Blackthorn

• Česko Butch Cassidy: Bez osudu (viac)

Legenda žije. Butch Cassidy podniká výpravu zpět do USA. Brzy se ale přesvědčí, že minulost nelze pohřbít. Butch Cassidy měl být společně se svým kumpánem, Sundancem Kidem, zastřelen a pohřben roku 1908 v Bolívii. Datované úmrtí dodnes nebylo prokázáno… 1927 – Pod jménem James Blackthorn se Cassidy stále ukrývá kdesi na venkově v Jižní Americe. Na stará kolena se rozhodne vrátit zpět do Spojených států, když zjistí, že dávná parťačka Etta Placeová zemřela a zanechala po sobě syna. Na poklidné výpravě z exilu jej uprostřed ničeho přepadne chmaták Eduardo Apodaca. Cassidyho kůň se naneštěstí splaší a odcválá do neznáma spolu s 6000 dolary. To ještě Cassidy netuší, že tím veškeré dobrodružství teprve začíná. Okolo krku se mu stahuje smyčka spletená z hříchů minulosti i současnosti. (Česká televize)

ScarPoul

Mať tak Shepardov domček v područí Bolívie tak neodídem, len čítam, pijem Yerba Maté a mám nezáväzné radovánky s miestnými dievčatami. Spomienková línia Butch a Sundance nefunguje. Tá drsná - súčasná - starecká zase perfektne. Je to úvaha nad životom, nad tým, aké máme sny a či sa nám ich podarilo naplniť a to všetko do gitarovej hudby a krásnych vizuálov Južnej Ameriky. Nie je to originálne, nemá to ani pamätnú scénu. Je to len nostalgické a dostáva sa to pod kožu. A možno práve preto sa mi to páči. Škoda, že ambície neboli väčšie. Takto ale veľmi uspokojivé a filmársky poctivé. Hoci to má nálepku iný western. ()

Malarkey

Hodně zajímavý film pohrávající si s myšlenkou volného pokračování jedné legendární westernové postavy. Škoda jen, že na úkor příběhu režisér dbal spíše na tu obrazovou stránku, která je úžasná. Nicméně setkal jsem se s hodně momenty, které mě neskutečně nudili, a které bych pro příště klidně a s radostí přeskočil. Každopádně je to western a k těm se já pokaždé těžce dostávám. To tedy znamená, že když bych náhodou tenhle film dal znova někdy za pár let, tak bych pravděpodobně i tu jednu hvězdičku přidal a scény, které mě předtím nudily, by mě náhle mohly zajímat. Nevím proč, ale žádný jiný filmový žánr ve mně nevyvolává takové protichůdné pocity, jako právě western. Viděno na základě Challenge Tour 2015 ()

mac000

Ono je to v podstatě jedno, jestli hlavní hrdina je přeživší Butch Cassidy nebo jiný padouch, skrývající se před zákonem. Z poetiky westernu Roy Hilla zde nenajdeme nic, ale přesto je film zajímavě vystavěný a dobře natočeny i zahraný. Včetně - i v tomto Butchově filmu - nejsilnější stránky: závěrečné scény. ()

teutates

Drsné ako piesok v zadku, čo by ľadový vánok chladnéj prérie... a k tomu? celeé to konšpiračné western pozadie!? uúu... Starý kovboj Butch, ktorého charakter prevyšuje zákon získa nového priateľa Eduarda. Eduardo, Ing. zo španielských krajov sledoval "zákon a poriadok" v inom prevedení (práve pre španielsku výchovu) čo Butch. Tam nastane konflikt všetkého. USA jánošík, ktorý chudobným dáva a bohatým berie začne po istej chvíli (celá večnosť filmu) nedôverovať svojmu priateľovi "na život a na smrť" Eduardovi. Pretože Eduardo nerobí rozdiely najmä čo sa lúpeženia týka. Samozrejme Butch, ktorý rokami premýšľania nazbieral množstvo skúsenosti a morálne rozlišuje spravnosť celej veci, väzme zákon a poriadok do vlastných rúk. 4/10 ()

Cervenak

Atmosférický (pre niekoho samozrejme synonymum pre rozťahanú ukecanú nudu - zdravím Verbala! ;-)) western s nádhernými exteriérmi, dobre vybranými hercami, super natočenými prestrelkami (hoci sú iba dve) a zaujímavým, Dobro a Zlo relativizujúcim predfinálnym zvratom. Z lásky k žánru o hviezdu nadhodnocujem, ale nedá sa nič robiť, vládne spokojnosť. ()

• V jedné pasáži se Mackinley (Stephen Rea) chlubí kousancem od hada a štípancem na noze od štíra, který, říká: "byl velký jak hodiny". Filmařům utekl malý detail a to pravidlo, které u štírů platí, že čím menší druh, tím jedovatější. Velké druhy štírů, jako např. Pandinus, Heterometrus, Opisthophthalmus mají velká, silná klepeta, která používají k lovu větších bezobratlých živočichů, ale také ještěrek, holat myší aj. Velcí štíři si jsou vědomi neškodnosti svých jedů, při ohrožení si kryjí hlavohruď za mohutná klepeta a útočníka (například prst chovatele) se nesnaží bodnout, ale štípnout a drtit svými klepety. O jedovatosti těchto druhů ve vztahu k člověku se nedá vůbec hovořit. Z bodnutí od velkého druhu by tedy nic nebylo a od štípance též ne. Proto je takové tvrzení ve filmu s ohledem na tuto skutečnost zavádějící. (Beastmaster4)
  • Butch Cassidy (13. dubna 1866 Beaver, Utah, USA – listopad 1908), rodným jménem Robert LeRoy Parker, byl proslulý železniční a bankovní lupič a známý pistolník na divokém západě. Vyrůstal v Circleville jako prvorozený syn z celkem 13 dětí Maximilliána Parkera a Anny Campbellé Gilliesé. (Beastmaster4)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)