Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých

Virtuální procházka sídly, která znáte jen jako pár pobořených zdí.  Svět hradů a hradišť - jejich majestátnost, architektonická výjimečnost i romantické představy s ním spojené, neustále přitahují naší pozornost. Karlštejn, Pernštejn, Bouzov, Zvíkov, Kost a další zachovalá sídla navštíví každým rokem desetitisíce lidí. Vedle středověkých skvostů je však v naší krajině roztroušeno množství méně významných, či spíše méně zachovalých hradů. A právě na ty se ve svých deseti dílech převážně zaměří nový dokumentární cyklus České televize. Řadu staveb se pokusí oživit prostřednictvím počítačových animací a přinese málo známé příběhy, které jsou s někdejšími správními centry spojeny. (Česká televize)

blitzer

Takové historické letem světem hrady středních a severních Čech. Jde o několika-minutové medailonky dodnes významných, ale i zaniklých a zpustlých hradů. Moc se mi líbily 3d modely původní podoby některých hradů (v každém díle byl minimálně jeden). Potěšující byly i uvozující citace z epického díla předního historika z přelomu 19. a 20. století Augusta Sedláčka. Dokument se nemůže rovnat skvostným Štítům království českého, vždyť se jedná spíš o turistického průvodce s historickým nádechem, přesto je to ale pěkné a zajímavé pokoukání. ()

Olík

Stručně, rychle, výstižně……sbalit mapy, nasedat a jedeme dál. Docentům a dalším podobně fundovaným osobám zajisté vyraší nejedna vráska na čele, ale pro nás, kterým se rozzáří očka jako dětem u vánočního stromků, když se před nimi po několikahodinovém prolézaní hustou vegetací, objeví pár kamínků jako memento kdysi mohutného hradu, jde o neocenitelnou pozvánku na další výpravy za historii. ()

dr.fish

Jediné, co je na tomto pořadu opravdu zajímavé jsou letecké záběry lokalit a hmotová rekonstrukce některých hradů pomocí počítače. Zbytek je plácání slámy ve snaze přiblížit historii masám. Pro opravdové zájemce doporučuju Štíty království českého s Tomášem Durdíkem. Tam je to, co v podobných pořadech toužím najít- historie. 60% ()

SirErLeerdan

Nádherný český dokumentární seriál! Komentář pana Cigánka je ideální. Koncepce samotného dokumentů je ideální. Nejedná se o odborný dokument, spíš naučný turistický průvodce o českých hradních luzích a hájích, ale díky námětu inspirovaném dílem badatele Otakara Sedláčka tomu zkrátka dodává ten šmrnc. Co dodat? Za mě za tento dokumentární cyklus neuvěřitelných 100% ()

borec999

Kratučký cestopis s množstvom hradov a zrúcanín, pri ktorých sa stručne spomenú najdôležitejšie momenty z histórie, ukáže sa množstvo záberov ako hrad dnes vyzerá a šmitec. Pre tých, ktorí radi podobné miesta navštevujú to bude zaujímavých 20 minút, pre ostatných asi trocha nuda. Jediné čo ma pri sledovaní zamrzelo, že som sa o jednotlivých hradoch nedozvedel trochu viac a že to bolo možno až príliš stručné a príliš z rýchlika. Aj tak však solídne odvedená práca od ČT. Škoda, že podobnú reláciu nemáme aj u nás na Slovensku. 65% ()