Bruncvík a lev

• angličtina Bruncvík and the Lion
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1980, 13 min

Bruncvík ztroskotá na ostrově se skupinou lidí a jako jediný přežije. Poté se dostane k cizímu hradu a ptá se krále na cestu domů. Ten mu slíbí, že mu ji prozdradí, pokud zachrání jeho dceru, která je vězněná drakem Baziliškem. Bruncvík ji vysvobodí a jako "odměnu" dostane hradní vězení. Tam najde zlatý meč, který má moc zabít člověka ukázáním čepelí a díky němu uprchne. Vrátí se domů a zjistí, že byl prohlášen za mrtvého. Jeden neznámý rytíř se mezitím oženil s jeho manželkou. Nakonec Brunvcík rytíře přemůže a získá svou manželku zpět. (latvar)

D.Moore

Z Jiráskovy pověsti o Bruncvíkovi by Peter Jackson udělal přinejmenším filmovou trilogii (Bruncvík: Cesta k magnetové hoře, Bruncvík: Zabíjení Baziliška, Bruncvík: Návrat mrtvého muže), protože je to fantasy jako řemen. Jenže mně úplně stačí tahle verze s jednoduchou animací a podmanivým hlasem Luďka Munzara. ()

Tom_Lachtan

Jak Bruncvík ku lvu přišel... Dobré, dobré, ačkoli bych si určitě představoval příběh delší, stopáž je krátká a děj je hodně zkratkovitý, přitom právě "pověst" o Bruncvíkovi je jedna z témat, které by se dalo rozhodně víc vytěžit (osamění a ztracení na ostrově, nápad s ptákem Nohem), tam by se dala s trochou snahy spáchat příkladná, takřka hororová atmosféra a v dalších skutcích knížecích by se dal nalézt potenciál téměř totožný. Čtverohvězda sice neí nejsilnější a byl jsem v pokušení dát hvězdiček trojici, ale jelikož se zovu příjmením reálným jakožto Brunclík (písmenko sem, tam. V různých variantách "pověsti" jsou bez tak k vidění obě varianty příjmení) zvedám levici (ať žijou leváci!) pro hodnocení vyšší. Sledovati možno zde.. ()

evulienka3

Veľmi sa mi páčila animácia a spôsob spracovania príbehu, ale nakoľko som o legende o Bruncvíkovi a jeho levovi počula v tomto krátkom filme prvý krát chýba mi tam väčšia detailnosť rozpracovania príbehu, pretože po skončení nemám pocit, že by som o tomto príbehu vedela oveľa viac. ()

bratr.Milan

Škoda té animace. Český mýtus o Bruncvíkovi by si zasloužil lepší technické zpracování. Během sledování jsem neustále viděl, jak by to natočil Karel Zeman. Rozhodně zde byla cítit silná inspirace Zemanovou poetikou. ()

curil

Klasická animace Garika Seka v krátkém snímku, který nese tolik děje, že by vydal na tři středometrážní příběhy. Starodávná česká báje o knížeti Bruncvíkovi (příp. Brunclíkovi), který svou statečností získal právo nosit v erbu obraz lva, svého věrného přítele. ()

honzic

Poměrně vydařený příběh o Bruncvíkovi a jeho činech, nicméně zpracování mohlo být ještě kvalitnější. Hodnocení: 55 % ()

Radek273

Přikreslená pohádka o Bruncvíkovi, která se nedrží pověsti, ale nesmyslně si krátí a upravuje cestu k šťastnému konci. Proč? Kdo ví, ať prosím napíše.. ()