Kriminálka Istanbul

• Nemecko Mordkommission Istanbul (viac)
Nemecko, (2008–2021), 33 h 53 min (Minutáž: 87–90 min)

Erol Sander, Oscar Ortega Sánchez, Idil Üner, Erden Alkan, Mina Sadic, Sascha Laura Soydan, Damla Cercisoğlu, Teoman Kumbaracıbaşı, Nadeshda Brennicke (viac)

Se smyslem pro spravedlnost, vždy okouzlující komisař Mehmet Özakin bojuje proti zločinu v turecké metropoli. (TV Barrandov)

Fingon

Pomerne neobvykla serie nemeckych kriminalek (samostatne epizody na zpusob Tatort), odehravajici se v Turecku. Jde o adaptaci knizni serie a do konce roku 2012 bylo natoceno 7 TV filmu. Tolik nemecka Wikipedia. Videl jsem v poradi ctvrty, Die steinerner Krieger z roku 2010. Vlastne se divim, proc to u nas jeste neslo, mozna proto, aby se tvurci ceskych serialu nemuseli tolik stydet - prinejmensim prace kamery je neuveritelne dynamicka. ()

Jana.A

Exotické prostředí Istanbulu spojené s německou detektivní produkci. Takže se Istanbul zařadil po bok měst jako Hamburg, Mnichov anebo Duisburgu. Je to tak na tři hvězdy. ()

carl.oesch

Bylo to tristní, tedy sledovat paralelně Kriminálku Istanbul a detektivku na ČT1. Německo turecký projekt aspoň ctí hlavní zásady žánru, má spád, odehrává se v příjemném a atraktivním prostředí Istanbulu a hlavní hrdinové mají jakés takés charisma. I když to zázrak není a našlo by se tam spoustu klišé, oproti s...e na ČT i s dvěma hvězdami veledílo, které u mně vyhrálo o parník. Jenom ta orientální hudba mi vadila. Ale další dám zcela určitě, ČT by mně zviklala jenom tehdy, kdyby na nedělní večer přesunula Případy 1. oddělení.....no a po shlédnutí dalších dvou dílů přidávám bez uzardění další hvězdu (65%). Důvodem je fakt, že je zde sice ve velice soft formě, ale přece jenom velice pravdivě ukázáno, jak jsou Turci "kompatibilní" s Evropou. Postavení žen ve společnosti je téma, které je součástí každého dosud předvedeného dílu a je dost děsivou ukázkou toho, co se pak v klidu přenáší třeba do Německa. A to jsou Turci ještě mnohem víc blíž Evropě (hlavně díky mnou obdivovanému Ataturkovi, jehož historické dědictví ale díky nejrůznějším Erdoganům bere stále víc za své). Ve třetím díle byly prezentovány hned dvě věci, které rovněž nejsou v politicky korektních "veledílech" prezentovány s dostatečnou mírou otevřenosti a realismu a to důsledky sňatků mezi Němkami a Turky a také (aniž bych byl nějak přehnaně zaujatý homosexuální problematikou) onen majitel bistra, který se ve třetím dílu raději přiznal k vraždě a loupeži, než aby se přišlo na to, že předmětný čas trávil se svým homosexuálním přítelem v jakémsi hotelu, taky dost jasně ukazuje, jak to v těch islámských zemích chodí a to v té nejvícě "soft", co znám. Že strach měl především ze své manželky a celé rodiny asi nikoho nepřekvapí....A tyhle "specifika" jsou tady předváděny jako pozadí celkem průměrné kriminálky s poněkud toporným velice liberálním komisařem, jeho emancipovanou manželkou a komickým asistentem, připomínajícím poněkud Wollowitze z Velkého třesku. Jak jsem napsal, detektivka velice průměrná (akčnost ale výš, než je tomu v českých veledílech - Gangsterku jsem ještě neviděl....), ale kromě mně milých cestopisných záběrů na Istanbul je právě zajímavé to, co tvoří pozadí případů. Možná by se multikulti korektní měli na podobná díla zaměřit. Na rozdíl od intelektuálně vyhraněných hyperkorektních sraček tady to pozadí tvoří možná to nejvýmluvnější, co stojí za shlédnutí. Takže milí odpadáři - na základě čeho to hodnotíte? ()

Krupe odpad!

Tak našim západoněmeckým soudruhům zřejmě došla inspirace a nebo názvy měst v jejich "malinké zemičce". Přesto nebo snad proto se rozhodli obohatit tento svět další peckou alá turecký bazar tentokrát S Mehmetem, Mustafou,Yilmazem, Emrem a jim podobným. Děkuji, nechci. ()