Ztracené světy

Veľká Británia, (2005–2007), 24 h 18 min (Minutáž: 40–90 min)

Stonhenge a hrad skutečného hraběte Drákuly, letadlo bratří Wrightů a Titanic, Atlantida a Palenque, dále pak i budovy spojené se známými jmény, jako je Ivan Hrozný, dr. Jekyll a Mr. Hyde, Jindřich VIII., Hitler, Stalin nebo Al Capone – všechny jsou lidským dílem, lidské dílo však podléhá zubu času. Krajina dodnes uchovává jejich ruiny, stopy a pozůstatky, zatímco historiografie vzpomínky na ně a záznamy dávných kronikářů. Jestlipak by na základě toho všeho mohly být tyto stavby znovu vzkříšeny? Tvůrci našeho monumentálního seriálu (má více než 30 dílů) se o to pro každý případ pokusili. (oficiálny text distribútora)

Němi

Stavba Titaniku - Ukázka největšího doku světa, životních podmínek tisíců dělníků ("Padající nýty z vrcholku lodě neřešili, byli rádi, že mají práci."), dochovaných částí souběžně stavěné Olympie, něco z plánů a historických míst, kde Titanik vznikal, nebo mu daly vzniknout. ()

kaposlav

Na jednej stránke množstvo informácií, avšak mi tam vadilo zamiešanie politiky. Miestami je to dosť cítiť pokritectvom a poupravením pravdy na ovplivnenie mienky. Tie negatíva na ktoré dokument poukazuje v dieloch o Hitlerovom a Stalinovom supermeste sa paradoxne vyskitovali a vyskitujú i dnes vo Velkej Británii, USA, Japonsku, Austrálii a v celej kapitalistickej západnej europe. "Ako ťažko museli pracovať ludia za Stalina, za ake peniaze, aky to boli otroci, ako sa každý bál prdnúť, ake to bolo neľudské, ako bývali" a pri dieloch o Aténach či Čerčilovich bunkroch to už neriešili len obkecávali všetko v superlatívoch. Nie je to hodné viac ako 3* a to hodnotim len tie zaujmavejšie časti. Lost Worlds The Seven Wonreds je z dielov čo som videl najlepší a bez zbytočných politických invektív, ale celkový dojem a hodnotenie to nemôže napraviť. ()

dmk

Velmi zajímavý dokument, který volí velmi známá témata, ale ukazuje na nich to co v ostatních dokumentech neřeší.(titanek-město založené pro jeho stavbu, Hitlerovské Německo-stavby apod.) Strhávám, však jednu hvězdičku za nízkou kvalitu zpracování, strašně mi vadí, jak tam vždy "vyšlou" dva lidi zjišťovat jak to bylo, dle mého názoru to strhává seriosnost dokumentu. A i rozhovory s "místními" pokulhávají, úžasné bylo, když v díle s piráty zašli k jednomu domu a tam s průvodkyní několikrát zopakovali: "Toto je původní" "Ano toto je původní...." Ale jinak velmi zajímavý dokument. ()

farmnf

Viděl jsem zatím jenom pár dílů. Mám z toho pocit, že film vysílaný na Spektrum, je zase předurčen blbým divákům. V dokumentu se vyskytují různí týpci, vydávajíc se za historiky, nebo odborníky na architekturu, či stavby. Moderátor jim vždy vtiskne něco do držky a oni to potom opakují. Připadá mi to jako rozhovor s vrcholovými sportovci. Mají také malou slovní zásobu a téměř neznatelnou IQ. Témata zajímavá ale spokojen nejsem! ()