Maska

• Poľsko Maska
všetky plagáty
Krátkometrážny / Fantasy
Poľsko, 2010, 23 min

Krátký animovaný film bratří Quayů podle sci-fi povídky Stanislawa Lema.
Dueňa byla stvořena za určitým účelem... Potkává muže, on se do ní zamiluje a ona do něj. Touha, která jí velí jej následovat a pronásledovat, je nesnesitelná. Něco se v ní dme, něco uvnitř ní začíná žít a drát se ven. A nebo je to ona sama? (Naushika.)

honajz

Na můj vkus je to pojaté hodně divácky nevstřícně, nesympaticky a nepřitažlivě. Navíc mám pocit, že Lem pojal povídku více existencionalisticky, ale tady je z toho prostě Vetřelec jen s temnou (a to doslova) animací a nesmyslnými scénami, jen aby to trvalo co nejdéle, přitom poloviční stopáž by bohatě stačila. ()

JohnMiller

Toľko temnej a hrôzostrašnej atmosféry som už dávno nezažil.. Keď sa do toho vžije divák milujúci surrealizmus, na konci už bude iba sťažka popadať dych. Je to tak silné, že iba ťažko hľadám slová ktoré by vystihli tú enormnú silu ktorá sa plazí celou snímkou. Ide o science fiction a stopmotion ktorá má jemný náznak prvej časti ALIEN... ale naozaj iba náznak. Môj najobľúbenejší poľský spisovateľ Stanislaw Lem posunul príbeh monštra ktoré hniezdi v ľudskom tele do inej dimenzie. Bolo to poňaté komornejšie ale zároveň tak silne poeticky, že som nemohol odtrhnúť oči s obrazovky. Táto óda na zánik, rozklad so štipkou sexuálneho nádychu a zvrhlosti nemá obdoby. ()

mr.filo

Humánně nelidské tváře v kontrastu s jemnocitnou dívenkou ve spárech muže jí vyvoleného - neb řezbář udělal pannu a krejčí na ni ušil šaty - komu náleží? a o co vlastně jde a běží? a kdo je v tomto příběhu marionetou? že by snad divák? ()