Magické hory

Radobýl (E07)

(epizóda)

Přestože je Radobýl poměrně nízký sopečný vrch, je z něj vidět nejvyšší a nejrozsáhlejší oblast Českého středohoří. Radobýl si při svém pobytu v Litoměřicích oblíbil otec českých poutníků Karel Hynek Mácha. Psal tady básně a z jeho vrcholu uviděl požár v Litoměřicích, který se mu stal osudným. Herečka Květa Fialová s geologem a spisovatelem Václavem Cílkem se vydávají po stopách Karla Hynka Máchy do centra Litoměřic, vystoupí na několik kopců s unikátním výhledem na České středohoří a na Portu Bohemicu. Vrch Radobýl věnoval Karel IV. Litoměřicím, aby na jeho svazích pěstovali vinnou révu. Dodnes tady najdeme několik viničných tratí, kde se rodí vysoce kvalitní bílá vína. V minulosti byl na Radobýlu těžen čedič. Při těžbě tady vznikla hluboká jizva, rozsáhlá lomová stěna, kde můžeme rozpoznat unikátní sloupcový rozpad této horniny. (Česká televize)

Marze

Jako Pražák jsem byl zde mnohokrát. Cílek s Fialovou jsou milá dvojice a Cílek umí vše podal velmi zajímavě. ()

Una111

Chtěla jsem se podívat na krajinu svého mládí, ale díky přiblblému dialogu obou protagonistů, hlavně pak Květy Fialové (!) jsem s bídou dokoukala do konce! Cílek se sice snaží o věcný komentář, ale vedle Fialové to jde jen těžko. "Pojď se věnovat něčemu serioznějšímu..." Od Květy Fialové se ale ani nic lepšího nedá čekat, ta mne v tomhle směru ještě nikdy nezklamala! Na ni tedy opravdu sedí výrok Miloše Kopeckého o hlouposti a vznášející se holubičce! Moje výtka ale směřuje i k režisérovi a scénáristovi panu Slunečkovi. Má to snad být součástí "roztomile přihlouplého image" výše zmíněné herečky, že říká o Máchovi nesmysly? Vždyť např. to, že se Mácha neoženil, resp. svatbu plánoval, ale nestihl ji uskutečnit, zemřel a jeho pohřeb se konal v den plánované svatby, to ví i leckterý průměrný maturant! Copak je to tak náročné téma, aby ho musela "zpestřovat" a dělat pro diváky stravitelnější a zábavnější podobná pokleslá konverzace? Prostě ubohé! (Ty dvě * dávám za kameru.) ()