Jak jsme zelenali

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2009, 26 min

Žili jsme v zemi s nejhorším životním prostředím v Evropě. Jak jsme za posledních dvacet let zapracovali na ekologii a jak je to s ní dnes? Asi málokdo si uvědomuje, jak za dvacet let, od roku 1990, se u nás změnilo životní prostředí. Předtím jsme byli na prvním místě v celé Evropě, měli jsme nejhorší životní prostředí. Koncentrace těžkého průmyslu v severních Čechách a na severní Moravě, katastrofální zanedbání krajiny, naměřené množství polétavého prachu ve vzduchu překonávalo veškeré limity. Předem se počítalo, že lidé v inkriminovaných oblastech zkrátka dříve umírají. Teprve po roce 1990 vzniklo ministerstvo životního prostředí, v jehož čele stál osvícený ekolog Josef Vavroušek. Pozdější vláda v čele s V. Klausem tyto iniciativy zbrzdila: „Je to třešinka na dortu, na kterou si nejdřív musíme vydělat." Díky vstupu do EU jsme byli nuceni přijmout drastická opatření, která ale našemu životnímu prostředí velice pomohla. Navíc, jak říká bývalý ministr M. Bursík: „Konečně se ochrana dostala lidem pod kůži. Zajímají se o to, co jedí, pijí a dýchají." (oficiálny text distribútora)

Marze

Pro mě známé věci, varování o globálním oteplování zazní jedou větou až v závěru. A už to přišlo... ()

Lukoh

Je pravdou, že prijatie legislatívy EÚ o ochrane životného prostredia zlepšila výrazne pomery na Slovensku a v Čechách, no tento dokument to povyšuje až na božskú úroveň. Veľmi priemerné, no za obrázky z českej prírody ***. ()

whack

Takýto antropocentrický druh environmentalizmu podporuje vnímanie životného prostredia ako nástroja, ktorý má človek k dispozícii pre zlepšenie kvality svojho života. Vníma ľudské hodnoty ako základ všetkých hodnôt a pripúšťa využívanie prírody ľuďmi za účelom uspokojovania svojich materiálnych potrieb. Rieši ekologické problémy a dopady na životné prostredie z pohľadu záujmov a potrieb človeka. Toto by mohla byť pekná kampaň zelených politických strán, ale nie je to reálna ochrana prírody. Reálnu ochranu prírody ponúkajú rôzne smery biocentrického environmentalizmu. ()