Tranz

Historik umění Simon (James McAvoy) pracuje v aukční síni, kde se draží umělecká díla. Spolčí se zločineckým gangem a dohromady ukradnou Goyův obraz v ceně milionů dolarů. Po ráně do hlavy, kterou během loupeže utrží, však zjistí, že si nevzpomíná, kam cenné dílo ukryl. Když k nalezení odpovědi nepomůžou fyzické výhrůžky ani mučení, rozhodne se vůdce gangu (Vincent Cassel) k netradičnímu řešení. Najme hypnoterapeutku (Rosario Dawson), která se ponoří do nejtemnějších koutů Simonova podvědomí. Čím hlouběji postupuje do jeho narušené mysli, tím více je v sázce. Hranice mezi touhou, skutečností a hypnotickou sugescí se smazávají a mizí... (oficiálny text distribútora)

nunka

Pod rúškom hypnoterapie a krádeže šikovne zamaskovaná zápletka. Spracovanie veľmi zaujímavé, aj keď "hry s hypnózou" zanechávali úsmev na tvári....myšlienky vkladané do mozgu systémom ide to kedykoľvek, s kýmkoľvek a akokoľvek. Juuuuj, to škrípalo. Podstatné však je, že film ako celok výborne funguje, zápletka sa postupne šikovne odhaľuje a sústredenú pozornosť treba udržať až do konca. ()

Radko

POZOR, KOMENTÁR OBSAHUJE VYZRADENIE POINTY! Muži ako naprogramované stroje. Žena: hýbateľ prevodových pák. Niekdajšia milujúca bytosť si odstupom (pomsta chutí najlepšie vychladená!) vychutnáva odvetu za zlomené srdce. Spôsobené mužskou ješitnosťou, majetníckosťou, vzťahovačnosťou, žiarlivosťou a z nich plynúcou agresivitou. Všetky tieto spoileroidné tézy vizuálne úchvatne, zrozumiteľne a šťavnato nakombinované do vkusného komerčného filmu. Klipovitá estetika zločinecko - vzťahového príbehu podriadená hlavnej idei s názvom "Veliteľ je žena!" Poznámka na okraj: A keď nie je, zrejme by sa ňou stať mala. Pokiaľ to však dnes panujúca väčšina análnych, moci a peňazi bažných samcov nepochopí, bude sa neustále pitvať v sračkách. To znamená tápať v manipulačných hypnotických mrákotách majetku, šestákových, navonok zložitých filozofiách a prebíjaniach sa vedomosťami o čomkoľvek, napríklad o cene umeleckých diel a zmysle a pozadí tejto ceny, ako je tomu trošilingu aj tunág, v Tranze. ()

kingik

Pozor, pozor, po tomhle filmu můžete skončit v transu. Jako se to stalo hlavnímu hrdinovi Simonovi, který, aby se vyvázal úlisnému mafiánovi z dluhů za sázení, tak podniknul loupež vzácného obrazu přímo z aukční síně, kde doposud pracoval. Jenže chybička se vloudila a milý Simon ted sedí u vnadné psycholožky, která se z něho snaží všemi možnými způsoby dostat kam ten zpropadený obraz ulil. Simon trpí ztrátou paměti poté, co ho mafián poslal k zemi a ten chce za každou cenu hodnotný obraz do svých nenasytných pařátů. A Danny Boyle od té chvíle po poněkud amatérsky provedené loupeži rozjíždí natolik zvláštní a bizarní jízdu, že ji nemáte šanci napoprvé pobrat. Je to režisér, který své filmy točí sofistikovanou formou kolem níž rozprostře svůj iluzorní kruh ve kterém touží diváka ošálit, pohrát si s ním a dostat ho tam kam chce. Do jeho promyšleného a postupně přemrštěného konceptu se mu přesto vloudili šotkové: Nepochopitelnost a Absurdita. James McAvoy se stal velkým tahounem filmu, ale o pozornost si říkají i ostatní a Rosario Dawson neváhá pro tyto účely použít své veškeré ženské zbraně. Osobně nevěřím na hypnozu, ale režisérovi vizuální kejkle opět dosáhli dalšího levelu, hudební doprovod lahodí diváckému oušku, herecké obsazení je v té spleti bizarností nedílnou složkou a Boyle umí svoji neutuchající invencí vyrazit i z průměrně se jevící karikatury něco stylově neobvyklého, značně nahypovaného se surrealistickým nádechem. Možná přitom vykrádal své některé kolegy režiséry, ale v každém případě tak činil s grácií a koneckonců ve filmu se přece jedná o loupež. A všechny postavy skončí v takovém transu, že jim ani nesmrdí rozkládající se mrtvola v kufru auta. Tomu říkám trans s velkým T. Mé hodnocení: 80% ()

Enšpígl

Dovolím si nesouhlasit se zdejším názorem, že děj je překombinovaný, viděl jsem mnoho jiných daleko víc překombinovanějších filmů, některý byly tak překombinovaný, až se mě z toho udělal uzel mezi nohama, ale tenhle biják mezi ně fakt nepatří. Trans je prostě vyprávěn tak aby měl divákovi co nabídnout i ve stý minutě filmu a to se mu podařilo. Ano tvůrci si mohli lecos odpustit, například několikeré bouchnoutí do Jamesovi hlavy v záakulisí aukční síně a jeho útěk. Pravda našli se tam i zcela nečekané záběry, jako třeba zaostřenej detailní záběr na vyholenou kundičku hlavní představitelky nebo její náhradnice. To bylo hodně podstatný a velmi významně to posunolo celý děj. Nepochybuju o tom, že kameraman filmu si půjde pro Oscara, za celoživotní přínos světové kinematografii. Pokud jde o hrecký výkony, tak Jamese ja moc nemusím u Rosario ukázala na celý plátno svoji čárku, ale herecký talent moc vidět nebyl, já jí prostě tu roli nevěřil. Za to Vincent ten jede jako vždy vyšší ligu. Hudební stránky nebyla marná, hlavně když se vždy vyvsětlovalo jak se věci mají a že se to vysvětlovalo každých patnáct minut. Vlastně to je film, kde se na začátku něco stane a pak se to neustále vysvětluje. ()

Jara.Cimrman.jr

Chce-li se mi někdo mrknout do hlavy, tak ať raději zkusí otvírák na konzervy než hypnózu. Považuji totiž za pravděpodobnější, že mi tykev někdo odborně sešije než to, že mi někdo rozuzluje mozek do původního stavu. Já se zkrátka skvěle bavil při úvodní akci, ale jakmile se začalo hypnotizovat, tak mne hodně rychle přestalo bavit sledovat, kde je obraz, kde jsem já, co tam dělám, proč mám v kufru mrtvolu a nakonec i to, proč mám po líbání v puse tři náboje. ()

• Režisér Danny Boyle si ve filmu objevil jako jeden z karetních hráčů u stolu. (Dr Lizal)
  • Původně byl do role Francka obsazen Michael Fassbender. Kvůli časového harmonogramu natáčení však později odstoupil. (Ajka1)
  • Všichni herci podstoupili hypnózu jako součást jejich přípravy na film. James McAvoy prohlašoval, že jeho hypnóza byla úspěšná a po celou dobu sezení nebyl schopen pohnout rukou. (Dr Lizal)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

Danny Boyle: Pro hrst „růžových panterů“?

08.10.2013

Žádný strach, neplánuje se další stupidní remake komediální klasiky s Peterem Sellersem. Jak si ale jistě vzpomenete, Růžový panter bylo původně jméno vzácného drahokamu. A o třpytivé a zatraceně… (viac)