Premiéra klasickej operety Franza von Suppého /1819 - 1895/ Fatinica vo viedenskej Karl Theater v roku 1876 znamenala jeden z vrcholov umeleckej kariéry skladateľa. Fatinicu, ako novú perlu svetovej operety čoskoro uviedli aj v Berline, Paríži, v Bruseli, v Londýne, v New Yorku atď. Dej operety sa odohráva počas turecko-ruskej vojny v 19.storočí . Je to úsmevný ľúbostný príbeh s "kriminálnou" zápletkou, ktorý prináša osudy žien tureckého pašu Izzeta, ich cesty za slobodou, láskou a životným štastím. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Přiznávám bez mučení, že jsem čekala cosi jednoduchého, přeci jenom libreta Františka ze Suppé jsou často spojována s převzatými náměty různých exotických vaudevillů a jiných srandiček. Konkrétně Fatinitza (1876, pražskou premiéru měla jen půl roku po Vídni) je operetní předělávkou opery Čerkeska (La circassienne, 1787) a von Suppého první celovečerní operetou; a pro bratislavské televizní studio nabízela především příležitost, jak Labudu představit jako vychytralého Izzeta Paschu. Mezi perly jeho harému patří Soňa Valentová a i když je zápletka vystavěná velmi volně kolem válečných intrik, jedná se především o humornou záležitost. Hudba je hravá a inscenace jako taková velmi baví. Ačkoli dnes už jen málokoho nadchne, že se odehrává v 50. letech 19. století na Balkánském poloostrově a v Oděse, v období krymské války. ()