem nečetl, ale asi to napravím. Film Mike Newella mi opět připomněl, že v sobě mám i citlivou a romantickou duši. Film vypráví krásný a dojemný příběh o jednom spolku, který ústřední postavě Juliet změní život. Vše do sebe vzájemně zapadá, příběh je natočený s lehkostí a po britském způsobu, jak to mám rád. Silná a dojemná dobovka s romantickým podtextem. Film se i celkem z přehledem vyhýbá zbytečnému patosu. ()

shade000

Och, no mohlo to byť tak nádherné? Už teraz viem, že knihu si jedného krásneho dňa prečítam, pretože úprimne najprv som sa dozvedel o nej, no a len tak náhodou som zistil, že vzniklo aj toto nádherné spracovanie. Podľa predošlích skúseností ale viem, že kniha býva v mnohých prípadoch lepšia ako filmové spracovanie, takže len toľko, že už teraz sa nesmierne teším. No a k samotnému filmu? Pokiaľ máte radi britské romantické filmy z vojnového, respektíve tesne povojnového obdobia, tu ste rozhodne na správnom mieste. Smutno-sladký príbeh, ktorý je neskutočne čistý a krásny, vás vie v tom správnom rozpoložení priam uniesť na ostrov Guernsey v kanále La Manche. Po Jane Eyrovej, Pýche a predsudku, Rozume a cite či Pokániu, tento film smelo zaraďte k britským romantickým klasikám - u mňa už miesto rozhodne má... Juliet Ashton : "Do you suppose it's possible for us to already belong to someone before we've met them?..." ()

silentname

"The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society" je rozhodne názov, kde som si povedal, že tento film musím vidieť. Nevedel som čo očakávať, no minimálne ten názov sám o sebe je dostatočne zaujímavý na to, aby som bol zvedavý. Takže som si sadol s manželkou večer a pozreli sa na to a musím povedať, že už dávno som nevidel takto dobre spracovanú romantickú drámu. Toto je všetko, čo by romantický film, alebo všeobecne film o láske mal v sebe mať. Je milý, je príjemný, je vtipný, je správne romantický a pôsobí uveriteľne. Postavy v ňom sú väčšinou veľmi dobre spracované a sú veľmi originálne. A najmä pôsobia ako skutoční ľudia, ktorí majú svoje vlastné životy, vlastné pocity a spomienky, ktoré ich definujú. Reálne je to síce love story, ale keď si to vezmeme, tak nie je to láska medzi Juliet a Dawseym, ktorá ten film najviac ťahá. Je to najmä puto, ktoré majú všetci ľudia v uvedenom spolku. Pretože si uvedomujú, že majú niečo, čo je absolútne jedinečné a dávajú do toho svoje srdce. V ťažkých časoch je malý moment ľudskosti a spolupatričnosti absolútne najviac. A keď si to takto premietneme, tak najzaujímavejšou postavou je podľa mňa samotná Elizabeth. Lebo napriek tomu, že sa s ňou nestretneme, tak ju cítime počas celého príbehu a všetkými momentkami, ktoré prechádzame. Ako platí, nemusíme sa s ľuďmi reálne stretnúť na to, aby sa nás dotkli. Pretože istým spôsobom tam sú. V spomienkach, momentoch a v spolku. Toto je vynikajúci film, ktorý odporúčam vidieť. Ak máte radi romantické filmy, tak si myslím, že to má v sebe oveľa väčšie čaro, než väčšina romanťákov, čo som videl za posledné mesiace a roky. Hodnotenie: A ()

• Celosvětová premiéra proběhla 9. dubna 2018 v Londýně. (ČSFD)