Magické hory

Scenár:

Martin Slunečko

Hudba:

Václav Fiala

Václav Cílek (moderátor), Květa Fialová (moderátor), Radoslav Brzobohatý (rozprávač)

Pálava patří k nejdéle osídleným místům na našem území. Při soutoku tří řek – Dyje, Svratky a Jihlavy – pod Pavlovskými vrchy, se proslavila bohatými archeologickými nálezy, které dokládají dávné osídlení lovci mamutů. Tyto vrchy, které zdálky připomínají mamuta, leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy. Touto sluneční krajinou putuje Květa Fialová a Václav Cílek za soškou Věstonické Venuše, která je považována za nejstarší keramickou sochu na světě. V Dolních Věstonicích najdeme i Kalendář věků. Jedná se o bývalý lom, kde v dvanáctimetrové vrstvě spraší můžeme číst, jak se vyvíjelo naše klima v posledních sto tisíci letech, tedy jak probíhala poslední doba ledová. Je pravděpodobné, že poblíž Mušova byla napsána první kniha na českém území. Nejedná se o památku na věrozvěsty Cyrila a Metoděje, ale na vojenský tábor desáté římské legie, kterou pravidelně navštěvoval římský císař Marcus Aurelius a právě tady zřejmě psal proslulé Hovory k sobě. (Česká televize)