Vláda - Moc a sláva

(séria)
  • Dánsko Riget, Magten og Æren (viac)
Dánsko, 2022, 7 h 39 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvorcovia:

Adam Price

Sidse Babett Knudsen, Birgitte Hjort Sørensen, Mikkel Boe Følsgaard, Lars Mikkelsen, Johanne Louise Schmidt, Magnus Millang, Darren Pettie (viac)

Kariéra ministryně zahraničí Birgitte Nyborgové je v ohrožení. Spor kvůli těžbě ropy v Grónsku totiž může způsobit mezinárodní krizi. (Netflix)

tribican

Jako milovník všeho co se týká politiky jsem opravdu potěšen, že i 4. série Vlády si udržela vysokou kvalitu. Změna formátu (z epizodního na minisérii) mi příliš nevyhovovala, nicméně musím uznat, že celé vyznění nové série je velmi povedené. Temné tóny tady hrají přesně tu roli, kterou mají. Nechci příliš prozrazovat děj, tak jen dodám, že takové prudké změny v politické ideologii jsou spíše nereálné, politický pragmatismus ve skutečnosti vypadá trochu jinak. Taky jsem doufal ve větší interakci mezi Birgitte a Katrine. Celkově jsem však nadšený a budu pořád doufat i v další sérii, tady tato byla příjemným překvapením po 9 letech čekání :). 85 % ()

Vajonek

Je to skoro až k neuvěření, ale i s odstupem několika let ve 4. řadě si tenhle seriál zachovává svou vysokou úroveň, pořád to má náboj, napětí. Je tu opět všechno, na co jsme byli zvyklí a co nás na tom tak bavilo - zajímavé zápletky, malé a velké dohody, konflikty, rošády jak ve světě vysoké politiky, tak v džungli mediální, ze kterých vám jde chvílemi hlava kolem; sympatičtí a výborně zahraní hlavní hrdinové, přesný hudební podkres... A je tu možná i něco navíc - hlavní hrdinka Birgitte Nyborgová nám více než kdy dřív ukazuje své temnější stránky, aby vzápětí vyjevila, že moc a sláva nemusí vždycky zabít to lidské v nás. A je to natočené tak skvěle, že těm "otočkám" nebo možná spíše zápasu jednotlivých poloh, kdy chvíli vítězí jedna a chvíli zase ta druhá, věříte. A chcete ještě víc - co takhle 5. řadu z Bruselu? 90 %. ()

MyrnaAlec

Skvělé, výborné, složité, přesahující. Jako vždy nejlepší dánská seriálová produkce se pustila do realistického popisu politické reality, kompromisů, toho, jak funguje diplomacie v mezinárodním měřítku plus to, jak moc a sláva mění i idealisty v technokraty moci a intrikáře. Povinnost vidět pro všechny, co opravdu mají zájem se nad tím zamyslet. ()

Stillborn83

Ale áno! Na tento návrat po 9 rokoch som sa nesmierne tešil. A keďže len cca pred rokom som si zgustol na všetkých troch sériách (nevedel som sa od toho odtrhnúť), ostalo toho veľa v pamäti. Bolo to príjemné pokračovanie po rokoch, zasadené do aktuálneho diania a aktuálnych problémov vo svete (aj keď malá spomienka vojenského útoku Ruska na Ukrajina a následné sankcie mi prišla ako nejako umelo dorobená), ale zas na druhej strane, došlo na politiku cez sociálne siete, zmena klímy, hroziaci vojenský konflikt mocností, či iné vedenie spravodajstva, kde nešlo len o tv, ale veľakrát spomenuté plánovanie na web či sociálne siete. A čo je úplne najlepšie, opäť sme sa stretli s obľúbenými postavami Birgitte Nyborg, Katrine Fonsmark či Torbena Friisa, ale aj Mikaela Laugesena. Plusom je, že aj túto sériu vytvoril Adam Price, teda "otec" prvých troch sérií. Ja som veľmi spokojný, aj keď pokojne mohlo byť častí 10, lebo v tej poslednej 8. časti to všetko nabralo akýsi rýchly spád. Kto si obľúbil Borgen, aj táto štvrtá séria je povinnosťou. ()

Arsenal83

Sympatické, že sa dokáže vrátiť super seriál a po rokoch nestráca šmrnc, aj keď rieši súčasné a zložitejšie témy. Našincovi nie úplne blízke. Grónsko, ľadovce, ropa. A potom ťažká geopolitika so zlým Ruskom, ale ani strýčko Džou spoza mláky nie je ukázaný ako verný spojenec, čo hľadí aj na niečo iné ako vlastný prospech. A vynovená znelka dáva naozaj silný pocit nadštandardnej politickej drámy. ()