Magic Trip

(festivalový názov)

Spisovatel Ken Kesey (1935-2001), jehož proslavil román Vyhoďme ho z kola ven (české veřejnosti známý též pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem díky filmové adaptaci Miloše Formana) patřil k osobnostem spojujícím v 60. letech svým dílem i životem beatnickou subkulturu s hnutím hippies. V roce 1964 vyrazil Kesey s kamarádem Nealem Cassadym a dalšími přáteli ze skupinky, jež si říkala Merry Pranksters, ve starém, pestře pomalovaném školním autobusu na cestu napříč USA. Jejich cesta, nesená na křídlech LSD a fantazie, se vepsala do historie americké popkultury jako vzorový příklad putování, v němž se těsně prolnul život s uměním. Oscarový dokumentarista Alex Gibney se spojil s režisérkou a střihačkou Alison Ellwoodovou, aby cestu z Oregonu na Světovou výstavu do New Yorku nápaditě zrekonstruovali s použitím Keseyho restaurovaných archivních záběrů a nahrávek. Jejich snímek ovšem není jen originálním střihovým dokumentem, je svědectvím o světě 60. let, který má těsné vazby na dnešní americkou realitu. (MFF Karlovy Vary)

FlyBoy

[MFF 2011, Karlovy Vary] Prekladové okienko: Prankster=šprýmař=šibal. Inak vedeli ste, že CIA primárne využívalo LSD na otupovanie zadržaných osôb pri výsluchu? Vedeli ste, že pokusná mačka po požití LSD uskakuje (ba robí až saltá) pred myšou? Vedeli ste, že LSD otvára pandorinu skrinku halucinogénnej transgresie v ktorej sa zlievajú vyvolané vnemy v jednu obrovskú zdeformovanú orgiu odosobnených blúznení a konstrastných farieb? Spisovateľ Ken Kesey (adaptáciu románu "Vyhoďme ho z kola von" snáď nebude potrebné bližšie špecifikovať) to rozhodne vie, spolu s kamošom Nealom "speedym" Cassadym a ostatnými členmi skupiny "Merry Pranksters" prezrádza ešte čosi viac o (zlých aj dobrých) účinkoch tejto divej drogy. Na krikľavo pomaľovanom autobuse sa grupa voľnomyšlienkárskych testovačov vydáva na cestu okolo Ameriky počas ktorej absolvuje nespočetne veľa ochutnávok LSD (náhodilo líznutých preparátom IT-290-pozn. pozri google) zasadených zväčša do odľahlých oblastí, priamo ideálnych na preniknutie do inej, mimozemskej galaxie. Alex Gibney tento opojivý trip pomocou prelínania reštaurovaných archívnych substancií a terajších grafických úprav rekonštruuje vcelku obstojne, v talóne má za hrsť rehotných zábleskov, ale aj fúru prebytočnej "buriny", ktorú by trebalo vytrhať. Každopádne priaznivé zahájanie Karlovarského sviatku. ()

Petra46

'We weren't old enough to be beatniks and we were little to old to be hippies.' Jeden z nejlepších dokumentů, co jsem v poslední době viděla. Tématicky mi to bylo velmi blízké a originální záběry měly naprosto nenapodobitelnou atmosféru. Jediné, co chybělo, bylo nějaké zakončení. Velmi mě také potěšily informace v druhé polovině dokumentu o tehdejších postojích k LSD. Teď už zbývá jen vyrazit na vlastní 'magic trip' napříč Amerikou:) ()

Botič

Díky Hollywoodu je První světová válka černobílá, Druhá světová válka barevná a válka Severu proti Jihu technicolorová. Magic Trip je ve své podstatě skutečně magický, byť mi tenhle styl života není tak úplně blízký. Dokument popisující cestu amerického spisovatele Kena Keseye k dospělosti vedoucí napříč Spojenými státy v autobusu plného LSD. Každý asi v postatě hledáme Jacka Kerouaca v sobě a snažíme se vymanit z okovů společnosti - Ken to vzal od podlahy a rozhodně se bylo na co koukat. [MFFKV 2011] ()

Vodnářka

Inspirováni Kerouacovým románem Na cestě, vydávají se slavný spisovatel Ken Keasey se skupinou přátel na roadtrip po Spojených státech. Seženou starý školní autobus, přebarví ho stylově všemi barvami, aby byl už z dálky vidět, seženou dostatek marihuany a LSD a můžou vyjet. A protože "ve skutečnosti lidé určitě nemluví jako hrdinové z románů", rozhodnou se celou cestu natočit na kameru. Výraznému autobusu, free atmosféře a nespoutané jízdě odpovídá i vizuální stránka filmu, spousta barev, které však nikdy nepřekročí hranici nevkusu, hrátek s písmeny a volných střihů na diváka z plátna přímo sálá. Jen obsahově se snímek docela opakuje a na hodinu a půl filmu se tolik zajímavých zážitků při cestě nestalo... ()

Klajnik

Jako dokument z road tripu partičky Merry Pranksters, která se hnala napříč amerikou v barevném školním autobusu, to není natolik plnné a výpovědní hodnota je spíše malá než velká. V rámci možnost je to však docela dobré, protože archivní záběry jsou krásné, efekty podbarvující tón doby jsou poměrně vkusné (ačkoliv se tak z těch dvou obrázků zde v galerii nezdá). Je to dobré pouze jako zajímavost. ()

• Kamarád Kena Keseyho Neal Cassady byl předlohou pro postavu Deana Moriartyho v románu „Na cestě“ amerického spisovatele Jacka Kerouaca. (Petra46)