Potomek knížat

(festivalový názov)
Ukážka z filmu

Zbyszek je mladík, jemuž otec, samorostlý filozof, od mládí vštěpoval, že se může vymanit ze svazujících vesnických poměrů a že by měl usilovat o dosažení harmonie. Zbyszkovi se ale nedaří, ze studií práv ve městě je vyloučen a zoufale se mu nedostává peněz, protože matka jen stěží sama splácí dluhy otce, jenž svoje ideály nakonec utopil v alkoholu... V širším plánu je film obrazem chudého východopolského venkova, kde panuje vysoká nezaměstnanost, bují alkoholismus a zároveň životy lidí ovlivňuje bigotní katolicismus. Nejednoznačný a zvláštním způsobem fascinující Zbyszek, toužící udělat něco se svým životem, avšak neschopný činu, je jednou z nejzajímavějších postav, jaké se v polské kinematografii v posledních letech objevily. Uměřené černobílé obrazy zkušeného kameramana Jacka Petryckého dokonale souznějí s vyprávěným příběhem a zesilují jeho filozofické vyznění. (MFF Karlovy Vary)

Ukážka z filmu

Fosgo

Jak se vymanit z venkovského prostředí, když talentu a schopností je pomálu (snad jen fotbal?) a chybí i sebemenší snaha cosi změnit? Ústřední postavou je mladík „nemastný neslaný“ žijící svůj malý život mezi sousedským hašteřením, místními darebáky i dalšími obyvateli zapadlé vesnice. Prostředí je vykresleno zručně, postavy jsou živoucí, příliš dlouhému a trochu nudnému filmu však chybí gradace i náznak poetiky. A přestože je mladíkův život takřka prázdný, a přichází i zbytečná smrt, postava zdařile evokuje chudobu ducha i pocit marnosti života v odlehlých krajích východního Polska. ()

Zyne

(MFF KV 2011) Film tak nejednoznačně zařaditelný - ne dle žánru, ale spíše dle toho, nakolik je to zábava a nakolik nuda - s příběhem, který bude něco připomínat každému, kdo pochází z menšího města či vesnice a podařilo se mu nějak uspět ve větším světě tam venku, za kopci. Jinak jde de facto o sled zábavných či rádoby dramatických scének a film tak prostě nějak plyne až ke svému konci. Ne úplně špatné, ne úplně pecka, kterou bych musel vidět znovu. Zawierucha ovšem poměrně talentovaný, mladý herec ()

fool-mood

Mohl to být fajn film, námět potenciál měl. Jak píše Zyne, lidem z vesnice bude spousta scének "něco" připomínat, stejně jako počet nudných a vtipných situací. Já jsem chvílemi měla dokonce pocit, že musím před tou křečí utéct. Nicméně neutekla jsem a seděla jsem do konce titulků (spíše kvůli dlouhé a pomalé frontě u východu než z vytržení), nebýt překombinovatosti a předvídatelnosti a a ... zkrátka mě to neoslovilo, ač z vesnice jsem. ()

PogoJoe

MFF KV 2011. Proč černobíle? Průměrný film, který příliš nezaujal a tak mě nemrzelo, že jsem neviděl konec kvůli časové kolizi s dalším festivalovým filmem. Vlastně mně ten konec ani nezajímal. S hlavním hrdinou jsem se neztotožnil, vyprávěný příběh mě nevtáhl a nudil jsem se. Propadák to nebyl, pár věcí se mi i líbilo, ale toť vše. ()

befelemepsvz

46. MFFKV - ze začátku to nevypadalo až tak špatně, ale jakmile to začne moralizovat má to nekročeno do hrobu, a jakmile se to stratí samov sobě, je to rázem v něm. Ve vší úctě, konec mně přišel stejně zmatený jako úvodní slovo režiséra před projekcí. Dvě hvězdičky za docela slibný začátek a za hlavního představitele, který hrál jako o život. ()